2. FEBRUAR 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Društvo
EKSPANZIJA OBOLJENJA KIČME KOD DJECE
Fizioterapeut Suljević: Kod djevojčica češća skolioza, a kod dječaka kifoza
Autor: dnevno.me
Izvor: Dan
02.02.2025 08:30h
Foto: Pixabay
Deformiteti kičmenog stuba spadaju u najčešće zdravstvene tegobe sa kojima se suočavaju djeca školskog uzrasta.
I mada još nije poznat uzrok koji dovodi do krivljenja kičmenog stuba kod djece, progresiji bolesti znatno doprinosi fizička neaktivnost, nepravilno držanje tijela, dugo sjedenje pred televizorom ili kompjuterom, preteška školska torba, kazala je Fatima Suljević, fizioterapeut iz bjelopoljskog Doma zdravlja, koja za korekciju deformiteta kičmenog stuba u svojoj praksi primjenjuje tzv. šrot metodu.
Ona je istakla da je golim okom vidljivo da je iz godine u godinu sve više djece sa deformitetima kičmenog stuba.
“Na osnovu razgovora sa drugim fizioterapeutima, može se reći da se radi o ekspanziji ovog problema, bilo da se radi o skoliozi, kifozi, skoliotičnom lošem držanju. Deformiteti nastaju kada dođe do abnormalnosti kičmenog stuba, kada su nam fiziološke krivine prenaglašene ili poravnane u određenom dijelu kičme. Tu je riječ o skoliozi i kifozi”, objašnjava Suljević.
Govoreći o idiopatskim skoliozama, koje se javljaju u 80 do 90 odsto slučajeva, naglašava da se ne zna tačan uzrok nastanka.
“Etiologija je nepoznata, a javlja se kod zdrave djece. Međutim, utvrđeno je da progresiji ovog stanja znatno doprinose telefoni, neaktivan način života, izbjegavanje fizičke aktivnosti, nebavljenje sportom, preteške školske torbe, nošenje torbe na jednom ramenu. Sve su to uzroci pogoršanja ovog stanja”, ističe Suljević.
Dodaje da je skolioza u većem procentu zastupljena kod djevojčica, dok su kod dječaka učestalije kifoze.
Šrot metodom usporavaju razvoj deformiteta
Suljević naglašava da je bavljenje sportom u dječjem uzrastu najbolji način da se spriječi nastanak bilo kakvog deformiteta kičmenog stuba. Ona je apelovala na roditelje da obrate pažnju na svoju djecu, na njihovo držanje, te da u slučaju bilo kakve promjene na kičmenom stubu potraže pomoć stručnjaka. Iako, kako kaže, skolioza nije u potpunosti izlječiva, primjenom odgovarajućih terapeutskih metoda, poput šrot metode, može se zaustaviti krivljenje kičme ili znatno usporiti razvoj deformiteta.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari