SUBOTA
12. OKTOBAR 2024.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Politika
ŠTURA REAKCIJA DOMAĆIH VLASTI NAKON UPOZORENJA DA CG NE SMIJE POMOĆI U ISPORUCI EKSPLOZIVA IZRAELU
Sumnjiva „Katrin“ neće uplovljavati u Bar
Autor: dnevno.me
Izvor: Pobjeda
02.10.2024 05:51h
Foto: Vlada(Arhiva)
Lučke i pomorske vlasti u Crnoj Gori potvrdile su juče da nemaju zvaničnu najavu ili zahtjev da u Bar pristane teretni brod Katrin (MV Kathrine) za koji su organizacija Amnesti internešnel i Pokret solidarnosti sa Palestinom upozorili da navodno nosi eksploziv namijenjen oružanim snagama Izraela i da bi mogao biti upotrijebljen u, kako su naveli, „genocidne svrhe“ protivno međunarodnom humanitarnom pravu.
Ministarstvo pomorstva je juče kratko zvanično saopštilo za Glas Amerike da takve najave nema. Oglašavanje Ministarstva uslijedilo je tek nakon što je Amnesti internešnel upozorio da „Crna Gora i Slovenija moraju spriječiti da u njihove luke pristane taj brod, koji plovi pod portugalskom zastavom, a za koji se vjeruje da nosi eksploziv za Izrael“.
Slovenija se pominje u kontekstu navodne krajnje destinacije – luke Kopar u toj zemlji.
Procedure i tajminzi
Kako je Pobjedi nezvanično saopšteno iz Ministarstva pomorstva, prema FAL konvenciji postoji jasan sistem najave uplovljavanja - naprije unutar 72 sata, a potom 24 sata prije pristajanja. Navedeno plovilo, prema tom izvoru, nije uputilo zahtjev da pristane u Luku Bar, iako već danima na ključnim pretraživačima i treking međunarodnim servisima – upravo Luka Bar stoji kao destinacija prema kojoj plovi i u koju će dospjeti – 3. oktobra.
Taj podatak, koji se dobija na osnovu AIS sistema (koji služi za automatsko praćenje plovila preko instaliranog uređaja na brodu), ne mora biti mjerodavan, jer zadata destinacija, kako je naveo drugi sagovornik Pobjede, iz različitih razloga, ne mora se uvijek poklopiti sa onom u koju se brod zaista uputio.
"Odstupanje može biti plod greške prilikom unosa krajnje luke, ili namjere da se dezavuiše odredište ",naveo je sagovornik, pomorac koji pojašnjava da poštovanje procedura često zavisi od kompanije, ali i od tereta i destinacije na koju se vozi.
Podsjetimo, Pokret solidarnosti sa Palestinom 23. septembra je upozorio crnogorsku javnost da se brod „Katrin“ sa sumnjivim teretom zaputio ka Jadranu i da na svom putu treba da pristane u Baru, ali se tim povodom niko od predstavnika crnogorskih vlasti ili lučkih uprava tada nije oglašavao, niti potvrdio ili demantovao informaciju.
Iz Pokreta su naveli da je brod ukrcan u luci Haifong (Haiphong) u Vijetnamu i negov teret uključuje 60 kontejnera TNT eksploziva i osam kontejnera RDX heksogen eksploziva, koji su ključne komponente avionskih bombi i projektila „bez kojih ne bi bio moguć genocid nad stanovništvom Gaze i masovni pomor palestinskih civila na okupiranoj Zadnoj obali i u okupiranom Istočnom Jerusalimu“.
Kud plovi brod
Javni servis RTCG i portal CDM, pozivajući se na pouzdane izvore, naveli su juče da će brod uploviti u Hrvatsku, odnosno Luku Ploče, ali ta informacija nije zvanično potvrđena. Javni servis je pritom naveo da je raniji zahtjev za uplovljavanje u Bar povučen...
U jučerašnjem apelu, Amnesti internešnel je naveo da su ranije namibijske vlasti odbile da izdaju dozvolu brodu da uđe u njihovu glavnu luku u avgustu.
"Saopštenja kabineta slovenačkog premijera i portugalskog ministra spoljnih poslova ukazuju da brod ide ka Crnoj Gori i slovenačkoj luci Kopar, gdje će iskrcati svoj teret. Nejasno je kako će tovar nakon toga stići do Izraela", saopštio je Amnesti internešnel.
Iz organizacije Amensti internešnel su naveli da je Namibija s pravom ispunila svoje međunarodne obaveze tako što je osigurala da „Katrin“ ne prenese vojni teret u Izrael kroz luku te države.
"Sada je na Sloveniji, Crnoj Gori i svim drugim državama da učine isto i izbjegnu omogućavanje nezakonitog transfera", navela je Nataša Posel, direktorica predstavništva Amnestija za Sloveniju.
Međunarodno humanitarno pravo, naglašava AI, „zabranjuje svim državama da prenose oružje strani u oružanom sukobu kada postoji jasan rizik da bi to doprinijelo činjenju ratnih zločina ili drugih teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava“.
Amnesti Internešnel ističe da „države koje nastavljaju da prenose oružje Izraelu djeluju suprotno svojim obavezama prema zajedničkom članu 1 Ženevskih konvencija i moraju hitno da spriječe sve takve transfere“.
Protesti zbog Kopra
Luka Kopar i Slovenija su u maju bile u fokusu javnosti kada su protesti i demonstracije pratile uplovljavanje broda „Borkum“, na kojem je, kako su tada tvrdile neke propalestinske organizacije, bilo i oružje za Izrael, stigao je 22. maja u slovenački Kopar. To je tada objavio slovenački portal zurnal24.si.
Prema informacijama španske i slovenačke vlade, navodno je sporni teret bio namijenjen Češkoj.
Uprkos toj činjenici, nevladine organizacije su tražile od slovenačke vlade da provjeri tačnost tih informacija i pokrene postupke čekiranja tereta kako bi se spriječilo eventualno slanje oružja u Izrael uz pomoć slovenačke logističke infrastrukture.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari