Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

ŽELIO DA O NJEMU GOVORI NJEGOVO DJELO

Ko je bio Milan Kundera – francuski pisac češkog porijekla i legenda za života

12.07.2023 10:38h

12.07.2023 10:52h

Foto: Printscreen/YouTube

Milan Kundera, rodom Čeh, a francuski državljanin od 1981, preminuo je 11. jula u Parizu u 95. godini, javila je Češka radio-televizija, a prenijeli su mnogi svjetski mediji.

Rođen je u Brnu 1929. godine, 1. aprila, a sam je komentarisao da to „sigurno ima neko metafizičko značenje“.

Ovaj „francuski pisac češkog porijekla“, kako je prije dvadesetak godina počeo da ga naziva njegov francuski izdavač „Galimar“, jedan je od rijetkih pisaca koji je za života, 2011, ušao u čuvenu francusku biblioteku „Plejada“.

Želio je da o njemu prvenstveno govori njegovo djelo, tako da nije baš mnogo volio medije. Posljednji put se na televiziji pojavio 1984, a posljednji intervju nekom novinaru je dao 1986.

Sa svojom domovinom iz koje je emigrirao 1975. bio je „u svađi“ više od 40 godina, a oduzeto državljanstvo vraćeno mu je tek 2019.

Poslije maturiranja u rodnom gradu, upisao je Filozofski fakultet u Pragu, ali je poslije nekoliko semestara prekinuo studije, no zauvijek je ostao vezan za filozofsku literaturu, što je vidljivo i u njegovom djelu.

Kao pisac i intelektualac angažovao se u širokom pokretu čeških i slovačkih intelektualaca, poznatom pod nazivom Praško proljeće. Veliki odjek je doživjelo njegovo istupanje na Kongresu čehoslovačkih pisaca 1967. godine. Bio je istaknuti saradnik, zajedno sa filozofom Karelom Kosikom, slavnih praških Literarnih novina. Poslije gušenja Praškog proljeća i okupacije Čehoslovačke 21. avgusta 1968. godine Kundera je u svojoj domovini bio nepostojeća ličnost. Samo su dvije njegove knjige – roman „Šala“ i zbirka pripovjedaka „Smiješne ljubavi“ – ugledale svjetlo dana u Čehoslovačkoj do 1970, kada su bile povučene iz knjižara i biblioteka.

Godine 1975. Kundera prihvata poziv francuskih intelektualaca koji su ga podržavali da bude gostujući profesor na fakultetu u Renu.

Kunderini romani doživjeli su svjetski uspjeh. U nizu polemičkih intervjua i ogleda koji su doživjeli veliki odjek u Francuskoj i u svijetu, Kundera je izazovno progovorio o važnim istorijskim i društvenim temama. Zbog takvog njegovog književnog i vanknjiževnog djelovanja, komunističke vlasti u Čehoslovačkoj mu 1978. oduzimaju državljanstvo.

Punih 20 godina, od 1970. do 1990. godine, Kundera je bio zabranjen u svojoj domovini. Njegove pripovijetke i romani bile su u tom periodu objavljivane na češkom u inostranstvu, u Kanadi, u izdavačkoj kući Zdene Salivarove Škvorecki i Jozefa Škvoreckog u Torontu i u francuskim prevodima u Parizu. Istovremeno, bile su prevođene širom svijeta u velikim tiražima. Pisac slavan u čitavom svijetu bio je u isto vrijeme zabranjen i prećutan u svojoj domovini.

U toku tih dugih 20 godina Milan Kundera u Francuskoj pronalazi svoju novu, drugu domovinu. Godine 1981. dobija francusko državljanstvo, ali odlučno odbija etiketu „disident“ koju su novinari nastojali da mu prišiju. Svakako da je u njegovom slučaju „kulturna asimilacija“ bila značajan dio i njegove književne poetike.

Mada se u mladosti družio sa rediteljima Milošem Formanom, Jiržijem Menclom, Jurajem Hercom, predstavnicima češkog novog talasa, i mada je sarađivao na filmskoj adaptaciji svog romana „Šala“, i odobrio ono što je Hinek Bocan predložio za kratku priču iz njegove zbirke „Smiješne ljubavi“, idila sa filmskim svijetom ubrzo je prekinuta.

Radikalizacijom tokom svog života u Francuskoj i stečenim književnim priznanjem, zaoštrio je svoj stav protiv onoga što je nazivao „prepisivanjem“.

Tako je 1988. godine odbio adaptaciju svog bestselera „Nepodnošljiva lakoća postojanja“ scenariste i reditelja Filipa Kaufmana, koji je za nju čak bio nominovan za Oskara, a osvojio nagradu BAFTA u istoj kategoriji.

Na češkom jeziku objavio je romane: Šala (1967), Život je drugdje (1973), Oproštajni valcer (1973), Knjiga smijeha i zaborava (1978), Nepodnošljiva lakoća postojanja (1984) i Besmrtnost (1990); zbirku pripovjedaka Smiješne ljubavi (1968) i dramu Žak i njegov gospodar (1971).

Na francuskom jeziku objavio je romane: Usporavanje (1995), Identitet (1997), Neznanje (2000) i Praznik beznačajnosti (2013); kao i knjige eseja: Umjetnost romana (1986), Iznevjereni testamenti (1993), Zavjesa (2005) i Susret (2009).

Posljednji roman objavio je 2014, nakon decenije pauze, pod nazivom „Praznik beznačajnosti“ i, iako je knjiga bila hit među čitaocima, kritičari su bili podijeljeni.

Njegov najbliži češki prijatelj Milan Ude, takođe pisac, izjavio je prije nekoliko godina češkoj agenciji ČTK, da Kundera „više ne taji da više ne piše i da ne planira više da piše nikakvo literarno djelo“.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT