Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

U 89.GODINI

Preminuo nobelovac Mario Vargas Ljosa

14.04.2025 05:58h

Foto: EPA/EFE Francisco Guasco

Peruanski pisac i nobelovac Mario Vargas Ljosa preminuo je u 89. godini.

Preminuo je u rodnom Peruu, a bio je izuzetna ličnost latinoameričke književnosti i kulture, koji se rijetko kada klonio kontroverzi, piše BBC.

Sa više od 50 djela iza sebe, od kojih su mnoga prevedena na brojne jezike, Vargas Ljosa je dobio Nobelovu nagradu za književnost 2010. godine, kada su ga članovi žirija nazvali „božanski nadarenim pripovedačem“. Njegovi prikazi autoritarizma, nasilja i mačizma, ispunjeni bogatim jezikom i slikovitošću, učinili su ga zvijezdom latinoameričkog književnog Buma — pokreta koji je globalno skrenuo pažnju na ovaj kontinent.

Isprva naklonjen ljevičarskim idejama, kasnije se razočarao u revolucionarne pokrete Latinske Amerike, te se 1990. kandidovao za predsjednika Perua kao predstavnik jedne stranke centra-desnice, ali bez uspeha.

Njegov prvi roman, Vrijeme heroja, predstavljao je optužbu za korupciju i zlostavljanje u peruanskoj vojnoj školi. Napisao ga je u vrijeme kada je vojska u zemlji imala veliku političku i društvenu moć, a objavljen je 1962. godine.

Snažne i preteće slike iz romana osudili su brojni peruanski generali. Jedan ga je čak optužio da ima „izopačen um“.

Roman je bio inspirisan njegovim tinejdžerskim danima u Vojnoj akademiji Leoncio Prado, koju je 1990. godine opisao kao „izuzetno traumatično iskustvo“. Dvije godine provedene tamo navele su ga da na svoju zemlju gleda kao na „nasilno društvo, puno gorčine, sastavljeno od socijalnih, kulturnih i rasnih frakcija u potpunoj suprotnosti“. Vargas Ljosa je tvrdio da je škola spalila 1.000 primjeraka romana u svom dvorištu.

Njegov eksperimentalni drugi roman, Zelena kuća (1966), smješten je u peruansku pustinju i džunglu, i prikazuje savez svodnika, misionara i vojnika okupljenih oko javne kuće.

Ova dva romana pomogla su utemeljenju latinoameričkog književnog Buma tokom 1960-ih i 1970-ih godina. Taj pokret bio je karakterisan eksperimentalnim i izričito političkim djelima koja su odražavala kontinent u previranju.

Vodeći autori tog pokreta — među kojima i kolumbijski pisac i povremeni rival Vargasa Ljose, Gabrijel Garsija Markes, poznat po stilu magičnog realizma — postali su poznati širom svijeta.

 

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT