Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

MAGISTRAND NA PRESTIŽNOM UNIVERZITETU ZA STRANE JEZIKE U RIMU

"Raditi za najpoznatiju 'zagriženu jabuku' na svijetu neprocjenjivo iskustvo"

23.11.2022 05:45h

25.11.2022 07:49h

Foto: Privatna arhiva

Željko Krivokapić, naš sagovornik u serijalu “Najbolje iz Crne Gore” magistrand na studijama u Rimu, na smjeru konferencijsko prevođenje imao je priliku da tokom posljednje godine osnovnih studija radi u najpoznatijoj “zagriženoj jabuci” na svijetu - kompaniji Apple.

“Tu sam sam stekao nezaboravno iskustvo, neprocjenjivo. Rad u toj kompaniji imao je veliki uticaj kako na profesionalni, tako i na lični razvoj i napredak. Radio sam u savjetodavnom timu za biznis i privatne korisnike, gdje je, svakako, znanje jezika bilo neophodno i gdje sam koristio veoma često i kineski jezik, s obzirom na to da sam bio jedini član tima koji zna kineski", priča nam Krivokapić. 

Sam proces selekcije za prijem u Apple je, kaže, jako ozbiljan i sastoji se iz više “krugova”:

"Nakon toga slijedi period profesionalne formacije i tek nakon toga se ulazi konkretno u posao.

To je firma u kojoj je mišljenje zaposlenih veoma bitno, poštuje se vrijeme, privatnost .

Pored samog posla dosta pažnje se obraća i na vrijednosti, tzv “core values” npr. ljudska prava, obrazovanje, različitosti, briga o prirodi, volonterski rad… To mi je pomoglo da postanem svjesniji i ozbiljnije shvatim sve te probleme, pa čak i kako da dam svoj doprinos u riješavanju svega navedenog".

Dok je radio za jednu od najmoćnijih korporacija kakva ja Apple živio je u Firenci.

"Predstavništo Apple za Italiju je u Milanu. Radio sam sa više desetina kolega, mnoge nijesam ni stigao da upoznam dovoljno dobro. Međutim sa nekoliko njih, potpuno neočekivano, taj odnos između kolega je prešao na veći nivo i postali smo prijatelji.

Sada iako živim u Rimu, ne u Firenci gdje sam radio, vidimo se često i čujemo se skoro svakog dana. Tako da pored tog doprinosa u ličnom razvoju Apple-a kao kompanije izdvojio bih definitivno i ta ostvarena prijateljstva", priča Krivokapić za Dnevno koji poštujući striktna pravila giganta kakav je Apple nije sa nama mogao podijeliti više detalja o radnom angažmanu.

Ono o čemu, pak, može da govori mnogo više i to sa ponosom je ogromna želja za znanjem, ali i o zdravoj ambiciji koji su mu, kaže, bili najbolji saveznici na putu uspjeha. 

Foto: Privatna arhiva

“Završio sam osnovnu školu u Risnu, u mjestu iz kog potičem, kao đak generacije. Uporedo sam išao i u nižu muzičku školu, odsjek klavir. Nakon osnovne škole odlučio sam da upišem gimnaziju, u Kotoru, jer nijesam bio siguran u kom pravcu želim da se nastavi moje obrazovanje, ali sam znao da ću u toj školi imati priliku da učim jednu od stvari koje najviše volim - strane jezike”. 

Nakon srednje škole željan novih iskustava odlučio je da ode van granica Crne Gore i nastavi obrazovanje u Italiji. 

“Osnovne studije završio sam na fakultetu za strane jezike, književnost i međunarodne studije u Firenci, smjer kineski i francuski jezik. Diplomirao sam na temu “Komparativna analiza francuske književnosti i kinematografije” na primjeru Molijera”. 

Pored magistarskih studija, istovremeno pohađa i jednogodišnji studijski program iz oblasti ekonomije, međunarodnih odnosa i diplomatije. 

Foto: Privatna arhiva

Kaže nam i da je ljubav i talenat za strane jezike otkrio u osnovnoj školi, kada je prvi put i počeo da uči italijanski.

“Već tada sam znao da će se moj akademski put nastaviti u Italiji. Imao sam veliku sreću da je moj talenat prepozna nastavnica italijanskog i francuskog jezika, koje su me dodatno motivisale i kojima sam veoma zahvalan na tome.

Učestvovao sam i na raznim takmičenjima iz italijanskog jezika. Izdvojio bih osvojeno prvo mjesto na literarnom konkursu “Mailing List Histria”.

Kao što sam već pomenuo, bilo je veoma logično da nastavim školovanje u Italiji, i da izbor padne baš na francuski jezik, koji mi je oduvijek bio interesantan i koji sam počeo da učim u srednjoj školi kao izborni predmet". 

Želja za učenjem kineskog jezika došla je, kaže, sasvim spontano. A, sve to kao posljedica velike želje za novim izazovima i upoznavanjem nove kulture, o kojoj je do tada, kaže, znao veoma malo. 

“Svaki početak je težak, pa tako i učenje novog jezika, pogotovo kad je u pitanju kineski. Ključ uspjeha je sigurno istrajnost i mnogo rada i truda. Kineski jezik ima preko 50 hiljada znakova i na samom početku mi je djelovalo nemoguće da naučim dovoljan broj znakova da bih mogao da se uopšte izrazim i komuniciram na tom jeziku, ali nakon dosta učenja i truda dostigao sam B2 nivo”, kaže Krivokapić.

Na pitanja portala Dnevno odgovara nam iz Rima, gdje trenutno pohađa magistarske studije, smjer konferencijsko prevođenje.

“Kod nas ovaj termin pomalo zbunjuje, ali glavna razlika između prevođenja i tzv. konferencijskog prevođenja je ta što se prevođenje odnosi isključivo na pisane tekstove, dok je konferencijsko (simultano i konzekutivno) prevođenje isključivo usmeno. Izabrao  sam ovaj drugi, svjestan toga da je mnogo teži u odnosu na pismeno prevođenje i da ne ostavlja prostora za bilo kakve greške, ali isto tako je mnogo dinamičniji i samim tim meni interesantniji vid prevođenja.

Konferencijski prevodioci uglavnom rade u skoro svim sektorima, od medicine, politike, turizma, preko gastronomije, mode, pa sve do pravnog sektora, međutim, u budućnosti sebe vidim najviše u sektoru diplomatije i međunarodnih odnosa. Zbog toga sam i odlučio da uporedo sa magistarskim studijama upišem studijski program iz oblasti ekonomije, međunarodnih odnosa i diplomatije”, kaže sagovornik portala Dnevno.me. 

Foto: Privatna arhiva

Tokom osnovnih studija bio je dobitnik stipendije regije Toskana, a tokom magistraskih regije Lacio.

Jedan od najvećih izazova tokom dosadašnjeg procesa obrazovanja bio je, kaže, proces apliciranja za fakultet, prikupljanje dokumentacije za upis, studentsku vizu i samu stipendiju koji je trajao predugo.

“Sa druge strane nije mi trebalo mnogo vremena da se naviknem na sam način života u Italiji, kao ni na studiranje na stranom jeziku. 

Dva su razloga zbog kojih sam odlučio da odem na studije van Crne Gore: prvi je ogromna ljubav ka Italiji i italijanskom jeziku, a drugi je, nažalost, nemogućnost profesionalnog usavršavanja u Crnoj Gori.

Mislim da je to glavni razlog zbog kog mladi napuštaju Crnu Goru i uglavnom se i ne vrate. Siguran sam da bi mnogi željeli da se vrate u svoju zemlju, ali nažalost nerijetko nemaju mogućnost da iskoriste svoje znanje stečeno u inostranstvu na pravi način. I ja sam jedan od tih, i zbog toga sebe trenutno još ne vidim u Crnoj Gori. Želim da nastavim sa akademskim razvojem i obrazovanjem, za koje u Crnoj Gori još ne postoji studijski program”, kaže Krivokapić.

Foto: Privatna arhiva

Volio bi, priznaje, da jednog dana znanje stečeno u inostranstvu podijeli i iskoristi u svojoj zemlji, a do tada će, plan je jasan- nastaviti da se dodatno usavršava na mnogim poljima.

“Savjetovao bih svim mladim ljudima da ako imaju mogućnosti odu da studiraju u inostranstvo, makar i na razmjenu od nekoliko mjeseci i da upoznaju nove ljude, nove kulture, ostvare konekcije koje ostaju za čitav život, i naravno ono što je meni najdraže od svega, nauče novi jezik”, zaključuje Krivokapić.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (1)

Svi komentari

Pravo na mišljenje 24.11.2022 14:01h

Prijavi komentar

Jednom i nešto pametno! Dosta nam je estrade, Parova, Zadruga, starleta, primitivizma! Mladim ljudima je potreban podstreh i priče poput ove koja će im polazati da postoji perspektiva izvan geta u kojem će intelektualno uvenuti.

0

0

Odgovori

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT