
UTORAK
13. MAJ 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Ekonomija
" ČAK 70 ODSTO PRIVREDNIKA UKAZALO JE DA SE PRAVO NA BOLOVANJE ZLOUPOTREBLJAVA"
Crnogorski privrednici strahuju od inflacije; Drakić: Nije trenutak za sedmosatno radno vrijeme
Autor: dnevno.me
Izvor: Dan
13.05.2025 05:57h

Foto: PKCG
Crnogorski privrednici ocijenili su da je poslovni ambijent nešto bolji nego prošle godine, ali smatraju da se još nismo primakli napretku koji je ostvaren uoči pandemijske 2019.
I dalje su kao najizrazitije biznis barijere prepoznati siva ekonomija, poreska opterećenja, manjak radne snage, neprilagođeni zakoni, spora javna uprava, čulo se na konferenciji za štampu u Privrednoj komori, gdje su predstavljeni rezultati istraživanja koje je sprovedeno u 251 kompaniji.
Da se stvari pomjeraju naprijed privrednici su ukazali prepoznavanjem napora u segmentu javnih nabavki i digitalizaciji, ali su ocijenili da se i dalje ne čine potrebni pomaci kad su u pitanju pravosuđe, poreski sistem i pristup kapitalu.
I pored nešto bolje ocjene poslovnog ambijenta, u poslovnom svijetu još vlada doza nesigurnosti, što potvrđuje činjenica da čak 62,1 odsto anketiranih očekuje dalji rast cijena do kraja godine.
Komentarišući ovu činjenicu, predsjednica Privredne komore Nina Drakić kazala je da je to rezultat trenutnih dešavanja u svijetu koje karakteriše uvođenje visokih carina SAD brojnim drugim zemljama.
– Sama činjenica da smo mi uvozno zavisna ekonomija, koja je zavisna od uvozne robe i uvezene inflacije, navodi privrednike na takva očekivanja. Pratićemo dešavanja na tržištu i težiti da obezbijedimo stabilnost privrede i ekonomije – rekla je Drakić.
Ona je istakla da istraživanje govori da su privrednici prepoznali napore u javnim nabavkama i digitalizaciji i tako ih ocijenili, dok se i dalje bilježe slabosti u poreskom sistemu, pravosuđu i pristupu kapitalu. Naglasila je da je ovo istraživanje signal kreatorima politika da donesu dugoročnije mjere za unapređenje poslovne klime.
– Rezultati istraživanja ukazuju na potrebu za unapređenjem institucionalne efikasnosti, reformom obrazovanja, poboljšanjem pristupa finansijskim izborima, fiskalnim rasterećenjem, kao kljućnim koracima ka stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta – kazala je Drakić.
Ipak, poslovnom sektoru ne manjka optimizma, pa su izrazili očekivanja u boljitak do kraja godine, a naročito u sljedećoj, 2026.
Potpredsjednik PKCG Nikola Vujović kazao je da su siva ekonomija i nelojalna konkurencija i dalje prepoznati kao najveće biznis barijere u crnogorskoj privredi. Kako je naglasio, upravo te biznis barijere ukazuju na probleme u primjeni propisa i nejednake uslove poslovanja.
Među pet najznačajnijih biznis barijera privrednici su ukazali i na manjak obučene radne snage, ali i visoke poreske namete i neadekvatna zakonska rješenja.
Vujović je istakao da je rješavanje problema manjka radne snage pitanje ostanka crnogorske privrede.
– Čak 70 odsto privrednika ukazalo je da se pravo na bolovanje zloupotrebljava. Vidi se potreba da se kreatori politike savjetuju sa privredom da bi se kreirao biznis sektor povoljniji za poslovanje – zaključio je Vujović.
Direktor sektora za istraživanje i analize Miljan Šestović predstavio je rezultate po oblastima poslovnog ambijenta i saopštio da oni ukazuju da je najveći napredak zabilježen u sektoru javnih nabavki, dok je poreski sistem zadržao skoro identičnu ocjenu u poslednje tri godine.
Slična situacije je i u oblasti infrastrukture. U ovoj oblasti najveću ocjenu dobila je internet infrastruktura, a ubjedljivo najgoru željeznička i avio-infrastruktura.
– Percepcija javne administracije pokazuje znakove napretka, kao i digitalizacije, koja je ostvarila napredak u odnosu na 2024. godinu – kazao je Šestović.
Kako je dodao, pristup izvorima finansiranja i dalje je ozbiljan izazov, iako je zabilježen određeni napredak.
– Brzina odobravanja kredita i dalje je jedna od najslabije ocijenjenih aktivnosti koje utiču na poslovni ambijent. Vladavina prava i dalje uživa veoma malo povjerenje, i taj sektor je bez značajnog napretka – ukazao je Šestović.
Kako je saopštio, rješavanje stečaja dobilo je jednu od najnižih ocjena u istraživanju.
Nije trenutak za sedmočasovno radno vrijeme
Ideja o sedmočasovnom radnom vremenu ne uživa naklonost crnogorskih privrednika.
Kako je kazala Drakić, prevladava mišljenje da bi smanjenje radnog vremena za jedan sat nametnulo dodatne troškove.
– Sedmočasovno radno vrijeme iziskuje i zapošljavanje dodatne radne snage i nove troškove. Smatramo da nije dobar momenat u privredi za uvođenje sedmočasovnog radnog vremena, ali to ovo istraživanje nije obuhvatilo – rekla je Drakić.
Istakla je da skraćenje radnog vremena zahtijeva i drugačiju organizaciju rada.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari