PONEDELJAK
25. NOVEMBAR 2024.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Društvo
NAJAVIO MINISTAR ZDRAVLJA
Šimun: Novi Urgentni centar biće integrisan u Univerzitetski klinički centar
Autor: dnevno.me
Izvor: Mina
24.11.2024 16:58h
Foto: Vlada
Kapitalnim budžetom za ovu godinu bila je predviđena izgradnja novog Urgentnog centra u krugu Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), ali je odlučeno da on bude integrisan u novi Univerzitetski klinički centar, rekao je ministar zdravlja Vojislav Šimun.
On je u intervjuu agenciji Mina kazao da je bilo izabrano i pobjedničko idejno rješenje za novi Urgentni centar, ali da je novi menadžment KCCG-a procijenio da je planirani objekat preveliki za potrebe Urgentnog centra.
U međuvremenu je, kako je naveo Šimun, donijeta odluka da se na kvalitetniji način riješi pitanje zdravstvene zaštite u Podgorici izgradnjom novog Univerzitetskog kliničkog centra.
“U skladu sa tim je odlučeno da Urgentni centar bude integrisan u novi Univerzitetski klinički centar. Njegova površina će biti 1,5 hiljada metara kvadratnih uz kapacitet od 24 kreveta, što je višestruko više od trenutnog i u potpunosti zadovoljava potrebe stanovništva”, rekao je Šimun.
On je istakao da se u Crnoj Gori trenutno realizuje više od 20 projekata iz oblasti zdravstva vrijednosti preko 140 miliona eura, a da je u kapitalni budžet za narednu godinu uključeno šest novih projekata koji će doprinjeti poboljšanju uslova rada i liječenja.
Šimun je rekao da Ministarstvo zdravlja pregovara sa potencijalnim međunarodnim kreditorima o aranžmanu vrijednom 110 miliona eura, a koji bi uključivao dodatna ulaganja u infrastrukturu i medicinsku opremu.
Govoreći o trenutno aktivnim projektima, Šimun je naveo da očekuje da će klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju biti otvorene u prvoj polovini decembra, a da bi naredne godine trebalo da počne izgradnja Opšte bolnice Pljevlja i PET CT centra sa novom Klinikom za hematologiju.
On je kazao da su radovi na klinikama za infektivne bolesti i dermatovenerologiju, koji se finansiraju iz IPA fondova Evropske unije (EU), u završnoj fazi.
Prema riječima Šimuna, u toku su posljednji radovi na uređenju okoline, pristupnih saobraćajnica, a u objektu se već nalazi namještaj i medicinska oprema.
“Sve protiče u skladu sa planom i dinamikom dogovorenom sa parterima iz EU. Zvanično otvaranje klinika očekuje se u prvoj polovini decembra“, rekao je Šimun i dodao da će klinike odmah nakon otvaranja moći da prime prve pacijente.
Vrijednost izgradnje klinika je 8,8 miliona eura i projekat je cjelokupno finansiran iz fondova EU, međutim, Vlada je u budžetu za narednu godinu za izgradnju tih zdravstvenih objekata opredijelila 590 hiljada eura.
Šimun je pojasnio da je taj iznos predviđen za troškove nastale tokom perioda implementacije, odnosno za dodatne radove koji su se javili usljed nedostataka u tehničkoj dokumentaciji i neusklađenosti iste sa stanjem na terenu, i da novac dospijeva za naplatu naredne godine.
Kada je riječ o projektu izgradnje centra za PET CT sa novom klinikom za hematologiju, koji je najavljivan još za vrijeme mandata prethodnih vlada, Šimun je podsjetio da je prvobitna ideja bila da se renovira objekat stare onkologije, ali da je nakon posjete donatora PET CT vrijednog preko 2,5 miliona EUR iz Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), ocijenjeno da to nije moguće i bezbjedno.
“Zato se odlučilo na izmjenu projekta i izgradnju potpuno novog objekta, procijenjene vrijednosti 13 miliona EUR, čije projektovanje se završava ovih dana i biće završena i revizija do kraja godine. Nakon toga slijedi izbor izvođača radova i početak radova očekujemo krajem prvog kvartala naredne godine”, kazao je Šimun.
On je, kao najveći od projekata koji se trenutno realizuju, istakao projekat izgradnje nove bolnice u Pljevljima, vrijedan 40 miliona eura, za koju je potpisan ugovor za projektovanje i izgradnju.
“Projektovanje će trajati šest mjeseci, nakon čega slijedi revizija projekta, a početak radova se očekuje u trećem kvartalu naredne godine”, rekao je Šimun.
Govoreći o izgradnji novog doma zdravlja (DZ) u Siti kvartu vrijednosti 30 miliona EUR, Šimun je kazao da je u toku tenderski postupak za izbor projektanta.
Kako je naveo, DZ Siti kvart će se projektovati tokom šest mjeseci naredne godine, za šta će biti izdvojeno 300 hiljada EUR, nakon čega slijedi izbor izvođača radova.
Šimun je naveo da je u toku adaptacija i rekonstrukcija specijalne bolnice Risan i da bi taj posao trebalo da bude završen do marta, kada se očekuje i završetak adaptacije pet jedinica hitne medicinske pomoći.
On je kazao da je u novembru počela adaptacija 56 stomatoloških ambulanti u svim gradovima Crne Gore kroz projekat reforme stomatološke zdravstvene zaštite, i da se očekuje da radovi traju godinu.
“Uskoro će biti raspisan i tender za nabavku opreme za stomatološke ambulante”, najavio je Šimun.
On je ukazao da je u toku izgradnja novog odjeljenja radiologije u Plavu i dogradnja dijela DZ Ulcinj za potrebe radiološke službe, a vrijednost tih investicija iznosi po pola miliona EUR.
“U toku je tender za adaptaciju i rekonstrukciju doma zdravlja Budva vrijednosti milion EUR, dok se očekuje i raspisivanje tendera za dogradnju dijela DZ u Beranama”, rekao je Šimun.
Šimun je istakao da je potpisan i ugovor o kreditu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoje (EBRD) vrijedan 15 miliona eura za projekat energetske efikasnosti KCCG i opštih bolnica (OB) Bijelo Polje i Cetinje.
„Skoro svi projekti u kapitalnom budžetu su u fazi ili realizacije ili pripreme tenderske dokumentacije, tako da očekujem završetak još nekoliko projekata tokom sledeće godine, a u zavisnosti od objektivnih okolnosti na terenu”, rekao je Šimun.
On je istakao da je u novi kapitalni budžet za narednu godinu uključeno novih šest projekata među kojima su novi Univerzitetski klinički centar procijenjene vrijednosti 200 miliona eura, kao i adaptacija jedinice intenzivnog liječenja KCCG sa opremanjem (1,6 miliona eura).
Za narednu godinu je u planu i adaptacija tri operacione sale u OB Bijelo Polje u vrijednosti od 800 hiljada EUR, adaptacija i rekonstrukcija domova zdravlja u Rožajama i Tivtu procijenjene vrijednosti 450 hiljada eura, rekonstrukcija porodilišta u OB Bar u skladu sa standardima UNICEF-a „baby friendly“, kao i nabavka novog sistema grijanja i hlađenja u DZ Cetinje za šta će biti izdvojeno 300 hiljada eura.
Šimun je rekao da se za Univerzitetski klinički centar radi studija izvodljivosti sa preliminarnim dizajnom, kao donacija Vlade Francuske kroz FASEP mehanizam, koja bi trebalo da bude završena do kraja godine, nakon čega slijedi projektovanje objekta.
On je kazao da je za narednu godinu u planu i nabavka nove medicinske opreme, u skladu sa priopritetima ustanova, u vrijednosti od 20 miliona EUR.
Šimun je istakao da će svi navedni projekti, koji su dio novog kapitalnog budžeta za narednu godinu, suštinski doprinjeti poboljšanju uslova rada i liječenja.
Prema njegovim riječima, najbolji primjer je jedinica intenzivnog liječenja KCCG koja nije obnovljena nikad od izgradnje najveće zdravstvene ustanove u državi, a koja će sada dobiti proširene kapacitete i opremu.
“Na jedan kvalitetan način će se riješiti problematika radiologije i intenzivne njege u DZ Rožaje, napraviti moderna laboratorija u DZ Tivat, opremiti po najvišim standardima porodilište u OB Bar, uz sve prateće sadržaje, sale i prostor za majku i i dijete, a riješiće se i problem grijanja i hlađenja u DZ Cetinje”, dodao je Šimun.
On je naglasio da se kapitalni projekti sprovode u svakom dijelu Crne Gore uz kvalitetnu saradnju sa ustanovama.
“Plan je da se za kapitalni budžet 2026. godine kandiduje još niz projekata u svim gradovima, a posebno značajno će biti planirana realizacija adaptacija ambulanti u ruralnim područijima u svim gradovima”, rekao je Šimun.
Prema njegovim riječima, više decenija zapuštena infrastruktura u zdravstvu sada doživljava neophodni procvat, jer su uslovi u kojima su liječeni pacijenti, ali i uslovi u kojima radi medicinsko osoblje neprimjereni za 21. vijek.
“Iako je plan koji sam zacrtao veoma ambiciozan, za godinu rada resora kojim rukovodim, jasno je da su procesi pokrenuti i da se realizacija uveliko konkretizuje na svakom koraku i u gotovo svakoj zdravstvenoj ustanovi”, zaključio je Šimun.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari