Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

RASPRAVLJALI O REBALANSU I ZADUŽENJU

Damjanović: Rebalans predložen da ne bismo otišli u bankrot; Bošnjak: Nastavak sjednice sjutra u 15 sati

28.09.2022 05:18h

28.09.2022 19:34h

Foto: Skupština

Skupština Crne Gore na današnjoj vanrednoj sjednici raspravljala je o rebalansu budžeta za ovu godinu i predlogu za zaduženje. Rasprava o pojedinostima i glasanje po tim tačkama će biti sjutra u 15 sati.

Na dnevnom redu sjednice našli su se danas i Predlog izmjena i dopuna Zakona o platnom prometu, Predlog zakona o obradi podataka o putnicima u vazdušnom saobraćaju u cilju sprečavanja i otkrivanja krivičnih đela terorizma i drugih teških krivičnih đela.

Poslanici su rasprvljali i o Predlogu zakona o potvrđivanju okvirnog finansijskog sporazuma o partnerstvu između Evropske komisije i Crne Gore koju predstavlja Vlada Crne Gore o modelima sprovođenja finansijske podrške Evropske unije Crnoj Gori u okviru instrumenta za pretpristupnu podršku (IPA III). Izjašnjavanje i po ovim tačkama biće, takođe, jutra u 15 sati.

Sjednicu ste mogli da pratite uživo na našem portalu:

Bošnjak: Dogovor da nastavimo sa radom sjutra u 15 sati

Pretresi po ovim tačkama su završeni, a izjasnićemo se naknadno, poručila je potpredsjedica Skupštine Branka Bošnjak.

"S ozirom da sjutra imamo odbore, u zasijedanju je i Zakonodavni i Odbor za finansije i budžet, dogovor je da nastavimo sa radom i glasanjem u 15 sati", dodala je ona.

"Do tada bi trebalo da sve bude spremno za raspravu o pojedinostima i za glasanje", poručila je.

Završena rasprava o rebalansu budžeta i zaduženju

Završena je objedinjena rasprava o Predlogu izmjena i dopuna Zakona o budžetu, kao i izmjeni Odluke o zaduživanju. Poslanici će, kako je navedeno, naknadno glasati o tome.

U međuvremenu započeli su raspravu o ostalim tačkama dnevnog reda.

Damjanović: Izazov je kreirati budžet za narednu godnu

Završnu riječ je uputio Aleksandar Damjanović, misnistar finansija u tehničkoj vladi.

"U ozbiljnoj smo situaciji, pokušavajmo da ne politizujemo raspravu. Izazov je kreirati budžet za narednu godinu i mislim da je vrijeme da okrenemo priču. Da zajedno dođemo do prioriteta i kreiramo održiv budžet za narednu godinu. Nismo pred kolapsom. Nije sjajna situacija, bilo je problema, ali trudimo se da ne predlažemo akte koji bi generisali novu potrošnju", dodao je.

Očekuje podršku svih poslanika po pitanju izglasavanja rebalansa.

"U 2021. krenulo se sa 812 miliona, lagano se trošilo. Veći dio depozita se potrošio toko 2021. U 2022. se krenulo sa 403 miliona eura. Tražimo da se u najtežu 2023. krene sa minimalnim 200 miliona depozita, kako bi bili premni za šokove januara, februara i pokušamo da sa minimalnim zaduživanjem zaokružimo ovu godinu", naveo je.

Navodi da nije vrijeme za paniku.

"Obezbijedićemo isplatu zarada, socijalnih davanja. Pomozite da ovo uradimo zajedniički i pripremimo oziljan budžet za naredni period", dodao je.

Živković: Danas imamo uništenu Crnu Goru, iz kredita "sipamo" građanima u džepove

Poslanik DPS Danijel Živković smatra da o rebalansu govore u ambijentu duboke političke i institucionalne krize.

"Jedna izopačena situacija u kojoj imamo štete koje su proizvedene u mandatu Zdravka Krivokapića, koje se pokušavaju pokriti ovim rebalansom", dodao je.

Ako je, kaže, za vrijeme DPS Crna Gora, kako neki tvrde, bila spržena zemlja onda pita "u šta se ona danas pretvorila".

"Ovo što imamo danas je uništena Crna Gora", poručio je.

Budžet je, smatra, iskorišćen za sticanje političkog dobra.

"Neko nije smio da dozvoli sebi taj nivo političke neogovornosti, da se igra ciframa", naveo je.

Sve se, tvrdi, desilo kao rezultat diletantskog odnosa koji nikada više ne smije da se ponovi u politici.

"To je isto kao kad hoćete da pokrenete biznis pa uzmete sredstva kod banke, i umjesto da uložite u proizvodnju vi idete u markete i saldo je nula", navodi poslanik DPS.

Zanima ga, kaže, koji su novi projekti koje je vlada kreirala da bi donijela nova radna mjesta i novu budžetsku vrijednost.

"Mi ovdje iz kredita sipamo građanima u džepove. To je neozbiljno, neodgovorno i neporomišljeno. Umjesto da osvješćujemo građane, radimo suprotno kako bi se povećao partijski rejting a držvu gurali u slom", naveo je.

Zoronjić: Minorna ulaganja u sjever

Poslanica URA Suada Zoronjić tvrdi da je njima "palo" da se brinu o svim interesima građana.

"NIje greška na nama i naša priča nije populistička. Možemo da vidimo da se ništa nije radilo u zdravstvu. Koliko ja znam Podgorica nema bolnicu", navodi ona.

Navodi i da su minorna ulaganja u sjever.

"Moja intencija je ministre Damjanoviću da mi obećate - da li će u BP stići magnetna rezonanca", pita ona.

Damjanović je odgovorio na izlaganje poslanice URA, te naveo da će stvoriti uslove da se nabavi magnetna za bjelopoljsku bolnicu.

Zoronjić je navela kako se nada da će Damjanović ispuniti obećanja. Međutim, navodi da joj nije rekao ništa o izgradnji obrazovnih institucija.

"Molim vas da razmislite, da se da prostora rebalansu, da se daju promjene. Neću amandmanski djelovati, jer vidim da ne znače mnogo amandmani", dodala je.

Tražila je odgovor i da li je vlada imala učešća u izgradnji puta u Bistrici, jer "kruži priča da su ga izgradili BS i DPS".

Damjanović navodi da se oko 67 miliona opredjeljuje za zdravstveni i obrazovni sistem.

Miomir M. Mugoša: Spajić obećao milion eura poslanicima koji podrže budžet

Miomir M. Mugoša iz DPS smatra da je budžet za 2022. planirao neko ko li nije znao materiju ili je "imao oziljnu upalu mozga".

"Kolega Branko Radulović je kazao da je nevoljno glasao za taj budžet iz razloga, citiram -  'kad se nađete u kafani gdje su svi popili, bolje i da se popije nego da dobijete flašu u glavu". I drago mi je što ga je Spajić umjesto flašom u glavu pogodio sa milion eura, jer je obećao milion svim poslanicima koji podrže budžet", naveo je.

Podsjeća da je on bio pet godina na čelu Poreske uprave, te da državni prihodi zavise od fiskalne odgovornosti i fiskalnog potencijala privrede.

"U 2019. imali smo pet hiljada novih firmi i najveći fiskalni potencijal. A u 2021. projektujemo budžet za koji Bogavac kaže da je elementarna nepogoda", dodao je.

Vuković: Država nam funkcioniše od mjeseca do mjeseca

Poslanica DPS Aleksandra Vuković kaže da su vidjeli šta su neki radili dvije godine, te da slijede kolapsi.

"Vlast koja je otvorila smo jednu fabriku - stvaranja minusa u budžetu, traži da se opet zadužimo. Novca nema", poručuje ona.

Država nam, kaže, funkcioniše od meseca do mjeseca. 

"Živucka", dodaje ona.

Garantuje, kaže, da je došao kraj ove odiseje.

"Nisu otišli na konsultacije predsjediku. Oni nam se ne rugaju, oni se sprdaju. Igraju se 'ide maca oko tebe'. Šta nam ostaje? Da budemo na dijeti do izbora. Idemo na izbore da nam se cijeli žiot ne bi pretvorio u one "Dogodine na Prizrenu", istakla je.

Anđušić: Imamo nula odsto stvaranja novih vrijednosti

Mihailo Anđušić iz DPS tvrdi da "ovim bajpasom pokušavaju da spasu državu od totalnog bankrota".

"Ciljeve programa 'Evroa sad' pozdravljamo, ali način na koji se došlo do toga je neozbiljno", poručio je on.

Imali smo, kaže, situaciju da su razne vrste subjekata predlagale pakete zakonskih rješenja.

"Postavljalo se pitanje u kojoj su oni mjeri bili racionalni. Na sve to dodajemo gubitaše - čui smo danas koja su to preduzeća. To je nešto što je budžet finalno dokrajčilo. Na ovaj budžet vježbali su se različiti populistički potezi raznih političkih subjekata", naveo je.

Imamo, kaže, nula odsto stvaranja novih vrijednosti.

"Nijedna nova investicija. Situacija se bliži potpunom kolapsu i kraju. Jedina svjetla tačka po pitanju kapitalnih investicija je bio Glavni grad, koji je imao opstrukcije od strane vlade. Glavni grad je realizovao budžet u iznosu od preko 100 miliona eura", dodao je.

Situaciju, kaže, može promijeniti samo nova stabilna, političa vlada.

Eraković: SNP drži monopol u zdravstvenom sistemu

Predstavnici SNP drže monopol u zdravstvenom sistemu, tvrdi poslanik DPS Jevto Eraković.

"Sve ono što je bilo loše za vrijeme DPS, priznaćemo, zbog toga su i građani poslali nam poruku 30 avgusta. I koliko nam u političkom smislu bilo žao što se to desilo, sad nam je milo. Vidi se razlika između toga šta smo mi uradili i vi za ove dvije godine", dodao je.

Kljajić: Država svjesno dovedena do bankrota, odgovornost da preuzmu svi koji su podržali "Evropa sad"

Poslanica DPS Lidija Kljajić navodi da je zloupotrebom državnog budžeta "na krilima populizma napravljena stranka koja je pokorila Crnu Goru".

"Džava je svjesno dovedena do bankrota, a odgovornost moraju preuzeti svi koji su podržali program 'Evropa sad'. Pozivam tužilaštvo da reaguje", poručila je Kljajić.

Ona je navela da je početak urušavanja zdravstvenog sistema upravo počeo zbog tog programa.

"Stanovnici CG nisu zamorci. Ogovornost se mora adresirati", poručuje Kljajić.

Ona navodi da su Damjanovićevi politički mišljenici podržali taj program.

"Kad smo ukazivali da je ovo neodrživo, Šćekić nije imao razumijevanja za ovo. Bilo mu je važno podržati 'Evropu sad' i mora danas neko da plati za takav odnos prema građanima", navodi poslanica DPS.

Zalagaće se, kaže, da je krajnje vrijeme da se svako bavi svojim poslom te da brigu o zdravlju građana mogu voditi samo ljekari a političare treba držati dalje od zdravstvenog sistema.

"Nema zaduženijeg zdravstvenog sistema od našeg. Imamo krizu i svakodnevne skandale u bolnicama. Danas je u CG stanje zdravstva katastrofalno zarinjavajuće a bilo je iječi da se moglo predurijediti planiranjem budžeta za 2022.", kazala je .

Pita Damjanovića da li on vidi rješenje izlaska iz krize.

Bogavac: Ko god zagovara skorije palamentarne izbore, najviše radi u svom interesu

Poslanica PzP Jovanka Bogavac nadovezala se na izlaganje Kljajić.

"Morate biti svjesni da su DF i DPS prirodni neprijatelji u Beranama i mi ne možemo zajedno. Dali smo podršku listi 'Berane sad'. Ko god zagovara skorije palamentarne izbore, najviše radi u svom interesu", dodala je Kljajić.

Eraković: Ne mogu se pacijenti liječiti iz zaduženja

Poslanik DPS Jevto Eraković poručio je poslanicima da minimum što mogu da urade jeste da svi koji su glasali "za nakaradne zakone upute javno izvinjenje građanima Crne Gore."

On se posebno fokusirao na zdravstveni sistem.

"Zdravstveni sistem na ivici kolapsa, nema ljekova. Ne mogu se pacijenti liječiti iz zaduženja. Rebalans nam ne znači ništa bez konkretnih mjera sanacije zdravstvenog sistema", naveo je.

Pita da li postoje određene konkretne mjere koje bi omogućile sanaciju zdravstvenog sistema.

"Koliko će neizmirene obaveze FZO iznositi na kraju 2022, i hoće i opterećivati funkcionalnost zdravstvenog sistema", pita Eraković.

Ne bude li sistemske reakcije, tvrdi, srljamo u provaliju.

Odgovarajući na izlaganje Erakovića, Damjanović tvrdi da je rebalans plan sanacije.

"Zazvonio je alarm za FZO i javno zdravlje. Ja vidim prostor za racionalizaciju. Rebalansom rješavamo dvije stvari - sve obaveze izmirujem, ulazimo s nula dugova 2023. i omogućavamo nesmetano snabdijevanje ljekovima i javnim sredstvima", poručio je Damjanović.

Opet se nadovezao Eraković navodeći da Damjanović vjerovatno neće biti u prilici da projektuje budžet za sljedeću godinu.

"Vi samo tražite novac da prekinete nagomilane dugove, a ništa konkretno nemamo od argumentacije da neće biti isto u sljedećoj godini. A sa ovakvom politikom upozoravamo da će biti još gore", dodao je.

Bogavac: Da li su predviđena i sredstva za Alimentacioni fond

Poslanica PzP Jovanka Bogavac pita da li možemo u narednom periodu da očekujemo normalizaciju snabdijevanja ljekovima.

"Da li su predviđena i sredstva za Alimentacioni fond?", pita ona.

Navodi da je zabrinjava i rastuća inflacija.

Damjanović je naveo da stvaraju pretpostavke da 1. novembra fond zaživi.

"U oom trenu procjene nemamo niti možemo imati", dodao je.

Dodaje i da FZO godinama posluje sa dubiozama.

"Nisu sredstva nadomještena kako su trebala. Mnogo je tu i drugih neracionalnosti. Kroz strukture uvozne i veleprodajne prinuđeni smo da plaćamo skuplje ljekove. Ovo je alarm koji je zazvonio - da podvučemo crtu što se tiče dugova FZO. Da vidimo kako jednom za svagda da završimo te neracionalnosti", poručio je.

Popović: Nedopustivo da vlada u tehničkom mandatu predlaže rebalans

Lider LP Andrija Popović smatra da nam se "smiješi grčki scenario".

"Crna Gora je pred bankrotom. Grčki scenario znači da ne možemo da vraćamo zajmove niti da uzimamo kredite. Vidimo i da nam predsjednik Vlade u tehničkom mandatu boravi 15 dana u SAD sa cijelom svitom. Ponašate se 'moj je život Švajcarska'. Tako se ponaša i Skupština... Ja niđe ne putujem, nisam cent potrošio na reprezentaciju", naveo je.

Nedopustivo je, tvrdi, da vlada u tehničkom mandatu predlaže rebalans budžeta. 

Podsjeća i da su proizvodi u trgovinama poskupili od 50 do 150 odsto, te da imamo i 46 hijada nezaposlenih u zemlji.

"Rudnik uglja pred bankrotom, partijsko zapošljavanje je tamo. Zapošljeno je u posljednjih godinu i nešto oko 600 radnika. Pljačka energetskih resursa Crne Gore", naveo je on.

"Uoči lokalnih izbora ZZZCG povećava subvencije preduzećima koja zapošljavaju osobe sa invaliditetom. A svi znamo da ta sredstva završe na drugoj adresi", dodao je.

Iz budžetske rezerve je, kaže, podijeljeno i 59 hiljada pomoći u oštinama gdje će biti izbori.

"Vlada u tehničkom mandatu je već legalno kupila glasove oko 500 biača sa članovima porodica, to se zove kupovina glasova", naveo je.

Popović: Rebalans neracionalan

Zdenka Popović, poslanica Demokrata, pita "otkud nervoza kod kolega koji su bili 30 godina u vlast i koji su nas zadužili."

"Da napomenem kakve su se stvari dešavale u narednom periodu, a i dalje nemamo odgovore na te nepravilnosti. 2012. godine na konto Prve banke CG bez ikakve dokumentacije je uplaćeno 8,5 miliona eura za rješavanje imovinskopravnih odnosa. Do 2014. povučeno je 5,5 miliona eura i na tom nekom prolaznom računu ostalo je blizu tri miliona eura. Kamata je bila 30.317 eura. Ni danas ne postoji dokumentacija u MFI o tim sredstvima", poručuje Popović.

Pita jesu li te pare i dalje na prolaznom računu, te posjeća da one ne mogu na takvom računu da stoje toliko dugo.

"Izvršeno je i oročenje sredstava od tri miliona eura po pasivnoj kamatnoj stopi. I to je utvrdila DRI", navela je.

Pozvala je VDT da se pozabavi tim računom.

Što se tiče rebalansa smatra da je on neracionalan.

"Potrošnja na kupovinu EPCG je problematična što su akcije kupljene iz tekuće budžetske rezerve, iako je ona bila rezervisana do kraja godine", navodi Popović.

Poručuje da treba da izvrše racionalizaciju trokova.

"Kakav nam je ovaj rebalans budžeta, ni da smo naftu pronašli. I to zaduženje koje se predlaže hoćemo da damo za tekuću potrošnju. Samo jedan raskalašni domaćin može da podiže kredit putuje, ulaže u raznorazne gluposti, a ne u projekte koji će da donose dohodak", dodaje Popović.

Pita Damjanovića ko im je branio da donesu zakone koji će dovesti do povećanja prioda.

Damjanović: Udarom na kriminal može se uticati na privredni rast

Na izlaganje Popović je odgovorio Damjanović.

"Nismo predložili nijedan zakon koji bi stvorio nove namete. Ako mene pitate za mali doprinos neka bude smanjenje sivog tržišta cigareta. Udarom na kriminal može se uticati na privredni rast", dodao je.

Ispitaće, kaže, i situaciju oko Prve banke.

"Probaćemo da dođemo o čemu se tu radi", naveo je.

Mitrović: Gdje je ta milijarda od turizma?

Poslanik DPS Ivan Mitrović kaže da ne mogu da tvrde da ne znaju ko je odgovoran za usvajanje budžeta 42. i 43. vlade.

"Kakav je rebalans za 2022? Mislim da treba sve da nas zabrine. Traži 170 miliona više. Došli smo na deficit od 430 miliona. Imali smo ministra turizma koji se hvalio da imamo milijardu od turizma. Gdje je ta milijarda?", pita Mitrović.

Navodi da Damjanović, otkad je postao ministr, afirmiše sve troškove.

"Manipulišete građanima u susret izborima. Ministre, svakom građaninu treba da bude jasno da je ovo bila neodgovorna politika. Da moramo naći kompromis da dobijemo vladu koja će uravljati odgovorno četiri godine", dodao je.

Na izjave Mitrovića reagovao je ministar Aleksandar Damjanović.

"Ovih 20 nedjelja imam čast da vam verifikujem situaciju u javnim finansijama", poručio je on.

Opet se nadovezao Mitrović navodeći da je Damjanović zaobišao ključne stvari.

"U prethodnoj godini realizacija kapitalnog budžeta bila je gotovo samo auto-put. DPS je u susret usvajanju udžeta 42. i 42. valde bio uzdržan, jer smo znali da ćemo doći do rebalansa. Davljenika ne treba da potapamo", zaključio je.

Radunović: Nađite pošten način da se borite sa nama

Jedan od lidera DF Slaven Radunović, navodi da se u izjavama poslanika DPS Predraga i Dragice Sekulić vidi obračun sa sadašnjom vlašću.

"Treba li da vas podsjetim da je EPCG vratila u budžet 30 miliona eura. Da vas ne podsjećam kakav je io rad prošlog menadžmenta. Nađite pošten način da se borite sa nama. Ne brinite, EPCG neće propasti nego je rocvjetala bez vas. Tako i Rudnik uglja.", naveo je Radunović.

Sekulić: Po mojim informacijama PCG, Rudnik i CEDIS su oko 100 miliona u minusu

Na to se nadovezala poslanica DPS Dragica Sekulić.

"EPCG, Rudnik i CEDIS su oko 100 miliona u minusu po mojim informacijama. Postoji podatak da je plata zaposlenima u Rudniku kasnila i da je isplaćena bez poreza i doprinosa. Imala sam i informacije da je EPCG u poteškoćama. Ponovila sam što sam čula, a niko me nije demantovao", navela je ona.

Navodi da ne "likuje što je energetski sektor u takvoj situaciji".

"Mislim da ne treba ja i vi da se prepucavamo već da sagledamo problem", poručila je ona Radunoviću.

Radunović: Novac koji EPCG zarađuje služi da se pomogne građanima

Opet se nadovezao Radunović, poručujući da Sekulić dobro zna da se treći kvartal u EPCG uglavnom projektuje sa minusom.

"Domaćice crngoorske, vi niste bile ministarke, razumijete li šta pričam. EPCG mora da kupi 1000 e kw, i zato mora biti u minusu. Ali dolaze kišni mjeseci i napuniće se akumulacije, i znate da će se proizvoditi struja i dolaze stvari na svoje mjesto", poručio je.

Postoji, kaže, i druga opcija- da se građanima naplaćuje situacija po tržišnoj cijeni

"Ali vas plata ne bi podmirila da preživite. EPCG je bajpas. Danas taj novac koji EPCG zarađuje, služi da se pomogne građanima", dodaje.

Na izjave Radunovića je reagovala Sekulić dodajući da se "to zve zloupotreba državnog položaja".

Opet je riječ uzeo Radunović dodajući da "ko ima nešto da prigovori EPCG, vlada je tu".

Vučinić: Četiri preduzeća CG željeznica u lošem stanju

Poslanik Radničke partije Maksim Vučinić pita da li "ako zajednička kuća gori" znači li to da njeni ukućani "ne treba da gase vatru, ako nemaju konsenzus kako da je gase".

Podsjeća da su ciljevi rebalansa povećanje penzija, snabdijevanje ljekovima, isplata uvećanih zarada u prosvjeti i zdravstvu, kao i pomoć državnim preduzećima.

"Prije ovog suštinskog rebalansa smo imali tehnički rebalans. Smanjenje prihoda prouzrkovala je poreska reforma i smanjenje akciza na gorivo. Damjanović je spomenuo predzeća Igalo, Meljine, Željezaru. Radnici su došli do te pregovaračke pozicije i vidimo da će uspjeti da se spasi ono što je poharano. Vrijednost Željezare je bila oko 60 miliona eura, kao stečajna masa. Prije prodaje turskoj kompanijie, novcem poreskih obveznika plaćena je nova peć i oprema oko 32 miliona eura. Sva ta oprema prodata je turskoj kompaniji za 15 miliona eura. Nemoguće da je takva kompanija za nikakve pare kupila toliku vrijednost, a da nije bilo korupcije", dodao je Vučinić.

Četiri preduzeća CG željeznica su, tvrdi, u lošem stanju.

"Prevoz i održavanje su maltene pred stečajem. Odbori direktora tih preduzeća Vladi su predložili da se dug konvertuje u akcijski kapital", podsjetio je.

Tvrdi da, u slučaju da jedno preduzeće od četiri željeznička ode u stečaj, ono povlači i ostala.

"Time je ugroženo oko 1.600 radnih mjesta i rejting Crne Gore se time smanjuje", dodao je.

Sekulić: Za vrijeme energetske krize Rudnik uglja izvozi ugalj

Milijardu i 200 miliona ćemo da se zadužimo za dvije godine, ako sam dobro razumio, tvrdi poslanik DPS Predrag Sekulić.

"Morate da ponesete dio odgovornosti ministre Damjanoviću, kao i vaše kolege ove tri partije koje su sastavljale većinu. Crna Gora polako klizi ka bankrotstvu. Da li ministre garantujete ljudima da mogu da se liječe", navodi Sekulić.

Je li, navodi, moguće da se niko ne zapita kako Rudnik uglja može da prodaje jeftinije ugalj Srbiji nego građanima Crne Gore.

"Nemojte mi reći da Rudnik nije vaša odgovornost. Vi ste postavljali te ljude. Za vrijeme energetske krize Rudnik uglja izvozi ugalj", dodaje on.

Navodi i da više zaposlenih ima u "Solaru", nego panela koje su montirali.

"400 zaposlenih, a montirali 200 panela. Klizimo ka scenariju gdje nam neće pomoći ni nova zaduživanja. Dobićemo vrlo brzo vašeg nasljednika, i biće tu posla i posla da se saniraju ove dvije godine", zaključio je.

Mugoša: Ako ovakav budžet usvojimo, verifikujemo sistemske rupe koje više nikad nećemo moći da popravimo

Poslanik SD Boris Mugoša navodi da odgovornost moraju da smjeste u realan kontekst. Takođe, podsjeća, da korisnici programa stručnog osposobljavanja nisu primili naknade.

"Uvećali smo naknadu na 450, a oni nisu dobili ni euro. Rečeno je da je problem hakerski napad na sistem, ali naknade se moraju isplatiti. Ako e cijela državna uprava dobila naknade ne može da se slomi na korinicima naknada", poručuje.

Sistem nam, tvrdi, puca.

"Svjesni smo da nema ljekova Pođite u apoteku pa tražite od sedam ljekova koliko može na račun fonda. Jedan, a šest nema. To je jer su ukinuti doprinosi za zdravstvo. Zašt ste glasali za to? Morali ste? Ne mora se ništa sem umrijeti", dodaje Mugoša.

Podsjeća da su se povećale plate ali "u jedan džep stave, iz drugog uzimaju".

"Sad ćemo da se zadužujemo, a te pare građani vraćate vi. Neko vam je nešto dao, ali vam i uzeo. Građani, to su vaše pare. Nemojmo površno da sagledavamo stvari. Pričamo raste GDP. A šta vi građani imate od toga. Nije GDP kvalitet života", ističe Mugoša.

Nemamo, kaže, investicija već presipamo iz šupljeg u prazno.

"Ono je tuga kakav je kapitalni budžet. 350 projekata je u kapitalnom budžetu za 2022. a realizuje se 85. Nama je 95 odsto kapitalnog auto-put. Bavimo se formom, a ne suštinom. Predstavljamo građanima neke cifre da su srećni kući. Nemamo da kupimo ali imamo rast GDP", navodi on.

Predlaže da daju ovom budžetu još sedam dana prostora.

"Da ga dobro protresemo i dođemo do mjere koja će biti održiva u narednih mjesec, dva. Ako se ovakav budžet usvoji, bojim se da verifikujemo sistemske rupe koje više nikad nećemo moći da popravimo", dodao je.

Sekulić: Do kraja godine nedostaje 170 miliona eura za ono što su obaveze prema građanima

Poslanica DPS Dragica Sekulić kaže da su građanima obećane plate, penzije, naknade a sad nema para čak ni za naredna tri mjeseca da se to plati.

"Realnost je da nam do kraja godine nedostaje 170 miliona eura za ono što su obaveze prema građanima. Imali smo namjerno sakrivanje potrenih  troškova FZO i namjerno predstavljanje uvećanih prihoda po osnovu usvajanja zakona koji nikad nisu usvojeni", navela je Sekulić.

Sad smo, tvrdi, u situaciji da od komercijalnih banaka uzimamo sredstva.

"To da mi ne vidimo izlaz iz situacije u kojoj se nalazimo što stalno uzimamo potrošačke kredite najveći je problem ovog rebalansa. U situaciji gdje se javne finansije nalaze na koljenima, javna preduzeća bi trebala da pomognu stanju. Mi imamo ipak situaciju da energetska preduzeća proizvode samo minus", navodi Sekulić.

Ima problem, kaže, da vlada ulaže 15 miliona u preduzeće koje ima uvećane troškove za šest miliona eura.

"Imam problem da ste uložili 15 miliona, a ne tražite od njih ništa kako i opravdali to ulaganje", dodala je.

Šehović: Situacija neodrživa

Tačno je da je SD tražio povećanje penzija, naknade pripravnicima, kredite studentima, navodi lider SD Damir Šehović.

"Ali sve to smo uradili uz vašu ličnu i saglasnost vlade i toliko o odgovornosti. Najvažnija poruka je da razumijemo u kakvom smo ekonomskoj situaciji, pred kakvim smo dubiozama trenutno. Da ukažemo da mi polako kao društvo klizimo u bankrot ako nešto ne promijenimo. Situacija je neodrživa", tvrdi Šehović.

Neko je, tvrdi, doveo Parlament u zabludu svjesno.

"Posljednja je ura da stvari mijenjamo, a to ne može vlada koja je izguila podršku parlamenta. Svjesni ste Damjanoviću, da nemate prostora d arijeite stanje s javnim finansijama ako vi, ili neko drugi, nema puni mandat pred sobom", poručio je Šehović.

Jedini odgovoran potez je, kaže, da idu na izbore,

"Da svako zasluži onoliko koliko je dobro radio, pa da nakon izbora formiramo Vladu. Ta Vlada će tek biti u situaciji da rješava uzrok. A mi se danas bavimo posljedicama hazarderske politike za koju nam je ispostavljena faktura", dodao je.

Ivanović: Potpuno jasno da će morati da se skreše javna potrošnja

Poslanik DPS Predrag Ivanović, govoreći o akcijama EPCG, tvrdi da se o tome zna dvije godine.

"Koliko je puta za te dvije godine neko promišljao o tome što se dogodilo i da li je o tome promišljao", pita Ivanović.

Potpuno je, jasno, tvrdi da će morati da se "skreše javna potrošnja".

Komentarišući i činjenicu da je za troškove putovanja Đukanovića izdvojeno 500 hiljada eura, navodi:

"Predsjednik je imajući u vidu planirane obaveze dostavio sve što je bilo potrebno i te obaveze nisu bile prhvaćene. Nije on naknadno tražio sredstva, nego to u startu nije bilo odobreno u odnosu na planirane obaveze", istakao je Ivanović.

Damjanović: Bio sam brinuđen sam predložim budžet, ako nećemo da odemo u bankrot

Ministar finansija u tehničkoj vladi Aleksandar Damjanović, odgovarajući na pitanja i konstatacije predstavnika političkih klubova navodi da je rebalans nešto na čemu oni moraju da rade kao predlagači, te Parlament to mora ozbiljno da konstatuje i prihvati.

"Kapitalni budžet je promijenjen za jedan odsto. To što se od 350 projekata nalazi 250 'mrtvih' u budžetu, e o tome treba da pričamo. Kako one koji nemaju dokumentaciju stavljamo, da bi s njima mahali da smo nešto uradili a nismo ni osnovnu dokumentaciju pripremili", istakao je odgovarajući na pitanje Nimanbegua o projektima.

Što se tiče EPCG i otkupa akcija Vlada je, tvrdi, donijela odluku da svojim sredstvima kupi te akcije iz dva razloga.

"Jer je to jedini zakoniti način da se pospiješi likvidnost, i onemogućili smo da bilo ko sa strane kupi akcije za duplo manje novca", poručio je. 

Rebalansom se, smatra, otvara prostor da mnogi resori funkcionišu.

"Neustavno je ukinut doprinos za zdravstveno osiguranje. Da se pegla koliko može pokazuje činjenica da rebalansom za FZO i plate za zdravstvo izdvajamo 55 miliona nedostajućih sredstava", dodaje Damjanović. 

Ističe i da je poslanik SD Damir Šehović "otvorio nekoliko krupnih stvari".

"Prinuđen sam da ovo predložim, ako nećemo da odemo u bankrot", istakao je poručujući Šehoviću da "ima i ruku njegovih poslanika u ovom rebalansu".

"Svi smo pomalo doprinijeli rebalansu, a ministar najmanje. Pokušavam samo da verifikujem stanje koje je posljedica ovih 30 godina, neznavenosti bivše garniture, bezobrazluka... Imamo 90 odsto slaganja oko zdravstva i doprinosa i ne vidim razlog da svi zajedno ne ponesemo odgovornost. Jedan i po mjesec je do priče o budžetu, jedan i po dok podnesemo budžet...", podsjeća Damjanović.

Osvrćući se na sjever države i tamošnje projekte, tvrdi da odnos prema tom dijelu Crne Gore nikad nije bio dobar.

"Hajde za budžet u oktobru i novembru da vidomo šta je spremno, šta su prioriteti. Nema nam spasa bez putne i energetske infrastrukture.Hajde da sve gledamo kroz kapitalni budžet...", poručuje Damjanović.

Navodi i da je poslanik Branko Radulović otvorio brojna pitanja o koima priaju 12, 13 godina.

"Sve pokušavam da uradim da zajednički ponesemo teret. Ne znam koliko ću ponuditi u smislu struke, ali vam mogu ponuditi zakonitost i transparentnost u javnim finansijama. Idem pješke kući, moj račun za telefon 20 eura...", dodaje ministar finansija u tehničkoj vladi.

Pojašnjava i kako izgleda "neukost na djelu" koja dolazi od bivšeg ministra finansija.

"Dao bog da se nikad ne ponovi neukost i da niko ne pravi projekte novcem građana ostavljajući dubioze od 2 - 3 miliona i više", kazao je.

Osvrnuo se i na kupovinu državne imovine.

"Temelji svega su udareni mnogo ranije. Ortodoksna liberalna politika nas je dovela do ovoga. Nemamo monopol kod telekomunikacija, Jugopetrola.. Došla kriza i sve je ogolilo", ističe on.

Navodi i da on neće biti dio političkog marketinga, te da u Ministarstvu finansija nema politike.

"Što se tiče rebalansa,on nema nikakve veze sa izborima. Hajde da malo više vjerujemo jedni drugima međusobno, a ne NVO koje su milione zgrnule", dodao je.

Podsjetio je i da je stanje depozita 285 miliona eura.

"Ambicija je da se do četvrtine eventualnog zaduženja, dakle do 80 miliona obezbijedi kroz emisiju državnih zapisa. Imamo dobru saradnju sa CBCG oko ovih stvari. I oko kamata sa bankama su preliminarni pregovori uveliko odmakli, biće nadam se u finalnoj fazi nakon rebalansa. Ne bih pojedinačno o kamatnim stopama jer su različite. Nisu dramatične, ali ne bih ugrožavao poziciju banaka i države u pregovorima. I razgovor sa predstavnikom Svjetske banke Šeldonom je bio dobar. I vodio je da se ide ka aranžmanu da se do 80 miliona eura iz aranžmana sa Svjetskom bankom obezbijedi za narednu budžetsku godinu. To nam daje prostor da se obezbijede i dodatna stredstva od domaćih banaka", naveo je.

Osvrnuo se i na račune Đukanovića za putovanja od oko 500 hiljada eura.

"Računi su napravljeni, vladn avion nije radio a predsjednik je imao putovanja i sad to treba platiti. Mi to moramo da platimo. Prosto je institucija čije obaveze treba servisirati", dodao je Damjanović.

Istakao je i da Plantaže, Institut "Simo Milošević", Meljine i ŽPCG imaju "dubiozu od 100 miliona eura".

"Hoćemo li to da pustimo da samo ide dalje ili da se svi zapitamo", naveo je.

Nimanbegu: Moj glas za rebalans nije aminovanje politika, nego odgovornost prema građanima

Poslanik i lider Nove demokratske snage Forca Genci NImanbegu kaže da s nekim djelovima rebalansa nije saglasan.

"Damjanoviću, ne našao se u vašoj koži. U zadnje dvije godine dolazite na svršenu stvar. Imamo dvije godine gdje smo izgubili kontinuitet u planiranju politika. Imali smo i previše zakona koje se graniče sa željama, koji nisu bazirane na finansijskom baziranju. Ne možemo zaraditi novac zaduženjima nego ekonomskim rastom", istakao je on. 

Pita da li imamo kvalitetne investicije i koje su realizovane.

"Puno je investicija koje nisu realiovane prošle godine, koje u se prenijele i u ovu godinu i opet nisu realizovane. Ne vidim i neke stvari u ovom budžetu. Da se investicija u Starom gradu Ulcinju smanji sa 400 na 100 hiljada", dodao je.

Izgedno je, kaže, da će rebalans dobiti zeleno svjetlo jer je to "moranje".

"Vjerujući ministre u vašu odgovornost dokument može dobiti zeleno svjetlo, ali nedostaju politike unutra. Ali se niko ne smije ponašati kao da je to prćija partije. Moj glas za budžet nije aminovanje politika, nego odgovornost prema penzionerima, školstvu, zaposlenima", dodao je.

Striković: Sreća je što zdravstveni sistem u CG ne zavisi od onih koji njim rukovode

Poslanik SDP Adnan Striković smatra da izdvajanje za ne mogu biti zadvoljni sa 400 miliona izdvajanja za zdravstvo.

"Cifra od 600 miliona je prava kojoj treba da težimo. Zdravstvenom sistemu treba još 1000 doktora. Ne treba da plairamo da zadovoljimo samo trenutno faktičko stanje. Sreća je što zdravstveni sistem u CG ne zavisi od onih koji njim rukovode. Oni ne znaju tim da se bave, nisu sposobni da ga vode. Sve što rade, ne rade kako treba."

Dodaje da su u vladi Duška Markovića imali 46 ljudi u Ministarstvu zdravlja a sad, tvrdi imaju sistematizaciju na 116.

"Hoće li da pacijente liječe ljudi u Ministarstvu zdravlja ili doktori u bolnicama", pita Striković.

Tvrdi da su za sve krivi političari.

"Pala je vlada i ona nema iste ingerencija kao što ima vlada u redovnom mandatu. Neko ko nema parlamentarnu većinu nema šta da traži u ovom parlamentu. Ko će rebalans da usvoji danas?", dodaje Striković.

"Jedini način je da se izabere nova vlada za koju su pošli svi ustavni rokovi ili da idemo na izbore", istakao je Striković.

Šehović: Stepen ekonomskih problema sa kojima se Crna Gora suočava ne može da rješava nijedna tehnička vlada

"Ni važnije sjednice ni manjeg interesovanja za nju", tvrdi poslanik SD Damir Šehović.

"Svjedočimo krizi javnih finansija koja posljednjih decenija nije viđena u Crnoj Gori", dodao je on.

"Sve to radimo mjesec i po dana prije nego što ćemo biti u obavezi da predložimo budžet za 2023. godinu. To utiče da shvatimo dubinu političkog ćorsokaka u kojem smo se svi skupa obreli. To je forma. Ni suština nam nije bolja od forme. Za samo deset mjeseci od usvajanja 'najboljeg budžeta u istoriji' kako su nas tada obavještavali ono koji su ga predlagali, nastala je budžetska rupa na nivou od 170 miliona eura. I ta rupa po predlogu rebalansa ne treba da se pounjava reformama, uštedama, već zaduženjem koje treba da bude na nivou od 350 miliona eura", kaže Šehović.

Problematično je, tvrdi, da ono ide za finansiranje tekuće potrošnje.

"To će se državi vratiti kao bumerang", istakao je dodajući da je drugi problem što će zaduženje biti realizovano po znatno nepovoljnijim uslovima.

"Za očekivati je da ono bude nekoliko puta nepovoljnije u odnosu na zaduženje koje se desilo prije dvije godine", poručio je Šehović.

Prvi put se u posljednjih desetak godina dešava da imamo gotovo dvocifren deficit javne potrošnje, tvrdi on.

"Na gotovo 8,2 GDP. Znači da ova država ovako kako je kreula da vodi politiku javnih finansija troši 440 miliona više nego što prihoduje", poručio je Šehović.

Pita kako smo uopšte došli u ovu situaciju te pojašnjava da je "odgvor jednostavan jer je neo građanima pričao bajke".

"Ako ne stavimo tačku na ovakvo ponašanje, polako klizimo u grčki scenario i ka bankrotstvu koji niko dobronamjeran ne očekuje", istakao je Šehović.

Ne žele, tvrdi, da davanjem podrške ovakvom rebalansu peglaju tuđe sistemske greške

"Predlažemo da se stvore u najskorijem periodu uslove za vanredne izbore. Stepen ekonomskih problema sa kojima se Crna Gora suočava da rješava nijedna tehnička vlada, pa i da je najbolja. Treba da ih rješava vlada koja ima četvorogodišnji mandat", dodao je Šehović.

Smailović: Građani sjevera ne zaslužuju ovakav odnos

Poslanik Bošnjačke stranke  Amer Smailović smatra da je budžet bio baziran na pojedinim populističkim mjerama koje su, tvrdi, donijete bez podrobnije analize.

"Loše planiran budžet najviše se odrazio na zdravstveni sistem. Zabrinjavaju tvrdnje da je on pred kolapsom. U opasnosti je finansiranje penzija, ostalih davanja. A redovnost se može obezbijediti ovim rebalansom. Iznijeli ste ministre tvrdnju da smo daleko od bankrota. Vjerujem da je to tačno, ali mi se opet zadužujemo. Zaduženje će ići za javnu potrošnju, a ne investicije", poručio je Smailović.

U BS, tvrdi, ne mogu biti zadovoljni predloženim rebalansom.

"Čini mi se da su svi negativni efekti populističke politike 42. vlade svalili se na leđa građana sjevera CG. I ovim rebalansom izbrisani su neki kapitalni projekti koji se odnose na sjever. Neki projekti koji su bili di Zakona o budžetu, izbrisane su rebalansom. Za neke su predviene simbolične sume...Ukinuta su i sredstva koja su se odnosila za OB Bijelo Polje. Građani sjevera ne zaslužuju ovakav odnos i očekujem objašjenje zašto su ove stavke ukinute. Svakim eurom koji se ne uloži u sjevr otvaraju se mogućnosti novog iseljavanja", poručio je.

Smatra da bi prilikom planiranja budžeta za 2023. trebalo uvrstiti projekte poput onoga koji se tiče valorizacije Đalovića pećine, potom asfaltirnaje puta u Bistrici...

"Apelujem na sve da kandiduju zrele projekte, da bi bili započeti na samom početku ggrađevinske sezone koja na sjeveru znatno kraće traje nego u ostatku države", naveo je Smailović.

Radulović: Reindustrijalizacija je jedan duboki i jaki put ka Briselu

Poslanik DF Branko Radulović kaže da je trenutna situacija posljedica programa "Evropa sad", za koji je i sam glasao.

"Ono što sam predvidio pokazuje i ovaj rebalans. Građani Crne Gore, sve što mjesečno dobijete ne možete podmiriti osnovne životne potrebe. Fale nam 92 miliona. Nemamo para za kapitalne investicije, moramo se zadužiti da bi preživjeli, kupili ljekove... Nemamo pare za vraćanje duga. U sljedeće tri godine moramo da vratimo oko dvije milijarde eura duga", navodi on.

Od reprograma, tvrdi, "upadamo u veliku jazinu".

"Treba nam 728 miliona eura godišnje za zdravstvo. Nemojmo da se lažemo. Ljekovi i tretmani sve skuplji", ističe Radulović.

"Ako smo solidarni, šta ćemo sa nezaposlenima? Hoćemo li ih na ulicu? Moramo im dati 40, 50 odsto na prosjek. Za poljoprivredu treba 100 miliona. Ekonomija je najsloženija funkcija na svijetu. Rekli su da smo napravii čudo sa programom 'Evropa sad'. Laž. Imaš više para u džepu, pa ti trgovac poveća cijenu. Ako imaš samodovoljnost pokrećeš svoju privredu, ako ne onda uvoziš. 'Evropa sad' je pomogla Vučićevu ekonomiju jer najviše uvozimo iz Srbije", ističe on.

Za 569,44 miliona je, tvrdi, porastao uvoz u drugom kvartalu u odnosu na isti kvartal prošle godine.

"Nema ekonomije i države bez pravne države", poručuje Radulović podsjećajući da je dvaput odbio da bude ministar zbog neprincipijelnosti.

"Nudim se sad da budem potpredsjednik vlade za ekonomiju, a vi sa mnom ministar finansija. Neću glasati za tu vladu ako ne bude reformska, ako taj neko nema pamet i ne sprovodi ono što ja kažem. Pa kome opanci kome obojci", poručio je Damjanoviću ističući da su nužne i sektorske reforme.

Pita šta je sa razvojnom bankom, Fondom za razvoj, Institutom za razvoj?

"Nema nam bez zrelih projekata, koji su prošli cijelu proceduru. To može da pokrene Crnu Goru. Energetika je zlatna kvočka, potom putna infrastruktura. Spasenje za Željezaru ima, ali ako bude državna a EPCG nek se bavi energetikom. Reindustrijalizacija je jedan duboki i jaki put ka Briselu", istakao je.

Konatar: Nema zemlje koja osjeća posljedice rata u Ukrajini, a da nema rebalans budžeta

Poslanik Miloš Konatar, ispred kluba "Crno na bijelo" smatra da je suština predloga rebalansa da se podvuče crta.

"Našim odnosom prema rebalansu pokazaćemo da li ćemo omogućiti da Ministarstvo finansija nastavi sa servisiranjem obaveza. Osnovni razlog rebalansa su i zakoni koje smo u ovom domu usvajali, ali i oni koje nismo. Ovaj rebalans je prirodan. Smatram da nema zemlje u svijetu koja osjeća posljedice rata u Ukrajini, a da nema rebalans budžeta. Kriza je morala ostaviti posljedice i kada su u pitanju neki neplanirani troškovi, realizacja ili nerealizacija prihoda. U ovoj godini smo ostvarili 81 milion više naplate po osnovu PDV", dodao je.

Imali smo i jednu promjenu, tvrdi on.

"To je neselektivnost po osnovu naplate poreza. Taj rad Poreske urave je doveo do toga. Imamo i 52 eura manje prihoda po osnovu poreza na zarade", podsjetio je.

Kada govorimo o potrebi rebalansa ona je, ističe, realna.

"Zato što se planiraju i izdaci za besplatne udžbenike. Imamo i dječije dodatke. Da ima korektnosti, kao šo je nema, prvi političar u CG koji je pomenuo vraćanje dječijih dodataka još 2015. godine bio sam ja i GP URA. Rebalansom se i 21 milion eura predviđa za povećanje penzija. 15 miliona je za jednokratnu pomoć najugroženijim kategorijama. Žao mi je jer se pokušava situacija u ekonomiji u CG samo svesti na posljednje dvije godine. Nećemo tako. Nego da popričamo da vidimo ko može i ko je zaslužio da kritikuje. Posljedice se ne mjere od juče, to ima korijene na koje moramo da se vratimo svi", navodi Konatar.

32 miliona eura su, podsjeća, predviđeni i za nabavku ljekova.

Osvrnuo se i na kupovinu akcija EPCG.

"Bila je priča na sva zvona da će ih kupiti Srbija da bi stvorila veliku Srbiju, Albanija da bi stvorila veliku Albaniju, potom Hrvatska. Ja sam tad tvrdio da neće, već će ih kupiti država CG. Neki su tvrdili da je to da bi se omogućilo da akcije kupi strana država", naveo je Konatar.

On pita - ko može da kritikuje i otkad možemo da pričamo o kritikama?

"Istorija ne počinje zadnje dvije godine. Kad volimo državu moramo imati u vidu da samo oni koji je čuvaju, ko ne zloupotrebljava državna sredstva, ko je čuvao državnu imovinu može da kaže gdje treba i kako da ide Crna Gora. Nemam problem kad kritikuje Branko Radulović. Ako ko ima pravo da kritikuje, on ima. Kamo sreće da smo ga i slušali često. Ali ne dozvolimo da nam moralne lekcije drže oni koji su devastitrali dravnu imovinu", istakao je Konatar.

Podržao je ideju Radulovića da naprave simpozijum znanja i pričaju o tome kako izaći iz krize.

Koprivica: Koncipira se predizborni budžet dvije najzastupljenije partije u 43. vladi

Poslanik Demokrata Momo Koprivica obratio se ispred poslaničkog kluba Demokrate - Demos.

"Predlagač rebalansa je vlada koja je izgubila povjerenje, i koja je nepodložna kontroli. Ona ne može više da uzurpira f-ju izvršne vlasti. Uzurpaciji je doprinio i Đukanović koji nije dao mandat Lekiću", kazao je Koprivica.

Ova vlada biće, tvrdi, zabilježena kao vlada koja "nije uspjela da predloži budžet, a predlaže dva rebalansa."

"Nije nam cilj da se blokira finansiranje javnih potreba. Želimo da ukažemo na ambijent u kome se realizuje rebalans. Koncipira se predizborni budžet dvije najzastupljenije partije u ovoj 43. vladi. Pokušava se pretvoriti u rezervoar finansiranja izborne kampanje", dodao je.

O trošku svih građana, tvrdi, zahuktava se predizorna kampanja partija koje tvore ovu vladu.

"Na praksu koju je ustanovio DPS ukazivali smo još i ranije. Od 1.1.2012. do 31.12.2017. isplaćeno je više od 19 miliona eura fizičkim licima iz tekuće budžetske rezerve", dodao je.

Tvrdi da postoje tri stavke za koja se daju sredstva - školovanje, liječenje i poboljšanje materijalne situacije.

"Sve što se daje za liječenje neka je prosto. Ali na osnovu kojih kriterijuma se vrši davanje za poboljšanje materijalne situacije? Zašto je narušeno načelo pravičnosti - zato što ne dobijaju svi ta sredstva pod jednakim uslovima. Narušava se i načelo efikasnosti jer se državna sredstva ne opredjeljuju prema stepenu društvene potrebe, već prema bliiskosti pojedinaca sa određenim partijama", kaže Koprivica.

Demokrate će, ističe, predložiti amandman gdje će se zabraniti isplata iz budžeta fizičkim licima tokom izborne kampanje.

On podsjeća da su Demokrate predložile ispatu dječjih dodataka, potom povećanje plata...

"Inervenisaćemo i djelovati amandmanski kako bi se sredstva usmjeravala ka javnim projektima, umjesto ka politički podobnima, budžetskim favoritima i onima koji treba da budu gorivo izborne kampanje", dodao je.

Apelovao je da se "zaustavi pljačkanje državnog budžeta".

Ivanović: Podržaćemo rebalans, to je obaveza prema građanima

Poslanik SNP Dragan Ivanović tvrdi da je očito da se ova vlada mora zadužiti kako bi do kraja godine nadomjestila nedostajuća sredstva.

"Vidim da ste kapitalni budžet smanjili za 2,4 miliona, odnosno jedan odsto. U svakom slučaju pokušaj je vlade da nadomjesti određeni dio sredstava sa kojim bi mogli da riješe sva ova pitanja. U vašoj informaciji vidim da je bankarski sistem stabilan i likvidan, što je značajno za sve ovo što slijedi", poručio je Ivanović i dodao da budžetu za narednu godinu treba studioznije prići.

"Podržaćemo ovaj rebalans. Čini mi se da bi svi u Skupštini to trebalo da uadimo jer je to obaveza prema građanima", dodao je.

Đurović: Isplata plata, penzija i socijalnih davanja ne smije se dovoditi u pitanje

Poslanik DF Dejan Đurović, tvrdi da su greške u budžetu iz 2021. ponovljenje i 2022. godine.

"Uz pozitivan efekat od rasta akciza na duvanske proizvode, u nadi da se neće vratiti šverc cigara kakav je bio, u budžetu je ove godine više para. Već treći mjesec praštamo polovinu iznosa akciza na gorivo. I to je jedan od razloga nužnosti realansa", naveo je Đurović.

Pita Damjanvića da li će se od narednog mjeseca astaviti sa umanjenjem akciza.

"Rebalans potreban i da se nadomjesti novac FZO. Nedostajuća sredstva će se obezbijediti iz depozita države, kredita i noih zaduženja. Isplata plata, penzija i socijalnih davanja, plaćanje dugova FZO ne smiju se dovoditi u pitanje", istakao je.

Održivost javnih finansija, tvrdi, mora biti imperativ.

"Na rebalans bi trebalo dati mnoge amandmane. Daćemo neke kad je u pitanju sjever Crne Gore jer se nije investiralo realno i pošteno", dodao je.

Pitao je kakvo je stanje državnih depozita, koliko banke mogu da pozajme novca i po kojoj kamati... 

Ivanović: Tržište kaže da novca u kasi nema, javne finansije pred kolapsom

Prazna obećanja ne vraćaju dug, tvrdi poslanik DPS Petar Ivanović.

"Činjence se potvrđuju na tržišu i tu tačno znamo koliko vrijedimo. Tržište kaže da novca u kasi nema, da ga ima ne bi vodili ovu raspravu. Prije dva dana cijena obveznica koje su tajno emitovane od 23. vlade dosegle su minimum. Juče je cijena nastavila da pada i iznosila je 71 euro za 100 e obveznica", dodao je Ivanović.

Dug je, tvrdi, najgore siromaštvo.

"Cijena obveznica na današnji dan je 70,32. U odnosu na juče, opet novi pad. Koliko primjećujem to mnogo ne brine uvažene kolege. To što je cijena obveznice za jedan dan pala, znači da su obje vlade gurale u CG u najgori dug", dodao je.

Podsjeća da budžet za 2022. nije podržan od DPS. 

"Mi smo znali do čega će dovesti lažna obećanja. To je znao i ministar finansija", dodao je Ivanović.

Kad god je neko od DPS ministara koristio budžetsku rezervu, bile su burne rasprave u Parlamentu.

"Podržavljenje pojedinih firmi u ovakvoj situaciji nije ni zakonom ni budžetom definisan. Nismo dobili odgovor ni koliku kamatu očekujemo na međunarodnom tržištu, potom koliko lica ima u državnim preduzećima koja nisu dobila redovno svoje plate? Kako će se skresati javna potrošnja? Javne finansije su pred kolapsom, a svaki građanin treba da zna razloge koji su doveli do toga. Sve to stiže na naplatu", dodao je.

Smatra da treba drastično promijeniti paradigmu gledanja na budžet.

"Nije to rupa bez dna iz koje se grabi. Treba i oboljšati i poslovni ambijent. Bez investicija ne možemo naprijed. Orjentisati se i na razvoj. Moraju se znati prioriteti. Rad a ne priča, budžet mora da podržava one koji rade a ne one koji pričaju. Rješenje su i novi izbori, situacija je neodrživa. Duboko smo u problemima, nerazumijevanju, šta činiti. Odgovor na to mogu dati građani na novim izborima.

Živković: U najmanju ruku skandal da su DF i crkva doveli rektora Božovića

Poslanik DPS Danijel Živković je podsjetio je da je poslanik Branko Radulović tokom izlaganja izjavio da je rektora Božovića doveo DF i crkva.

"Ta autonomija Univerziteta je preslikana na taj način, i ovo je u najmanju ruku skandal da su DF i crkva doveli rektora kojeg bira upravni odbor. Poraz obrazovanja i sistema", istakao je.

Radulović: Priznajem grijeh svih nas

Nadovezao se Radulović.

"Predlažem da rektora ubuduće biraju profesori Univerziteta između sebe. Grijeh ja priznajem, ali grijeh svih nas. Kad hoemo reforme, hajde reforme svuda. Zaboravili ste dil sa UDG koji je osnovan a kamen temeljac mu nije bio postavljen", dodao je.

Radulović: Zahtijevam da održimo četiri okrugla stola

Predvidio sam davno da smo pred bankrotstvom, kazao je jedan od članova DF Branko Radulović.

"Vama sam predsjednice Skupštine uputio zahtjev da održimo četiri okrugla stola - o ekonomkom stanju i evropskoj perspektivi. Da tu pozovemo Milatovića, Gordanu Đurović, Veselina Vukotića, Zarubicu, Drecuna, Kostića, Mirzu Muleškovića - da ovdje stručno suočimo argumente"

Sljedeća sjednica bi se, kaže, ticala energetike.

"Bila posvećena oblasti industrije, reindustrijalizacije, održivog i modernog saobraćaja. Nadam se da će ova gospoda doći da na stručan način govorimo o ekonomskoj budućnostI CG i napravimo održen budžet."

On tvrdi da se, takođe, na bezočan način na TVCG targetira se 81 poslanik.

"Mi smo svi, po njima, lažovi. Po drugom gostu - posljednja ljudska stvar, dripci. Znam da smo grešnici po mnogim stvarima, ali mislim da niko od nas nije ni dripac, ni lažov ni neuk. I zato predsjednice Skupštine, u ime digniteta svih nas pogledajte ovo, i da vidimo kako se vodi politika i nezavisnost bastilje TVCG. Dvije godine nisam tamo ni privirio", dodao je.

Odmah bi, kaže, sazvao kolegijum i pozvao urednike tog medija.

Đurović: Pogledaću emisiju i utvrditi da li postoji osnov da Skupština djeluje

U vezi inicijativa mu je odgovorila predsjednica Parlamenta Đurović.

"U skladu sa poslovnikom zakazaću sjednicu odbora na kojoj će se članovi odbora izjasniti o vašoj inicijativi", navela je.

U vezi stavova o Javnom servisu nije, kaže, imala prilike to da čuje.

"Moramo biti svjesni toga da bi mediji da budu objektivni, profesionalni, a politika ne bi trebala da se miješa u rad medija. Pogledaću emisiju i utvrdilti da li postoji osnov da bi Skupština reagovala", kazala mu je Đurović.

Radulović: Molim kolege da čuvamo obraz

Ako su Norvežani i Šveđani vratili kriminalizaciju klevete, razmislimo i mi, poručio je Radulović nadovezujući se na izlaganje Đurović.

"Jedom prilikom me jedan od medija tako izblatio. Tražilo sam od ministra policije da mi kaže je li to tačno. Šta sam mogao da radim? Da ga čekam ispred KAP-a ili tužim? Progutao sam to kao žabu. Zato vas kolege molim da čuvamo svoj obraz. Mi smo grešnici po mnogim tvarima ali nismo bitange i lopovi, kako su nas ta dvojica nazvali", dodao je.

Đurović je opet reagovala dodajući da je javni prostor dobio mnogo "nekulturnog načina komunikacije".

Ivanović: Postoji opšta zabrinutost za stanje javnih finansija u Crnoj Gori

Poslanik Petar Ivanović ispred Odbora za ekonomiju i budžet kaže da su donijeli ranije odluku da ne podrže predlog o zaduženju.

"Nismo dobili odgovore na sva postavljena pitanja na Odboru. Opšta ocjena je, postoji opšta zabrinutost za stanje javnih finansija u Crnoj Gori", dodao je.

Damjanović: Budžet za 2023. moramo da radimo drugačije

Predložili smo izmjene i dopune Zakona o budžetu, kako bi ga uravnotežili, kazao je ministar finansija Aleksandar Damjanović

"Biće neophodno da se bavi rebalans budžeta, ranije sam sa vama to konstatovao. Evo krajem septembra, kao što smo obećali, predlog rebalansa je pred vama. Tada sam najavio, da imajući u vidu trenutna dešavanja, da će biti potrebe da se komuicira mnogo češće. Iskazujem spremnost da budžet za 2023. radimo drugačije", dodao je on.

Treba da se definišu prioriteti jer, tvrdi, da budžet neće biti lako sastavljen a da bude i uravnotežen i stabilan.

"Očekujem saradnju. Kakav god bio politički kontekst u CrnojGori, očekujem da nađemo ovdje stepen konsenzusa kako bi ovo zaokružili zajednicčki i ponijeli zajedničku odgovornost. Očekujem permanentnu komunikaciju u smislu definisanja i prioriteta, dato bude novi pristup imajući izazove koji nam prijete. Ne skidam na ovaj način sa sebe odgovornost, ali što se tiče MFI i Vlade kakva god odluka ovog doma, učinićemo sve da bude redovna isplata svih obaveza, da imamo isplatu svih davanja, penzija, socijalnih davanja, zarada, iako bi to bila skoro nemoguće situacija ako se ne izglasa rebalans", kazao je Damjanović.

Budžetom je, tvrdi, bilo planirano da nedostaje 560 miliona evra, a rebalansom preciziramo na 755 miliona.

"Nedostajuća sredstva FZ 38,6 miliona. Imajte u vidu da smo 7 miliona morali da damo hitno iz tekućih rezerv jer bi došlo do kolapsa. Čime ispravljamo nepravdu prema FZ kada je ranije donošen budžet. T je dovelo do prblema, prvenstveno snabdijevanju ljekovima", dodao je Damjanović.

Imamo dogovor da razmotrimo mogućnost dodatnog uvećanja penzija za januar naredne godine.

"Željeni ciljani ishod je od 270 eura za minimalnu penziju u ciljanom trenutku. Nema sredstava za veće povećanje, ali ćemo pokušati da uhvatimo korak za rastom zarada kako bi penzioneima olakšali funkcionisanje", dodao je on. 

Teret su, kaže, podnijele i lokalne samouprave.

"50 miliona izmjestili smo u opštine. To je staka koja se može nadomjestiti samo kroz rebalans. Imamo i nedostajuća sredstva za zarade od 28,5 eura", dodao je Damjanović.

Jasno je da, tvrdi, da je ova Vlada za ovih 290 nedjelja predložila nijedan akt koji bi stvorio dodatnu potrošnju, oporezivanje, rast poreskih stopa.

"Jedino smo predložili da se smanje akcize na gorivo. Tu je država više od 25 miliona ustupila građanima i privredi, i neka je. Tu mjeru smo produžili do 1. novembra. Zajedno sa poslanicima smo predložili i mjere za smanjenje PDV za osnovne životne artikle, koji nisu pomogli mnogo građanima, ali jeste privredi", kazao je Damjanović.

Rebalansom treba da obezbijede da svi vitalni državni sistemi funkionišu do kraja kako treba, dodao je Damjanović.

"Očekujem da kroz amandmanska djelovanja ne dolazi do nove potrošnje. Treba biti ciljano prema najugroženijim kategorijama. Predlog rebalansa prati i predlog Odluke o zaduženju", istakao je.

U 2021. ušlo se sa čak 800 miliona eur depozita, podsjetio je.

"Potrošilo se oko 409 miliona, više nego što nam je ostaljeno za 2022. Trebaće nam do 350 miliona eura za zaduženje. Oklonićemo posljedice kroz rebalans i učinićemo sve da sačuvamo sve kategorije", dodao je.

Još jednom je istakao da će se potruditi da bude redovna isplata penzija, zarada, socijalnih davanja.

Popović: Pauza sjednice od 2. septembra traje već 624 sata

Lider LP Andrija Popović opet postavlja pitanje jesu li legalne i legitimne odluke vanrednih sjednica, iako nije nastavljena ona od 2. septembra na kojoj je trebalo da bude glasanje za razrješenje predsjednice Skupštine Danijele Đurović.

"Rok je do preksjutra. Nismo dobili obavještenje kad će se nastaviti. Tada ste dali pauzu koja traje već 624 sata. Morate ogovoriti jer se lako može desiti shodno poslovniku, da sve ove sjednice koje su održane u međuvremenu, svi predlozi odluka budu ništvni. Morate dati tumačenje kad će se završiti", naveo je on.

Đurović: Sve sjednice zakazane u skladu sa Ustavom i Poslovnikom

Đurović je dodala da su sve sjednice zakazane u skladu sa Ustavom i Poslovnikom te nema razloga da odluke budu ništavne.

"Spremna sam u ovom trenu da napravimo pauzu ovo sjednice, sazovemo kolegijum i dogovorimo se oko nastavka. Kada oni koji su tražili pauzu upute inicijativu, sazvaćemo kolegijum i dogovoriti nastavak", dodala je Đurović.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (14)

Svi komentari

Veljko 28.09.2022 05:48h

Prijavi komentar

Znaci, danas nam je zvanicno namaknuce omce oko vrata. Danasnjim odobrenjem zaduzenja ce se aminovati i abolirati cjelokupno nepocinstvo Milojka Spajica vezano za zaduzenja prethodne Vlade i katastrofu koja je ucinjena u budzetu CG... Dostojni

0

0

Odgovori

Maya 28.09.2022 06:41h

Prijavi komentar

Nama nema spasa. Pogledajte nam samo trenutne gubitke kompanija u dominantnom drzavnom vlasnistvu: Rudnik uglja - 100 miliona € EPCG - 60 miliona € Sveti Stefan - 100 miliona € To Montenegro - 16 miliona € Plantaže - 7 miliona € Zaduženja + 1.1 milijardu € Benefiti koje su nam donijeli oslobodioci i program Evropa SAD.

0

0

Odgovori

Sustinska verifikacija 28.09.2022 10:25h

Prijavi komentar

Damjanovic poziva na izglasavanje rebalansa kroz zajednicku odgovornost.. a kad ste trcali za popovima i potpisivali Temeljni ugovor, samo ste sebe slusali.. ne moze Damjanovicu

0

0

Odgovori

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT