Vlada Crne Gore će, na predlog Socijalnog savjeta, utvrđivati iznos minimalne zarade za period od dvije godine.
Pored dosad propisanih mjerila za određenje njenog nivoa (opšti nivo zarada u zemlji, troškovi života i promjene u njima, ekonomski faktori, uključujući i zahtjeve privrednog razvoja, nivo produktivnosti i potreba da se dostigne i odredi visok nivo zaposlenosti), u obzir će biti uzeta i kupovna moć, predviđeno je Nacrtom izmjena i dopuna zakona o radu.
Prema predloženim odredbama, koje se u značajnoj mjeri odnose na jednakost zarada za isti rad muškaraca i žena, zabranu direktne ili indirektne diskriminacije u pogledu zarade na osnovu pola i transparentnost zarada u javnom i privatnom sektoru, precizirano je da ugovor o radu neće moći da sadržati odredbu kojom se zaposlenom zabranjuje iznošenje podataka o njegovoj zaradi.
– Ako zaposleni ima zaključen ugovor o radu sa nepunim vremenom, minimalna zarada iz stava 2 ovog člana isplaćuje se srazmjerno vremenu provedenom na radu – propisano je novim stavom.
Precizirano je da se iznošenje informacija od zaposlenog koje se odnose na njegovu zaradu, u cilju ostvarivanja prava na jednaku zaradu za jednak rad ili za rad iste vrijednosti, neće smatrati opravdanim razlogom za otkaz ugovora o radu.
– U slučaju spora zbog manje zarade za rad iste vrijednosti, teret dokazivanja da zaposleni nije doveden u nepovoljniji položaj u odnosu na druge zaposlene je na poslodavcu – precizirano je predlogom zakona.
U tom slučaju, ukoliko zaposleni ne uspije u postupku pred sudom, sud može donijeti odluku da ga oslobodi obaveze podmirenja troškova postupka i u tom slučaju troškovi postupka isplatiće se iz sredstava suda.
– Ugovor o radu ne može sadržati odredbu kojom se zaposlenom zabranjuje iznošenje podataka o njegovoj zaradi – definisano je novim stavom u članu 31.
Preciziran je stav zakona kojim se definiše šta se podrazumijeva pod radom iste vrijednosti – rad za koji se zahtijeva uporediv nivo kvalifikacije obrazovanja, odnosno stručne kvalifikacije, odgovornosti, vještina, napora, uslova rada i rezultata rada.
– Poslodavac je dužan da na zahtjev zaposlenog dostavi informacije o njegovoj prosječnoj bruto zaradi u prethodnoj godini i prosječnoj bruto zaradi u prethodnoj godini za zaposlene koji obavljaju rad iste vrijednosti kao i zaposleni koji je podnio zahtjev za dostavljanje informacija. Zahtjev za dostavljanje informacija iz stava 3 ovog člana zaposleni može podnijeti lično ili preko ovlašćenog sindikalnog predstavnika, odnosno predstavnika zaposlenih kod poslodavca – precizirano je novim stavovima člana 99.
Ukoliko zaposleni procijeni da je njegova zarada manja u odnosu na kolektivni ugovor koji obavezuje poslodavca, predloženim zakonom se propisuje da ima pravo na naknadu materijalne štete.
Izvještavaće o zaposlenim ženama i muškarcima
Novim članom 99a propisana je obaveza poslodavca da nakon konsultovanja sa predstavnikom sindikata, odnosno zaposlenih u Socijalnom savjetu, dostavi izvještaj koji sadrži podatke u pogledu zarada na nivou prethodne kalendarske godine i to ukupan broj zaposlenih, odnosno ukupan broj zaposlenih muškaraca i žena, razlike u zaradi na osnovu pola, razlike u zaradi na osnovu pola po osnovu uvećanja, odnosno varijabilnog dijela zarade, razlike u prosječnoj zaradi na osnovu pola...
Odredbe koje se odnose na obavezu poslodavca da dostavlja informacije o zaradama primjenjivaće se od 1. juna 2027, odnosno od od 1. juna 2031. godine.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari