Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

UPRKOS BOGATOJ PONUDI NA PIJACAMA, TRADICIJA POSUSTAJE U MODERNOM VREMENU

Priprema zimnice kasni: Kupci se žale na visoke cijene, prodavci se nadaju boljoj prodaji

07.09.2024 08:26h

Foto: Portal Analitika

Sa prvim septembarskim danima nekada je počinjala priprema zimnice, kuvali su se džemovi, pravili sokovi, pekle paprika za ajvar… 

Ove godine, prvi dani devetog mjeseca u našoj zemlji veoma su topli što, kako su kazali sagovornici Analitike, domaćicama koje spremaju zimnicu u Podgorici “ne ide na ruku”:

Prodavci na zelenoj pijaci nadaju se da će sa zahlađenjem rasti prodaja povrća i voća za spremanje zimnice. 


“Priprema zimnice još nije počela, očekujemo da hoće sa prvim zahlađenjem vremena…Vjerujem da zbog vrućine još nije počela kupovina”, kaže jedan od prodavaca na podgoričkoj pijaci Vlado Ceklić.

Ipak, kupci kažu da za kašnjenje pripreme zimnice ne treba “kriviti” vremenske uslove, već na skupoću. 

“Nijesam još počela da pripremam zimnicu, a ne znam ni hoću li je spremati ove godine. Mogu već sada paprike da se spremaju za ajvar, nije rano. Povrće je dosta skupo za naše penzije. Narod ima malo para, ali živimo nekako, naučili smo tako, borimo se”, kaže nam Rajka.

I Nada Rosandić ističe da je zbog cijena neisplativo spremati zimnicu. 

“Grozno koliko je skupo. Paradajz, paprika, mnogo je skupo povrće. Sa ovakvim cijenama se ne isplati spremati zimnicu, pogotovu ako je manja familija. Nije to više kao nekad”, poručuje Rosandić. 

Ona ukazuje da je kilogram zelene salate pet eura, dok je pola kilograma svinjskog vrata tri eura.

“Pa sad vidite šta se isplati kupiti”, kaže ona.

Prodavačica Zorka Tošić nada se da će potražnja povrća za pripremu zimnice biti veća krajem mjeseca. 

“Očekujemo da će početi sredinom ili krajem septembra. Trenutno se mogu spremati jedino crvene paprika koje se pasterizuju. Nije počela još ni priprema ajvara”, kaže Tošić. 

Paprika od pedeset centi do eura do tri, cvekla dva…

Cijene povrća i voća zavise, kako pojašnjavaju sagovornici Portala Analitika, od više faktora, kvaliteta, od toga da li je riječ o uvoznoj robi ili stiže sa njiva i voćnjaka iz Crne Gore. 

“Imamo sitnih domaćih paprika koje koštaju jedan euro. Paprika krupnija je po dva eura, mlada babura koja je sad tek počela je tri eura. Crvena paprika je dva i po, šilja se kreće od 2-2.5. Sve zavisi od kvaliteta. Paradajza i dalje imamo nsa naših prostora, sa sjevera Crne Gore, koji je tri eura. Patlidžan i tikvice su po dva eura, domaća šargarepa iz Gusinja je dva eura, dok je uvozna 1.5 eura. Imamo i cveklu uvoznu, ona je dva eura, vezica peršuna 50 centi, krompir jedan eura. Luk crmnički je tri eura”, navodi Tošić. 

Cijene su na tezgi kod Ceklića nešto jeftinije. 

“Imamo baburu sitniju po 50 centi, krupniju po euro, ljutu somborku jedan euro, šilju ulcinjsku po jedan euroč. To su skroz pristojne cijene. Paradajz je euro i trudiću se da još koji dan bude ta cijena. Patlidžan i tikvice su po euro”, kaže Ceklić.

Tošić ističe da kupci prepoznaju kvalitet i većina je spremna da plati više ali da dobije dobro voće i povrće. 

Prednost se, kaže, daje i domaćim proizvodima. 

“Što se tiče Podgorice, 80 odsto ljudi voli da kupi kvalitet, pa i neka bude skuplje. Što se tiče mojih potrošača, lošu robu teško da mogu da prodam. Vole da uzmu, posebno paradajz, dobrog kvaliteta. Ako je riječ npr. o paprikama, ako je za punjenje uzima se lijepa i veća, ako je za sjeckanje uzima se i sitnija, sve zavisi šta će da se sprema”, zaključuje Tošić. 

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT