Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

TVRDE DA NIJESU UVAŽENI KAO NUŽNI I NEZAOBILAZNI ČINIOCI SVIH PROCESA

USSCG bi mogla da napusti rad Socijalnog savjeta

03.07.2025 13:21h

Foto: USSCG

Unija slobodnih sindikata (USSCG) upozorila je da bi mogla da napusti rad Socijalnog savjeta, jer socijalni partneri, kako tvrde, nijesu uvaženi kao nužni i nezaobilazni činioci svih procesa kroz koje društvo prolazi.

U dopisu koji je USSCG uputila predsjedniku Vlade, Milojku Spajiću, kao i ministarstvima finansija, javne uprave i rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga na upoznavanje, navodi se da govoriti o važnosti socijalnog dijaloga pred evropskim zvaničnicama ne znači i stvarno postojanje istog.

„Očekujemo da ćete, tragom ovog obraćanja, preduzeti neophodne aktivnosti ka ispravljanju faktičkog stanja, stvarajući uslove za punopravno uključivanje predstavnika socijalnih partnera u sve procese. Takođe, vjerujemo da ćete ubuduće sopstvenim primjerom uvažavanja socijalnog dijaloga uticati da ministarstva u sastavu Vlade u kreiranju politika iz svog resora informišu, konslutuju i omoguće predstavnicima socijalnih partnera učešće u radu tripartitnih i multipartitnih tijela i radnih grupa koje formiraju“, navodi se u dopisu koji potpisuje generalni sekretar USSCG, Srđa Keković.

U suprotnom, kako su upozorili, biće prinuđeni da napuste rad Socijalnog savjeta i time ukažu evropskim i međunarodnim partnerima na fingirani socijalni dijalog u trenutku ključnih procesa za društvo i zaposlene.

Keković je kazao da se USSCG od svog osnivanja do danas zalaže za unapređenje socijalnog dijaloga kao ključnog mehanizma za postizanje ciljeva od interesa, ne samo za svijet rada već za sve građane Crne Gore.

„Uprkos našim nastojanjima da uspostavimo kvalitetan i argumentovan socijalni dijalog na nacionalnom nivou, budući da smo Ustavom prepoznati kao socijalni partner Vladi, naši napori najčešće ostaju bez uspjeha. Razlog tome jeste nepostojanje istinske volje na strani Vlade i donosioca odluka da u skladu sa dobrom praksom, ali i obavezama propisanim Ustavom i zakonima, uspostave dijalog sa onima koji predstavljaju jednu od najznačajnijih struktura svakog društva, a to su predstavnici radno sposobnog stanovništva koji stvaraju novu vrijednost i grade naše društvo“, naveo je Keković.

On je kazao da, u odnosu na to, izuzimaju vidljive napore ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naide Nišić, da podigne socijalni dijalog na veći nivo i koja sa dužnom pažnjom pristupa inicijativama socijalnih partnera i zalaže se za realizaciju zaključaka i predloga dogovorenih konsezusom na nivou Socijalnog savjeta.

„Brojne su inicijative USSCG u prethodnom periodu ostale bez odgovora od Vlade, a naša višegodišnja stremljenja da Socijalni savjet učinimo efikasnim uzaludna, budući da su dogovori socijalnih partnera i predstavnika Vlade, koji učestvuju u radu ovog tijela, nerijetko mijenjani u Skupštini i to od parlamentarne većine“, dodao je Keković.

Kako je rekao, i pored nastojanja Vlade da, posebno na međunarodnim skupovima, predstave svoj odnos prema socijalnom dijalogu i socijalnim partnerima kao adekvatan i esencijalan u građenju demokratskog društva i punopravnom pristupu zajednici razvijenih evropskih zemalja, praksa pokazuje suprotno.

Keković je Spajića podsjetio na neke primjere, između ostalog da je USSCG 30. aprila prošle godine uputila zahtjev za razgovor na temu nužnosti reforme stambene politike, a nakon toga i urgenciju, napominjući da do danas nijesu dobili čak ni odgovor na ispostavljene zahtjeve.

„Umjesto toga, iz sredstava javnog informisanja upoznati smo sa namjerom Vlade da počne realizaciju projekta Velje brdo, koja namjera je proizašla bez inkluzivnog i transparetnog procesa koji je nužno zahtijevao uključivanje svih zainteresovanih subjekata, u prvom redu onih koji deceniju i više zagovaraju reformu stambene politike, kao što to čini USSCG“, dodaje se u dopisu.

Keković je, takođe, podsjetio da je Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, rješenjem od 29. januara ove godine, na inicijativu USSCG, formiralo tripartitnu radnu grupu za rad na kreiranju Nacrta izmjena i dopuna Zakona o Fondu rada.

Na nivou radne grupe sačinjen je Nacrt koji je bio predmet javne rasprave, nakon čega je bilo za očekivati da ga Vlada stavi u dalju proceduru.

„Ipak, na sjednici Skupštine razmatran je Predlog izmjena i dopuna Zakona o Fondu rada koji je podnijela grupa poslanika. Ono što posebno zabrinjava u cjelokupnim dešavanjima vezanim za ovaj zakonski tekst jeste činjenica da je amandmanskim djelovanjem poslanika Slađane Kaluđerović i Bogdana Božovića iz Socijalističke narodne partije (SNP) i poslanika Vasilija Čarapica iz Pokreta Evropa sad (PES), smanjen broj članova Upravnog odbora Fonda rada na štetu socijalnih partnera, ne na štetu predstavnika Vlade“, kazao je Keković.

Sve to, kako je kazao, uprkos tome što je na nivou radne grupe postignut kompromis da se važeći sastav Upravnog odbora ne mijenja.

„Iako su predstavnici Vlade sa socijalnim partnerima na nivou Socijalnog savjeta tokom avgusta prošle godine postigli stoprocentni konsenzus o izmjeni i dopuni Zakona o radu u dijelu koji se odnosi na vraćanje u pređašnje stanje odredbe koja se tiče prestanka radnog odnosa po sili zakona (sa 66 na 67 godina života), amandmanskim djelovanjem parlamentarne većine ovaj predlog, iako rezultat socijalnog dijaloga, izbrisan je iz Predloga izmjena i dopuna Zakona o radu, te se o njemu na plenumu nije raspravljalo“, dodao je Keković.

On je kazao da su iz sredstava javnog informisanja upoznati da je Vlada preko resornih ministarstava formirala radne grupe za pripremu nekoliko nacrta zakona, u kojima ne učestvuju sindikati.

Keković je upozorio da posebno zabrinjava praksa kojom poslanici parlamentarne većine, bez prethodne transparentne procedure i uključivanja javnosti i socijalnih partnera, procesuiraju izmjene i dopune zakonskih rješenja koja su od značaja za svijet rada, ali i za slobodu i prava svih građana Crne Gore.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT