Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

TOKOM IZLAGANJA ZAVRŠNIH RIJEČI OPTUŽENOM JE POZLILO ZBOG ČEGA JE ROČIŠTE PREKINUTO

Tužilaštvo traži po 30 godina robije za ubice Slavoljuba Šćekića

11.07.2025 19:31h

Foto: Dnevno

Tužiteljka Vrhovnog tužilaštva Maja Jovanović danas je u Apelacionom sudu zatražila da se Saša Boreta, Ljubo Bigović, Ljubo Vujadinović i Milan Čila Šćekić kazne na po 30 godina robije zbog ubistva policijskog funkcionera Slavoljuba Šćekića ispred njegove kuće 2005.

Slavica Šćekić, sestra ubijenog policijskog funkcionera, pridružila se zahtjevu tužilaštva, rekavši da pravda mora biti zadovoljena nakon dvije decenije bola i patnje koje trpi njena porodica.

Sa druge strane, advokat Dragoljub Đukanović zatražio je od Apelacionog suda da preotvori postupak, kako bi ponovo bio saslušan bivši policijski funkcioner Brajuško Brajušković koji je u medijima ustvrdio da je zaštićeni svjedok u ovom postupku bio ,,podučen“ šta će da kaže.

Predložio je da tužilaštvo odustane od tog dijela optužnice.

Tokom izlaganja završnih riječi Ljubu Bigoviću je pozlilo zbog čega je ročište prekinuto a ovaj optuženi je hitno prebačen u Klinički centar Crne Gore.

Iz Vrhovnog suda je saopšteno da je nastavak ročišta zakazan za 17. jul 2025. godine, kada će se, ukoliko to zdravstveno stanje optuženih dozvoli, završiti završne riječi i eventualno donijeti odluka o prijedlogu odbrane za ponovno otvaranje postupka.

Tužiteljka Jovanović je obrazlažući zahtjev za 30-godišnju robiju optuženima istakla da su djela koja im se stavljaju na teret u potpunosti dokazana

U emotivnom obraćanju, Slavica Šćekić je kazala da od suda traže samo jedno – pravdu za njenog pokojnog brata.

“Svijet je za našu porodicu stao 30. avgusta 2005. godine. Od tada, svako suđenje je bilo kao so na živu ranu. Tražimo samo jedno – pravdu za Slavoljuba”, kazala je ona.

Šćekić je odbacila optužbe da je navodno uticala na zaštićenog svjedoka dajući mu novac, tvrdeći da su takve tvrdnje iznešene iz osvete optuženog Saše Borete.

“Ovakvom strašnom klevetom, meni i porodici nanijeta je dodatna patnja i bol. Gnusna je neistina da sam zaštićenom svjedoku dala novac. Zar bi sestra zataškala istinu o ubistvu brata? Nikada!”, rekla je ona.

Šćekić je podsjetila da je njen brat ubijen dok je savjesno obavljao dužnost i da ubistvo policajca mora biti najstrože sankcionisano.

“Ukoliko optuženi ne budu osuđeni na maksimalne kazne zatvora, kakvu poruku šaljemo? Da su u Crnoj Gori ubistva policajaca dozvoljena?”, upitala je Šćekić, zaključivši da pravda mora biti zadovoljena, kako bi se ovakva tragedija više nikada ne ponovila.

Sa druge strane, Đukanović je ukazao da je Brajušković u jednoj televizijskoj emisiji izjavio da je zaštićeni svjedok Zoran Vlaović bio „podučen“ i da je dobijao instrukcije za svjedočenje, što baca sumnju na validnost iskaza ključnog svjedoka.

“Ako je na osnovu tih izjava već pokrenut postupak protiv Veselina Veljovića pred Osnovnim državnim tužilaštvom u Podgorici, zašto sud ne bi ponovo ispitao Brajuškovićeve navode i u ovom slučaju?”, upitao je Đukanović, naglasivši značaj svjedočenja Brajuškovića, s obzirom na njegovu tadašnju funkciju u policiji.

Đukanović je, takođe, ukazao na nastupanje apsolutne zastare za krivično djelo izazivanja opšte opasnosti, koje se optuženima takođe stavlja na teret, s obzirom da je od ubistva prošlo dvadeset godina.

Podsjećamo, optuženi su prvobitno osuđeni na po 30 godina zatvora za ubistvo Šćekića, koji je likvidiran u sačekuši ispred svoje kuće u podgoričkom naselju Tološi 30. avgusta 2005. godine.

Ubica je iz daljine od 25 metara ispalio dva rafala u leđa Slavoljuba Šćekića dok je ulazio u kuću.

Vrhovni sud je u decembru 2019. ukinuo presudu Apelacionog suda iz 2015. godine, nakon što je Ustavni sud usvojio žalbu odbrane, konstatujući povrede prava na pravično suđenje, naročito u dijelu korišćenja iskaza zaštićenog svjedoka. Takođe je konstatovana izmjena činjeničnog opisa optužnice u presudi iz 2012. godine, čime je doveden u pitanje identitet između optužbe i presude.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT