
PETAK
18. JUL 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Politika
ZAVRŠENA RASPRAVA O IZMJENAMA ZAKONA O JAVNIM OKUPLJANJIMA
Živković: Nećete kažnjavati one sa Kruševog ždrijela - mi ćemo prvi izaći, staćemo na crtu, pa dođite
Autor: dnevno.me
Izvor: Portal Analitika
17.07.2025 13:23h
17.07.2025 19:36h

Foto: Screenshot You tube Skupština
Poslanici crnogorskog parlamenta raspravljali su o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama.
Nakon završenog pretresa predsjedavajuća Zdenka Popović saopštila je da će se o ovom prijedlogu zakona izjasniti naknadno.
Akcenti sa današnje sjednice:
Izmjene Zakona o javnim okupljanjima predložila je parlamentarna većina, ispred koje se obratio Seid Hadžić (PES), koji je rekao kako "nikako nije namjera da se ospori pravo građana da se mirno okupljaju".
"Potrebne su korekcije zakona u dijelu kada se javnim okupljanjima onemogućava saobraćaj, ugrožava bezbjednost i paralizuje funkcionisanje hitnih službi, privrede i funkcionisanja građana. Zato ove izmjene treba posmatrati kao napor poslanika da donesu pravično rješenje", kazao je on.
Čarapić: Akademika Mujovića napali su iz SD
Vasilije Čarapić (PES) ponovio je isto što je rekao Hadžić, dodajući kako se time "uvodi red". Onda je govorio o dešavanjima tokom obilježavanja 13. jula na Gorici.
"Trinaestog jula unižene su tekovine ustanka na Gorici. Određeni marginalci su akademika Sašu Mujovića, koji je bio dekan našeg najuspješnijeg fakulteta, nazvali fašistom", dodao je on.
Kazao je kako iza svega stoje Socijaldemokrate, te da njihovu politiku niko "organski ne podnosi".
"Isti ti koji su akademika priznatog kova nazvali fašistom, njima ne smeta da u Budvi budu u koaliciji sa nekim ko je protestovao zbog toga što će Vlada da podrži Rezoluciju o genocidu u Srebrenici", istakao je on, navodeći kako su iz SD licemjerni i da je u pitanju partija ekstremista.
Prigovorio je SD-u kako na funkcije ne postavlja žene, te da žene neće u tu stranku jer one ne žele tamo gdje je nacionalizam.
Nenezić: Skretanje pažnje sa onoga što žele da urade ljudima koji protestuju na Kruševom Ždrijelu
Branislav Nenezić (SD) istakao je kako je riječ o pokušaju Čarapića da skrene pažnju sa teme o kojoj se danas govori.
"A danas žele da ljude, koji protestuju na Kruševom Ždrijelu, koji traže pravdu za svoje najdraže, neće imati više tu priliku, već će većina protiv njih na sljedećem protestu ići biber sprejem", kazao je on.
Potom je kazao kako Saša Mujović nije akademik.
"Jeste profesor, ali nije akademik. Ne iznosite neistine. Sve što ste rekli, istina je kao i to da je on akademik. A što se tiče ostalog - kakva je Vaša ideologija? Vi ste u Skupštini Glavnog grada. Gdje je bio odbornik Vaše većine prije nekoliko dana? Kakve je poruke slao? Idete li za koji dan na parastos Draži Mihailoviću u Herceg Novom. Ne možete da se igrate malo partizana, malo četnika, malo Crnogoraca, malo Srba", naglasio je on.
Čarapiću je poručio i "Vi ste možda ono za šta je prozvan Mujović".
"Cobi, prije mjesec ste bili na blokadi, a sad predlažete ovaj zakon?"
Nenezić je potom kazao i kako je jedan od predlagača zakona, Artan Cobi (AF), prije mjesec bio na blokadama saobraćajnice u Ulcinju.
"Gospodine Cobi, smatrate li da ste pogriješili tada? Jeste li prekršili zakon? Ajde Vi platite prvu kaznu pa dajte primjer građanima Crne Gore", dodao je on.
Čarapić: Ništa ne može skinuti ljagu sa vaše partije
Čarapić je odgovorio kako je Nenezić iznio "niz neljudskih optužbi na račun poslanika PES-a".
"Ništa ne može skinuti ljagu sa vaše partije od onoga što ste uradili za 13. jul. Toliko neukusa je bilo da neko izađe i uradi ono što ste uradili. Vaš gradski odbor je predodbor gradskog odbora DPS-a", rekao je on.
Nikolić: Ovo je neustavno, jeste li razmišljali šta traže emotivno ranjeni Cetinjani na magistrali?
Andrija Nikolić (DPS) kazao je kako bi bilo prirodno da je Vlada predložila zakon, ali da je ostavila da to za nju učine poslanici većine.
"A oni su taj posao povjerili poslaniku Hadžiću računajući da će tako biti najmanja šteta. A zašto Vlada nije dala mišljenje na ovaj zakon? Zato što znaju da je neustavan. I ostavili su većini u parlamentu da odradi prljav posao za njih", istakao je on, navodeći kako je Hadžić zloupotrijebljen.
Ovakve zabrane su, dodao je, suprotne i Ustavu i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i slobodama.
"Ovo je nedopustivo u demokratskim društvima. A cilj ovih mjera je da se većina politički obračuna sa građanskim buntom. U atmosferi rastućeg nezadovoljstva, svaki zakonski pokušaj da se protest uguši direktan je udar na osnovne građanske slobode. Ovaj potez pokazuje da većina nije spremna da rješava probleme, već da se bave represijom onih koji traže političku odgovornost. Niko ne boravi na magistrali na 40 stepeni jer mu je tamo lijepo, već iz prijeke potrebe i teške nužde. Jeste li nekad razmišljali o tome šta traže emotivno ranjeni građani Cetinja na onom žaropeku", upitao je on Hadžića.
"Zar nijeste vi bili oni koji su pekli prasad po bulevarima?"
Istakao je i kako su mnogi iz današnje vlasti licemjerni, jer su i sami, dok su bili u opoziciji, proteste koristili kao glavno sredstvo borbe.
"Svojevremeno su u šatorskom naselju, koje je postavio DF, demonstranti i njihovi politički pokrovitelji pekli prasad, puštali nacionalističku muziku i tražili smjenu vlasti i, kako su govorili, pravdu", kazao je on.
Dodao je i kako je bilo mnogo blokada saobraćaja, pa tada, kako ističe, niko nije donosio slične akte.
"U oktobru 2015. je Andrija Mandić na anti-NATO skupu u Podgorici pričao da je Milo Đukanović pobjegao iz Crne Gore, dok je ovaj predsjedavao 500 metara dalje sjednicom Vijeća za nacionalnu bezbjednost", ustvrdio je Nikolić.
On je podsjetio na niz blokada širom EU iz novijeg perioda, od farmera sa traktorima do klimatskih aktivista.
"Pa se ne donose zakoni da se građani disciplinuju, stavljaju u zatvor i da im se izriču novčane kazne. Pa ni Vučićev režim u Srbiji se nije usudio da donese ovakav zakon iako je ta država u blokadi mjesecima", konstatovao je on, dodajući da su zabrane protesta, kakva se predlaže danas, svojstvena jedino diktaturi Vladimira Putina.
Mugoša: Ovo je diktatura, šta vi mislite?
Boris Mugoša (SD) kazao je kako su među predlagačima dvije kategorije poslanika.
"Prva su nekadašnji opozicionari, a druga partije manje brojnih naroda. Dok sam bio vlasti, ne bi mi padalo na pamet da predlažem ovakav zakon - jer je protivustavan. Vi ste u postojeći zakon, gdje stoji da su organizatori okupljanja odgovorni, dodajete - i oni koji pozivaju na okupljanje. Pa ovo je klasična diktatura, gdje vi živite, šta je ovo? Ko će da tumači ko poziva na okupljanja. Zašto policiji dajete vruć krompir u ruke, na šta ovo liči", upitao je on.
Obratio se i partijama manje brojnih naroda.
"Što vam ovo ne pade na pamet dok ste bili u vlasti do 2020? Mislite li da se ovo vas ne tiče? E tiče se, gdje su predstavnici albanskih stranaka, je li njihov lider blokirao ulice? Tada im je to bilo OK, a sad nije OK. I ne koristite mi kao argument turizam - otkad ste oslobodili Crnu Goru, mi imamo manje letova, aerodromi imaju manje prihoda a više zaposlenih... I vi kažete da oni ljudi koji od tuge protestuju na Cetinju - opstruiraju turističku sezonu? A toga ste se sjetili kad ste onima iz Šavnika rekli 'riješićemo to'. Oni vam nijesu smetali za turizam. Ne radite ovo", dodao je on.
"Ovo je političko zastiđe i klasični bezobrazluk Vlade"
Kazao je kako je u pitanju "klasični bezobrazluk" Vlade, koja mjesec ne daje mišljenje.
"Gdje je ministar pravde, gdje je ministar za ljudska i manjinska prava, gdje je MUP? Znate li zašto to rade - jer znaju koliko je pogrešan zakon. A onda će u Briselu da kažu da nemaju veze sa tim, da su to predložili poslanici", naglasio je on.
Mikić: Ne mogu da vjerujem da ovo predlažu neki koji su do 2020. kao opozicija bili na ulici
Zoran Mikić (URA) kazao je da je taktika većine da se ne javljaju za riječ, te da su nedorasli tome da rješavaju probleme građana zbog kojih oni izlaze na ulice.
"Zloupotrebe javnih okupljanja ima, logičnije je i da se neki protesti dese ispred Skupštine, ali nije rješenje da imamo ovakav zakon, kojim se krše temeljna prava građana na okupljanja. Najveći paradoks je da ovo predlažu oni koji su, kao opozicija, veliki dio političkog rada zasnivali na ulici. Ne mogu da vjerujem da će neke od tih kolega dići ruke za ovakav zakon", konstatovao je on.
Smatra kako nikakve kazne ni zabrane neće spriječiti građane da protestuju.
"Pozivam vas da razmislite da li ćete podržati ovo. Nadam se da ćete se držati nekih principa koje smo zajedno imali dok smo bili opozicija. Nadam se da ste spremni da, pravo koje ste tada tražili za sebe, sada omogućite i drugima", konstatovao je on.
Dragović: Vi ste ovakav zakon usvojili 2005. i 2015, ali ga nijeste sprovodili u djelo
Darko Dragović (PES) rekao je da je DPS sa koalicionim partnerima 2005. godine zakonom definisala da mirnih okupljanja ne može biti u blizini bolnica, vrtića, škola, nacionalnih parkova, spomenika, svim kategorijama puteva i na drugim mjestima "ako bi to, s obzirom na vrijeme, broj učesnika ili karakter okupljanja moglo ugroziti kretanje građana".
"To što nijeste ovaj zakon sproveli u djelo, to je drugo pitanje. Ustavni sud donio je kasnije odluku kojom su te odredbe stavljene van snage, jer nijesu u skladu sa evropskom praksom. I za to im je trebalo skoro 10 godina", dodao je on.
Kazao je i kako je 2015. usvojen sličan zakon, te da je Ustavni sud opet oborio taj akt.
"Zato je DPS posljednja koja može da kritikuje ovakav zakon. Oni su pokušavali da zabrane ljudima pravo na okupljanje, ali nijesu imali kuraži i to je potpuno drugo pitanje", ocijenio je on.
Stjepović: Ovakva zakonska rješenja postoje i u drugim državama
Duško Stjepović (Demokrate) kaže kako su slična zakonska rješenja na snazi u Hrvatskoj, Francuskoj i Danskoj.
"U nekim od tih država policija može narediti da se okupljanje održi na drugom mjestu ili obavijestiti organizatora o dodatnim uslovima za održavanje skupa, posebno kad postoji rizik od narušavanja javnog reda, uključujući i ometanje saobraćaja", dodao je on.
Janović: Da je zakon ispravan, ne bi se vlast ovako krila i isturala pojedine poslanike
Nikola Janović (DPS) istakao je kako se vlast danas ne bi skrivala iza predlaganja ovog zakona i isturala pojedine poslanike da je on ispravan.
