SUBOTA
21. DECEMBAR 2024.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Globus
U BRUTALNIM NAPADIMA POGINULO 1.205 LJUDI
Godina od početka razornog rata u Gazi
Autor: dnevno.me
Izvor: N1/Hina
07.10.2024 06:12h
Foto: EPA/EFE Mohammed Saber
Izraelska vojna akcija kojom žele da iskorene Hamas zbog napada na Izrael 7. oktobra znatno je oslabila tu militantnu organizaciju, ali je nije uništila.
Izraelci su u godinu ubili nekoliko Hamasovih vođa i hiljade njegovih boraca, međutim palestinska teroristička militantna grupa nije potpuno uništena i kraj njene vladavine Pojasom Gaze i dalje nije izvjestan.
Hamas je izazvao rat u Pojasu Gaze, poslavši stotine boraca preko granice u Izrael 7. oktobra 2023.
U brutalnom napadu poginulo je 1.205 ljudi, većinom civila, po podacima AFP-a na osnovu zvaničnih izraelskih podataka, koji uključuju taoce ubijene u Hamasovom zatočeništvu.
Obećavajući da se uništiti Hamas i vratiti kući taoce, Izrael je pokrenuo vojnu akciju u Pojasu Gaze s kopna, mora i iz vazduha.
Vođa mrtav
Jedan od najvećih udaraca Hamasu od njegova osnivanja 1987. bio je kada je 31. jula u Iranu ubijen njegov vođa Ismail Hanije.
I Hamas i njegov sponzor Iran optužili su Izrael da je ubio Hanijea, međutim Izrael to nije komentarisao.
Nakon njegove smrti, Hamas je naimenovao Jahju Sinvara, kog Izrael optužuje da je organizovao napad 7. oktobra, za novog vođu.
Na bojištu u Gazi, izraelske snage agresivno progone i Sinvara i Hamasovog vojnog zapovjednika Muhameda Deifa, za kojeg Izrael tvrdi da je ubijen u vazdušnom napadu.
Hamas tvrdi da je Deif još živ.
„Zapovjednik Muhamed Deif i dalje izdaje naredbe”, rekao je izvor iz Hamasovog oružanog krila, Brigada Ezedin al-Kasam, za AFP pod uslovom da ostane anoniman.
„Meta broj jedan“
Visoki činovnik Hamasa, koji je želio da ostane neimenovan, rekao je da je Sinvar, koji nije viđen u javnosti od početka rata, vrhovni zapovjednik koji vodi i vojno i političko krilo Hamasa.
„Za njegovu bezbjednost zadužen je veliki tim jer je on neprijateljeva meta broj jedan”, rekao je ovaj sagovornik.
Izraelski zvaničnici u avgustu su objavili da je među poginulima u Pojasu Gaze više od 17.000 palestinskih militanata.
Visoki zvaničnik Hamasa priznao je da je „nekoliko hiljada boraca pokreta i drugih grupa otpora poginulo u borbama”.
Uprkos velikim gubicima, izvor iz oružanog krila i dalje likuje zbog izraelskog obavještajnog i bezbjednostnog propusta 7. oktobra.
„Izrael tvrdi da zna sve, ali 7. oktobra nije ništa vidio”, rekao je.
Izrael ima vlastitu sliku o tome kako Hamas danas stoji.
Ministar obrane Joav Galant utvrdio je u septembru da Hamas „kao vojna formacija više ne postoji”.
Brus Hofman iz Vijeća za spoljne odnose (CFR), američkog tink tanka, tvrdi da je izraelska ofanziva nanijela „bolan, ali ne i smrtonosan udarac” Hamasu.
„Političko samoubistvo“
Hamas od 2007. samostalno kontroliše i vodi institucije u Pojasu Gaze, nakon što je pobijedio na parlamentarnim izborima godinu dana prije i potom porazio suparnički Fatah u uličnim borbama.
Sada je većina institucija u Pojasu Gaze ili oštećena ili uništena.
Izrael optužuje Hamas da koristi škole, zdravstvene ustanove i drugu civilnu infrastrukturu za sprovođenje svojih akcija, što Hamas poriče.
U ratu nijedan dio Pojasa Gaze nije siguran od bombardovanja: gađaju se škole u kojima su se sklonile izbjeglice, kao i zdravstvene ustanove.
Stotine hiljada djece nijesu pohađale školu gotovo godinu dana, a univerziteti, elektrane, vodovodni sistemi i policijske postave više nijesu operativni.
Do sredine 2024. privreda Pojasa Gaze smanjilo se na „manje od šestine svojih kapaciteta iz 2022.”, po UN-ovom izvještaju u kom se ističe da će Pojasu Gaze trebati decenije da se vrati na stanje u kakvom je bio prije izraelskog napada.
Kolaps izaziva veliko nezadovoljstvo među 2,4 miliona stanovnika Pojasa Gaze, od kojih su dvije trećine bili siromašni i prije rata, po Mukhaimeru Abu Sadi, politikologu sa Univerziteta Al-Azhar u Kairu.
Njegov kolega Džamal al-Fadi ocijenio je da je napad 7. oktobr bio „političko samoubistvo za Hamas” koji je sada shvatio da je „izolovan”.
Član političkog odbora Hamasa Basem Naim sa tim nije saglasan.
„Iako se neki možda ne bi saglasili s Hamasovim političkim stanovištima, otpor i njegov projekt i dalje uživa veliku podršku ”, rekao je Naim, koji kao i nekoliko drugih Hamasovih vođa živi u samonametnutom egzilu u Kataru.
Ispitivanje Palestinskog centra za politiku i istraživanja u junu pokazalo je da 67 odsto ispitanika na okupiranoj Zapadnoj obali vjeruje da će Hamas naposljetku pobijediti Izrael.
Međutim, u Pojasu Gaze to misli manje ljudi, samo 48 odsto.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari