Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

POKAZUJU PODACI CENTRA ZA RAZVOJ

Popović: Broj djece sa autizmom u porastu, roditelji da pažljivo prate i osluškuju svoje dijete

23.05.2025 05:58h

Foto: Pixabay

Broj djece sa autizmom u stalnom je porastu, kako na globalnom nivou, tako i u Crnoj Gori – pokazuju podaci Centra za rani razvoj. Ipak, stručnjaci naglašavaju da ovaj rast ne mora nužno značiti da autizam postaje sve učestaliji, već da su dijagnostičke metode danas znatno preciznije, a pomoć stručnjaka dostupnija. Koliko je rana dijagnostika važna i kako društvo može pružiti bolju podršku, otkrivamo u narednom prilogu, piše Gradski.

U Centru za rani razvoj je prošle godine postavljeno 167 dijagnoza autizma, odnosno 62 više u odnosu na 2023. godinu, kada je evidentirano 105 slučajeva , saopšteno je iz te zdravstvene ustanove. Defektološkinja Ivana Popović za GradskuTV  pojašanjava da se ovaj porast djelimično može pripisati boljoj informisanosti stručne i laičke javnosti, naprednijoj dijagnostici, ali i proširenim kriterijumima za postavljanje same dijagnoze.

„Sada su nekako sve više, stručnjaci, ali i roditelji u stanju da prepoznaju one suptilne znake i simptome poremaćaja iz spektra autizma koji su ranije možda ostajali neprimijećeni. Tako da možda više možemo govoriti u pravcu zapravo boljeg prepoznavanja, negoli povećanja stvarnog broja dijagnostikovanih slučajeva.“, saopštila je Popović.

Doktorka je istakla da je došlo do eksponencijalnog rasta dijagnostikovanih slučajeva.

„Ako govorimo konkretno o Crnoj Gori, ono što znamo na osnovu naših statističkih podataka, jeste da otvaranjem samog Centra za rani razvoj dolazi do eksponencijalnog rasta dijagnostikovanih slučajeva, a i samim pojačanjem kadra u oblasti dječije i adolescentne psihijatrije“, navela je Popović.

Govoreći o uzrocima ili faktorima rizika koji su povezani sa razvojem autizma, Popović ističe da je riječ o kompleksnom neurorazvojnom poremećaju.

„Ono što znamo jeste da nastaje složenim interakcijama genetskih i sredinskih činilaca. Nasledna osjetljivost igra ključnu ulogu ali rizik se povećava ukoliko postoje poteškoće, odnosno komplikacije u trudnoći, tokom porođaja, zatim prijevremeni porođaj ili starija roditeljska dob naročito ako govorimo o očevima.“, naglasila je ona.

Kada je riječ o ranom prepoznavanju i reagovanju na simptome autizma, Popović naglašava da je važno da roditelji pažljivo prate i osluškuju svoje dijete.

„Obično nam se javljaju kada prepoznaju izostanak govora ali i izostanak ekspresivnog govora. Smatramo da zaista trebamo obratiti pažnju i ona onaj neverbalni govor, izostanak kontakta očima, izostanak socijalnog osmijeha, neke šire i bogatije facijalne ekspresije a i socijalne igre. Važno je napomenuti da, ukoliko roditelj primijeti bilo koja odstupanja ili ima neku unutrašnju sumnju, da se obrati izabranom pedijatru koji će ih uputiti u dalje korake i pružiti stručne savjete.“ istakla je Popović.

Poručuje da rana procjena i intervencija ne znače uvijek postavljanje dijagnoze, već pružaju pravovremenu stručnu podršku koja značajno može uticati na dalji razvoj djeteta.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT