Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

NAUČNIK- ISTRAŽIVAČ U JEDNOJ OD NAJVEĆIH "OTVORENIH" KANCELARIJA NA SVIJETU ZA DNEVNO.ME

"Radeći u Meti predlažem rješenja koja dotiču živote milijarde ljudi, to je najdragocjenije iskustvo"

09.04.2022 04:53h

23.05.2022 10:19h

Foto: Privatna arhiva

Podgoričanin Filip Radenović cijelog života želio je da radi na granicama ljudskih sposobnosti, da bude jedan od onih koji pomjeraju te granice, odnosno da kroz svoj posao mijenja živote ljudi, na bolje. Odabrao je da to bude oblast vještačke inteligencije kao vrhunac tehnologije, pa je tako, prateći tu želju, i nevjerovatnu glad za znanjem uspio da dosanja svoj san!

Na pitanja našeg portala odgovora iz centra tehnološkog svijeta- Silicijumske doline( Kalifornija) gdje je zaposlen u predstavništvu  IT giganta kakav je Meta (Facebook) na poziciji naučnik-istraživač, tačnije u  odsjeku za vještačku inteligenciju zvanu Meta AI.

“Tokom mog procesa obrazovanja, najveći izazov je bio rad na temama iz otvorene nauke, tj, na problemima koji su daleko od svog idealnog rješenja. Uvijek sam osjećao veliku želju da radim na aktuelnim problemima i doprinosim akademskim ostvarenjima”, kaže sagovornik serijala ”Najbolje iz Crne Gore".

Foto: Privatna arhiva

Samo dio bogate biografije Filipa Radenovića: osnovne i master studije elektrotehnike završio je na Univerzitetu Crne Gore u Podgorici, sa prosjekom 10.00. Budući da oblast koju je želio da istražuje nije uopšte bila tada, kao ni sada zastupljena u našoj zemlji, a koja je u tom periodu u svijetu doživljavala veliki uspon u popularnosti, sa mnoštvo neriješenih naučnih problema, “glad” sa znanjem "utolio" je u Češkoj, i to na doktorskim studijama na Tehničkom Univerzitetu u Pragu, u oblasti kompjuterske percepcije.

“Moja uža specijalizacija jeste pretraživanje i prepoznavanje koncepata ili objekata na slikama, npr. kada kompjuter pokušava pronaći objekat predstavljen na datoj slici u bazi od milion ili milijardu fotografija za nekoliko sekundi. Aplikacije u kojima se primjenjuju slični metodi su autonomna vozila, obrada medicinskih snimaka, automatska 3D rekonstrukcija za obnovu i arhiviranje građevina, virtuelna ili argumentovana realnost... 

Programi koje kreiram mogu obraditi milijarde slika za veoma kratko vrijeme, uz mogućnost razumijevanja na ljudskom nivou. Moje najdragocjenije iskustvo do sada jeste saznanje da radim na predlaganju novih rješenja koja kroz aplikacije firme Meta dotiču živote milijarde ljudi na našoj planeti”, priča Radenović koji nam dalje objašnjava da se najveći dio  njegovog rada na doktorskoj tezi sastojao u objavljivanja originalnih doprinosa u oblasti, u vidu publikacija na najistaknutijim međunarodnim konferencijama i časopisima.

“Tadašnji Facebook je, takođe, učestvovao na pomenutim konferencijama, gdje sam i upoznao veliki broj vršnjaka iz svoje oblasti i nakon razgovora sa njima odlučio da se oprobam kao pripravnik”, kaže Radenović i ističe da je to bilo izuzetno pozitivno iskustvo koje je trajalo četiri mjeseca, nakon kojeg je i uslijedila ponuda iz snova.

“Da se pridružim Facebook timu, kada završim doktorske studije. To se i dogodilo, i od septembra 2019. radim za Facebook", kaže Radenović koji od tada boravi u "domu" mnogih najvećih svjetskih visokotehnoloških korporacija - Silicijumskoj dolini.

Foto: Privatna arhiva

Tako je naš sagovornik ušao na velika vrata odsjeka Meta AI, koji pokušava da izgradi najveću platformu za kupovinu i prodaju proizvoda na društvenim mrežama, gdje milijarde proizvoda mogu biti kupljene i prodate na istom mjestu.

Tako se AI koristi za automatsko tagovanje proizvoda, prikazivanje vizuelno sličnih proizvoda, i pretragu na Instagramu.

“Jedan od koraka ka tome je mogućnost AI da prepozna hiljade objekata i atributa koje nikad nije vidio, tj, ukoliko AI "vidi" plavu haljinu, plave pantalone, plavi automobil, možda ce moći da prepozna i neke veoma rijetke kombinacije koje nikad nije "vidio", npr. robu sa plavim leopard - printom”, objašnjava naš sagovornik. 

Impresivni kampus Facebooka u kojem boravi Radenović, a koji je smješten uz obalu zaliva Silicijumske doline- centrale brojnih svjetskih tehnoloških giganta, više podsjeća na mali grad nego na radno mjesto.

Inače, Silicijumska dolina u kojoj je smješteno preko 6.000 firmi koje se bave visokom tehnologijom danas vrijedi nekoliko triliona dolara!

Facebook kompleks, poznat kao MPK 20 (kod za Menlo park, objekat 20), u suštini je velika "otvorena" prostorija koja održava poslovnu filozofiju IT giganta, što se najbolje može i vidjeti na snimku:

Interesantan podatak je i da je predstavništvo Mete dizajnirao čuveni kanadski arhitekta Frenk Geri, čiji su najpoznati projekti koncerna dvorana Volt Dizni u Los Anđelesu i Gugenhajm muzej u Bilbaou, koji je i opisao zgradu Fejsbuka kao "izvanredno radno okruženje".

A kako bi stvorio prostor idealan za rad, Geri je ubacio moderni namještaj i umjetnička djela, stepenice koje podsjećaju na one iz Gugenhajm muzeja, park na krovu zgrade i salu za sastanke nalik dječjoj igraonici.

Umjetnička djela su specijalno za Fejsbuk kreirali lokalni umjetnici.

“Tako se u kompleksu nalazi preko 30 zgrada koje u prosjeku imaju po dva do tri restorana, glavnu šetačku ulicu i trg koji podsjećaju na Diznilend (zapravo dizajner je radio i na dizajnu Diznilenda), teretane, hemijske čistione, perionice, frizerski saloni, čak i arkadu video igara, priča nam Radenović.

Na krovu zgrade nalazi se park površine 3,5 hektara, staza za šetnju i razgledanje okoline, kao i kafe bar, a kako to sve izgleda možete pogledati na fotografijama koje nam je poslao Radenović:

Park na krovu zgrade; Foto: Filip Radenović

Foto: Filip Radenović

Park na krovu zgrade; Foto: Filip Radenović

Foto: Filip Radenović

“Radni dan mi izgleda nevjerovatno slično kao i na univerzitetu, dosta programiranja, dizajn algoritama, čitanje naučnih radova, eksperimentisanje... Ono što izdvaja Facebook je kompjuterska infrastruktura i resursi koji se ulažu u istraživanje, taj dio je nekoliko nivoa iznad čak i boljih univerziteta. Imam tu sreću da mi je radni sto smješten u zgradi čuvenog arhitekte Frenk Geri, koja ima prelijepi park na krovu gdje obično treniram trčanje u svojoj pauzi. Omiljeni dio dana mi je kada u parku naletim na takozvane Facebook lisice, tj. divlje lisice koje su nam se uselile u kampus zbog nevjerovatne integracije sa okolnom prirodom”, prenosi nam zanimljive detalje naš sagovornik. 

Mjesto gdje je nekada bio legendarni bivši like Facebook-a, sada rebrendirani Meta znak;  Foto: Filip Radenović

Sagovornik serijala "Najbolje iz Crne Gore" u daljoj budućnosti sebe vidi kao profesora vjestačke inteligencije na nekom univerzitetu u Evropi. Za sada, kako nam je kazao u jednom dahu ništa ne bi mijenjao u svom poslu.

“Zadovoljan sam sa svojom trenutnom pozicijom u profesionalnom smislu, i želim da nastavim da stvaram nove, brze i bolje sisteme vještačke inteligencije. Mislim da je ovo gdje sam najbolje mjesto za tako nešto, i zbog toga nemam planova da mijenjam  bilo šta u skorijoj budućnosti”, kaže Radenović koji ne isključuje i mogućnost  da se vrati baš tamo gdje je i počeo obrazovanje:

“Naravno. Skoro cjelokupno slobodno vrijeme provodim na odmoru u Crnoj Gori i često sam tamo. Uvijek sam raspoložen da doprinesem razvoju Crne Gore u oblastima u kojima sam ekspert. Nadam se da cu jednog dana živjeti i biti profesionalno angažovan tamo gdje sam se rodio i gdje sam započeo svoje obrazovanje, ko zna”, zaključuje sagovornik portala Dnevno.me.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (1)

Svi komentari

ff 02.09.2022 08:40h

Prijavi komentar

Kakav um :)

0

0

Odgovori

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT