Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

,,TREBA DA OSTANU U PORODICI ILI BUDU UPUĆENA U HRANITELJSKE PORODICE"

Institucije podsjećaju: Djecu mlađu od tri godine ne smještati u ustanove

17.07.2023 11:47h

Foto: Duško Miljanić

UNICEF, Delegacija Evropske unije, institucija Zaštitnika za ljudska prava i slobode i NVO Juventas podsjećaju da je Crna Gora prva zemlja u regionu koja nije imala djecu mlađu od tri godine smještenu u ustanovama i poziva da se hitno ponovo postigne taj standard ljudskih prava, navode u saopštenju.

Kako su istakli, umjesto upućivanja u ustanove za smještaj, kao što je Dječji dom Bijela, djeca bez roditeljskog staranja uzrasta 0‒3 godine, uz podršku sistema socijalne i dječije zaštite, treba da ostanu u porodici ili da budu upućena u hraniteljske porodice.

Dodaju i to da je Crna Gora je bila prva država u regionu koja nije imala djecu mlađu od tri godine smještenu u ustanovama, ali to više nije slučaj.

„Više od 50 godina istraživanja pokazuju da su djeca smještena u ustanove u ranom djetinjstvu izložena riziku od zaostajanja u razvoju – to se može nadomjestiti samo brigom u porodičnom okruženju punom ljubavi. Iz tog razloga, UNICEF poziva da se u Crnoj Gori obezbijedi da nijedno dijete mlađe od tri godine ne bude smješteno u ustanovu”, rekao je šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Huan Santander.

Kao potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta, Crna Gora se obavezala da će svakoj djevojčici i svakom dječaku omogućiti da ostvari pravo da odrasta u sigurnom porodičnom okruženju, navode u saopštenju i dodaju da je jedan od kriterijuma za proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji jeste i da nema djece mlađe od tri godine u ustanovama. U posljednjem Izvještaju Evropske unije o napretku naglašena je potreba da se ubrza reforma sistema socijalne i dječje zaštite kako bi se svakom djetetu pružila kvalitetna porodična njega.

„Pozivamo sve relevantne institucije Crne Gore da omoguće da svako dijete u Crnoj Gori ostvari svoje pravo na odrastanje u toplom porodičnom okruženju. Crna Gora treba da podstiče dalji razvoj hraniteljstva i usvajanja djece. Smještanje u porodicu svakog djeteta koje nema odgovarajuće roditeljsko staranje i mlađe je od tri godine treba da bude hitan nacionalni prioritet”, poručila je Oana Kristina Popa, ambasadorka Evropske unije u Crnoj Gori.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja radi na izradi prve Strategije deinstitucionalizacije, čiji je cilj da se se smještanje djece u institucije zamijeni njegom u porodici.

„Ova strategija treba da ima fokus na jačanju mehanizama za sprečavanje izdvajanja djece iz porodica, kao i na jačanju sistema hraniteljstva u Crnoj Gori. Neophodno je dalje promovisati i razvijati nesrodničko hraniteljstvo. Takođe, neophodno je hitno razviti hraniteljstvo uz intenzivnu podršku (tzv. specijalizovano hraniteljstvo) za djecu sa smetnjama u razvoju i urgentno hraniteljstvo za djecu mlađu od tri godine i djecu žrtve nasilja”, istakao je Siniša Bjeković, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

Ističu i da je ključno spriječiti izdvajanje djece iz bioloških porodica pružanjem kvalitetne podrške porodicama kada su u krizi i to od samog početka krize.

„Ministarstvo rada i socijalnog staranja mora hitno investirati u razvijanje i održivost programa podrške porodicama u riziku od razdvajanja djeteta i porodice ‒ koji će spriječiti smještanje djece u ustanove”, istakla je Ivana Vujović iz NVO Juventas.

Tokom proteklih decenija, UNICEF i Evropska unija podržali su Ministarstvo rada i socijalnog staranja u reformisanju sistema socijalne i dječje zaštite.

,,Kao rezultat, Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti zabranjeno je smještanje djece mlađe od tri godine u ustanove, izuzev u slučajevima kada je to privremena krajnja mjera", zaključuje se u saopštenju.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT