
SUBOTA
26. APRIL 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Društvo
NIJE JOŠ NI POZNATO KO ĆE IH IZRAĐIVATI
Iako je zakonsko rješenje na snazi već pola godine, tablice za oldtajmere i dalje na čekanju
Autor: Mladen Medenica
30.08.2022 05:01h
30.08.2022 05:01h

Foto: Privatna arhiva
Građani koji u svom vlasništvu imaju vozila, a koja spadaju u kategoriju oldtajmera, novim zakonskim rješenjem dobijaju mogućnost registracije u skladu sa propisanim standardima, koji podrazumijevaju posebne tablice, a koje su još ranije trebalo da budu na crnogorskim putevima.
Tablice za starodobna vozila, odnosno oldtajmere, se još ne izdaju, iako je zakonsko rješenje na snazi već pola godine. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova kazali su portalu Dnevno da će se tablice izdavati kad u postupku javne nabavke izaberu pravno lice koje će izrađivati registarske tablice.
Ministarstvo kapitalnih investicija (MKI) je, kako nam je saopšteno iz tog resora, pripremilo Pravilnik o vrednovanju i razvrstavanju vozila i kategorije starodobnih vozila kojim je definisan sadržaj i način ponošenja zahtjeva za vrednovanje i razvrstavanje oldtajmera, izgled i sadržaj identifikacione kartice kao i sadržaj i način vođenja registra starodobnih vozila.
„Na ovaj način stvoreni su uslovi da svi zainteresovani građani tj. ljubitelji oldatjmera mogu da uvezu vozilo iz inostranstva i da ga registruju po standardima koji su važili u godini proizvodnje tog specifičnog vozila. Osim toga, i građani koji u svom vlasništvu već imaju vozila, a koja spadaju u kategoriju oldtajmera, kako dodaju, ovim novim zakonskim rješenjem dobijaju mogućnost registracije u skladu sa propisanim standardima“, kazali su iz Ministarstva kapitalnih investicija.
Tablice braon boje
Iz MUP-a pojašnjavaju da će se u postupku registracije tih vozila izdavati registarske tablice koje sadrže oznaku OT i brojčanu, i biće braon boje.
„Cijena registarskih tablica je kao za ostala vozila, određena u fiksnom iznosu“, napominju iz MUP-a.
Iz Ministarstva kapitalnih investicija ističu da su pažljivo razmatrana pitanja vezana za registraciju i osiguranje starodobnih vozila.
„Tim povodom kontaktirana je Agencija za nadzor osiguranja, kako bi osiguravajuće kuće bile informisane o potrebi izrade posebnih odredbi za oldtajmere, koje se odnose na sistem tarifnih grupa, a koja osiguravajuća društva donose samostalno, pri čemu bi uslovi osiguranja eventualno bili korigovani u skladu sa definisanom upotrebom oldtajmera. Svako vozilo koje bude sertifikovano kao oldtajmer imaće posebne registarske tablice braon boje i jasno će se razlikovati na našim putevima kada budu učestvovali u saobraćaju“, navode iz MKI.
Kontrolu upotrebe ovih vozila, kako kažu, obavljaće saobraćajna policija.
U Crnoj Gori godinama unazad postoji i funkcioniše pet klubova ljubitelja starodobnih vozila – oldtajmera i to iz: Pljevalja, Nikšića, Tivta, Bara i Ulcinja, koji okupljaju oko 250 članova, entuzijasta koji se aktivno bave ovim interesantnim hobijem.
Imajući u vidu atraktivnost oldtajmera, značajan broj individualnih kolekcionara u Crnoj Gori, mogućnost obogaćivanja turističke ponude, Ministarstvo kapitalnih investicija je, kako kažu, u proteklom periodu sprovelo niz aktivnosti na uređenju zakonodavnog okvira za starodobna vozila.
Dodaju da su klubovi oldtajmera u Crnoj Gori i individualni kolekcionari preduzeli aktivnosti i formirali Crnogorski savez oldtajmer vozila, koji je rješenjem Ministarstva javne uprave registrovan u julu 2020.
„U skladu sa pravilima Međunarodne federacije za oldtajmere (FIVA) taj savez je uspješno prošao proces monitoringa nakon čega je dobio punopravni status ove organizacije, odnosno status autorizovanog nacionalnog saveza koje će nakon ovlašćenja Ministarstva kapitalnih investicija biti jedini ovlašćen da izdaje FIVA identifikacione kartice“, kazali su iz MKI.
Iz MUP-a objašnjavaju da je starodobno vozilo ono vozilo koje je proizvedeno prije 30 i više godina, koje je radi očuvanja istorijskog nasljeđa i tehničke kulture sačuvano ili ponovo sastavljeno u izvornom obliku i koje se ne koristi u svakodnevnom saobraćaju.
Podsjećaju da se ne može upotrebljavati u saobraćaju na javnom putu duže od 120 dana u toku jedne kalendarske godine, a osoba koja upravlja tim vozilom dužna je da u vozilu za vrijeme kretanja po javnom putu ima knjigu upotrebe popunjenu na propisan način i ovjerenu od strane organa državne uprave nadležnog za poslove saobraćaja.
„S obzirom na to da je donijet Pravilnik o vrednovanju i razvrstavanju vozila u kategorije starodobnih vozila za ta vozila potrebno je da se izvrši vrednovanje i razvrstavanje vozila u kategorije starodobnih vozila koje obavlja pravno lice koje ovlasti organ državne uprave nadležan za poslove saobraćaja na zahtjev vlasnika odnosno korisnika vozila. Nakon sprovedenog postupka vrednovanja i razvrstavanja vozila, o toj radnji izdaje se identifikaciona kartica nakon čega se podnosi zahtjev za registraciju vozila uz koji se prilažu isti dokazi kao i za ostala vozila“.
Oldtajmer savez: Očekujemo da će tender biti raspisan već u septembru
Napominju i da Oldtajmer savez razmatra mogućnost da pod povoljnijim uslovima registruju vozila, što se odnosi na polisu osiguranja i druge obaveze.
Dejan Savićević iz Oldtajmer saveza Crne Gore kazao nam je da u septembru očekuju raspisivanje tendera kako bi već u oktobru mogli da dobiju nove tablice.
„Trenutno se vlasnicima oldtajmera izdaju privremene tablice, a na taj način je omogućeno da se auto uveze i da se nesmetano vozi u zemlji i van Crne Gore. Problem je što privremene tablice traju mnogo kraće, imaju rok trajanja od svega tri mjeseca i potrebno je da se obnavljaju. Još čekamo tender za oldtajmer tablice, koje su predviđene i po zakonu o međunarodnoj oldtajmer organizaciji. Oldtajmer vozila ne učestvuju u svakodnevnom saobraćaju i kao takva moraju imati posebne oznake“, naveo je Savićević.
Ističe da registracija oldtajmera, makar za sada, ostaje ista kao i ranije, jer nisu uspjeli da dođu do dogovora sa osiguravajućim kućama, na čemu će se, kako kaže, raditi u narednom periodu. Napominje da su pregovori u toku.
„Nama se ne bi isplatilo da platimo ništa više od 120 pređenih dana za vožnju, što je trećina godine... Ipak, mnogo toga je urađeno u prethodnom periodu, naročito Ministarstvo kapitalnih investicija sa kojim imamo dobru saradnju, koju imamo i sa MUP-om, ali se kod njih svaki postupak odvija mnogo sporije. Imamo određene povoljnosti kod tehničkog pregleda vozila, ne podliježe EURO normama, što je jedan veliki benefit. Uostalom, određenim izmjenama narušavala bi se i originalnost tih vozila“, kazao je Savićević za Dnevno.me.
Poslednji komentari (2)
Svi komentari
Medo B 30.08.2022 06:43h
Prijavi komentar
Ponudite ih kao nekada prestupnicima u ZiKSu na izradu. Visestruka korist za sve
0
0
Odgovori
SLAVKO 30.08.2022 06:51h
Prijavi komentar
Nikad ne bih pomisilio i da je ovaj segment na ovakav nacin uredjen zakonskim rjesenjima.. i sad treba da idemo u Open Balkan, je li, pitam se
0
0
Odgovori