"Kada upoređujete sa drugim državama - zaboravili ste da kažete da u tim državama postoji odgovornost. A kod nas je to deficitarna kategorija. Direktno kršite Evropsku konvenciju o ljudskim pravima. Znate li vi kolike su prosječne plate u Crnoj Gori - pa kakvu poruku šaljete o tome da će kazne biti 2.000 eura? Za vas, po ovom zakonu, organizator skupa može biti i neki građanin koji na društvenim mrežama podijeli vijest o skupu", ocijenio je on.
Ne protestuju građani, dodao je on, ni na Cetinju, ni u Ulcinju, ni u Bijelom Polju zato što im je dosadno.
"Oni traže vašu odgovornost, koju nikako da vide. Danima se raspravljalo, povodom protesta kod Vile Gorica, jesu li krivi građani ili policija. Ali ne, krivi ste vi, jer vašim potezima huškate i provocirate ljude. Na šta vam je ličila ona pomrčina od dodjele Trinaestojulske nagrade. Pogledajte - tamo nije bilo državne zastave. Šta vi to radite, zašto provocirate građane na taj način? Zašto se čudite onda kad se dese protesti", upitao je on.
Vuksanović: Poštujem bol ljudi sa Cetinja, hoćete li da šaljete i na njih pendreke i biber sprejeve?
Adrijan Vuksanović (HGI) rekao je kako je sve jasno, no pozvao je većinu da ne podržava zakon.
"Oni ljudi koji na Cetinju svakog dana izražavaju svoju bol, nijesu tamo ni iz obijesti, ni iz dosade, već iz velike muke. Uzeti su im najdraži. I pored svega - šta treba da se desi? Da vi ovo danas izglasate i pošaljete pendreke i biber sprejeve na njih? Ja često prolazim tim putem i prilagođavam se, jer poštujem njihovu bol. A siguran sam, ako glasate za ovo, da će jednog dana na Ustavnom sudu pasti", poručio je Vuksanović.
Jedino što možemo, dodao je, jeste da odemo pred te ljude, stanemo mirno i ćutimo.
"Jer nijesmo im pružili pravdu i sve što im je trebalo biti pruženo. Možemo se kriti sad iza zakona i prebacivati odgovornost - ali, imamo ljude koji pate i koji će patiti cijelog života. Imajte to u vidu kad budete pritiskali tastere", rekao je on.
Pejović: Ovo su već orvelovske razmjere političkog licemjerja
Nezavisna poslanica Jevrosima Pejović naglasila je kako ovaj prijedlog zakona poprima "orvelovske razmjere" političkog licemjerja.
"Ljudi koji su došli na vlast zahvaljujući ljudima koji su se na ulici borili za pravednije društvo, danas predlažu zabranu tog mehanizma. Da nije bilo tih blokada, vi ne biste bili u prilici da odlučujete o bilo čemu. Bolno je gledati kreativnost sa kojom većina želi da unizi sistem koji je građen vjekovima, od Petra prvog do danas. On nije građen ni 30 godina, ni 80, ni 100, već na tekovinama građenim vjekovima", istakla je ona.
Ocijenila je i kako vlast sve radi zato što ne smije da pogleda u oči one građane koji su danas na ulici.
"Da ste jednom otišli na Cetinje, vidjeli biste da cijelom gradu možete izjaviti saučešće, jer nema jedne osobe koja ne može pokazati na čitulju i reći - ovo je moje unuče, sestra, brat, rođak, komšija. Iako je očigledno da ste opijeni vlašću i da sa prezrenjem gledate svaku sugestiju i upozorenje, moram vas podsjetiti da svaka diktatura jednom mora pasti", dodala je Pejović.
Živković: Vlada se boji onoga što ide u septembru, sve će biti više građana koji će tada biti na ulici
Danijel Živković (DPS) ističe kako se vlast pribojava onoga što slijedi u septembru.
"Sve će više biti građana koji su nezadovoljni situacijom i koji će pravdu tražiti na ulici. I onda bi da preveniraju i uvode pravila ponašanja, tako što će braniti javna okupljanja gdje im odgovara. Pa ako građani budu htjeli ispred Vlade ili Skupštine - neće moći. E to govori da je ova vlast pri kraju", istakao je on.
Povodom toga što poslanici ZBCG ne učestvuju u raspravi, kazao je kako su isturili PES da to čini umjesto njih.
"Ovo je već proglašeno neustavnim, shvatate li vi to?"
Podsjetio je kako je 2020. godine vlast uklonila ograde ispred Skupštine i Vlade, da bi ih odmah nakon toga vratila.
"Kako smo došli do toga da su na posao dolazili taksijima, a sad se iz službenih kola puca na ljude. Sad imamo preko 30 žrtava na Cetinju, što iz dva masakra, što iz kriminalnih obračuna - a nikome ne pada na pamet da podnese ostavku. Ova vlast bi mogla da stane samo u jednu riječ. A to je fotelja - najvažnija mjerna jedinica. E kad je to tako, onda imate i ovo - uvedite zabranu okupljanja", dodao je on.
Hadžiću je kazao kako je njegov akt već proglašen neustavnim.
"Jeste li vi išta pratili šta je radio Ustavni sud? Jeste li čitali nešto? Osporene su vam odredbe zakona, ovo o putevima vam je proglašeno neustavnim. Koji vam ovo đavo treba, da predlažete nešto što je već proglašeno neustavnim", upitao je on.
Živković je istakao kako vlast želi ugušiti slobodu medija, a da su početkom godine pokušali da kriminalizuju i studente.
"Pokajaćete se. Žao mi je što ste vi iz PES-a ostali sami jer vas je DF isturio. Ovdje DF vuče konce, a vi ih samo slušate i idete za njima. Zato danas i imate podršku kakvu imate, jer slijepite njihovu nacionalističku politiku. A njima odgovara i da se zabrani okupljanje i javna riječ, za njih je Putin predsjednik", dodao je Živković.
Ni u Srbiji se ovo ne dešava kod Vučića, konstatovao je on.
"Sad vam kažem - ne uvodite sankcije, uvedite zatvorske kazne. Stisnite petlju. Stavite odredbu da je zabranjeno okupljanje. I ja ću prvi doći na to mjesto. Neće platiti ni oni ljudi na Kruševom ždrijelu ni niko drugi - mi ćemo biti prvi tamo. Pa dođite, izvedite snage bezbjednosti, tu partijsku policiju, a mi vam stojimo na crti", naglasio je on.
Predsjednik Demokratske partije socijalista tvrdi i da ta stranka danas ima podršku od 28 odsto i istakao kako su u pitanju rezultati posljednjih ispitivanja javnog mnjenja.
Živković je o tim podacima govorio tokom diskusije sa Borisom Pejovićem (PES).
"Kako ste vi izgradili svoju politiku u protekle dvije godine, govore sljedeći podaci. Mi smo sa 21 odsto danas na 28 odsto. Vi ste sa 24-25 odsto pali na 13", istakao je Živković.
Pejović ga je pitao jesu li to neke njihove ankete.
"Ja to znam kao što znate i Vi. Jer se rade istraživanja za vaše potrebe, a ja ih gledam kao što ih gledate i vi. I vi znate na koliko ste procenata", dodao je on.
Ćinćur: Ljudi iz Vlade, ne glasajte za Gredića, pet žena ga optužuje za mobing
Na početku današnje sjednice, nezavisna poslanica Radinka Ćinćur ukazala je kako će Vlada danas razmatrati prijedlog da Mersudin Gredić bude naimenovan za direktora Crnogorskog operatora tržišne energije.
"Ironično je da će se danas na sjednici Vlade naći imenovanje direktora COTEE Mersudina Gredića kojeg pet žena optužuje za mobing. Plašim se da će, zaštićen povećanjem naknada odboru direktoru, što se u uređenim društvima zove korupcijom, ovaj prijedlog biti izglasan. Želim da ukažem na partijski imunitet koji štiti ovakve prijedloge, a koji je jači od integriteta žena, koje u ovoj borbi gube svaku bitku", kazala je Ćinćur.
Apelovala je na Vladu da danas "pokažu da se zaista bore za rodnu ravnopravnost".
"Ne glasajte za ljude koji urušavaju svaku pomisao na rodnu ravnopravnost. Dotični nije ispoštovao ni instituciju mirnog rješavanja sporova, ni u kolektivu, ni pred agencijom. Žene su na bolovanju, u stresu, a on istražuje ko je sve prijavio Centru za ženska prava. Mediji pišu o tome, ali odgovora institucija nema", navela je ona.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari