PONEDELJAK
25. NOVEMBAR 2024.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Društvo
BROJNE PRAVNE PRAZNINE O KOJIMA SE NE GOVORI
Opasnost kojoj su sve više izloženi i tinejdžeri u CG: Šta sve (ne)znamo o snusu?
Autor: dnevno.me
Izvor: Anđela Ćuković
05.09.2022 04:51h
Foto: Pixabay
Snus nije ni droga, a ni cigareta. Riječ je mljevenom duvanu pakovanom u kesice poput onih za čaj. U Crnu Goru se od 2012. uvozi kao nikotinski, a ne duvanski proizvod, iako Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda u članu 3 jasno govori da su “duvanski proizvodi cigarete i drugi duvanski proizvodi (cigare, cigarilosi, rezani duvan, duvan za lulu, duvan za žvakanje, duvan za šmrkanje – burmut i druge duvanske prerađevi) dobijeni industrijskom proizvodnjom, sastavljeni u cjelosti ili djelimično od duvana, koji može da bude i genetski modifikovan.”
Zbog lake dostupnosti, sve više je popularan među omladinom, posebno srednjoškolcima. Od zaposlenih u tabako radnjama, saznali smo da su srednjškolci najučestaliji kupci tog proizvoda. Pitali smo i da li snus kupuju osnovci, odgovorili su nam da ne mogu dati prezican odgovor jer, kako kažu “danas je teško odrediti uzrast djeteta”.
“Kupuju ga jer ga često konzumiraju, a ima i onih koji ga uzmu samo da isprobaju. To su pretežno dječaci, odnosno momci tu od 15 do 18 godina. A lako ga je nabavljaju, u pakovanju ima više vrećica pa im nije ni skupo, tu od šest eura pa dalje, a još kažu da ga i preko interneta dobavljaju. Mi imamo samo dvije vrste”, kazao je zaposleni iz prodajnog objekta u jednom podgoričkom naselju. Ono što najviše zbunjuje jeste to što je snus zabranjen u svim državama članicama Evropske unije, osim u Švedskoj, gdje je i proizveden.
Posebno su oprezni i zabrinuti roditelji čijoj djeci je danas taj proizvod dostupan za kupovinu, takoreći kao i hljeb. Zbog toga su naši sagovornici iz NVO sektora više puta apelovali na nadležne da “zakrpe” rupe u zakonu čime bi se na adekvatan način zaštitile ranjive grupe – djeca i mladi.
Da su nadležni “gluvi” na njihove apele, potvrđuju iz Udruženja Roditelji.me.
Foto: Pixabay
“Malo ko shvata ozbiljnost ove teme, iako nije teško shvatiti u kakvoj smo situaciji samo ako se malo više obrati pažnja na ponašanje djece osnovnoškolskog uzrasta i njihove navike kada je snus u pitanju. Rupe u zakonu i nemogućnost postupanja inspekcije u većini slučajeva, osim kada na licu mjesta utvrdi da je maloljetnik kupio taj proizvod, a nije smio, doveli su do svega ovoga što se sada dešava”, kazali su za Dnevno iz NVO “Roditelji”.
Prema njihovim riječima, iz Uprave za inspekcijske poslove nakon brojnih apela dobili su odgovor da u našem zakonodavstvu postoji pravna praznina, kada je riječ o prodaji duvanskih proizvoda preko interneta.
“Za razliku od prekogranične kupovine na daljinu duvanskih i sličnih proizvoda, elektronskih cigareta i posuda za ponovno punjenje, kao i novih duvanskih proizvoda, koja je odredbom člana 9 Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda zabranjena, nema zabrane za prodaju na daljinu na području Crne Gore. To je prepoznato kao pravna praznina. Izmjenama i dopunama Zakona o duvanu, čija je izrada u toku, predložiće se i izmjene u tom dijelu – da prodaja na daljinu bude zabranjena i u našoj zemlji“, piše u odgovorima Uprave za inspekcijske poslove koje su dostavili NVO “Roditelji”.
Istog stava su i iz NVO CAZAS.
Činjenica je, kažu naši sagovornici, da se upotreba snusa širi, da je njegova dostupnost i cjenovna pristupačnost sve veća, što najbolje govori o tome da se ovim pitanjem nadležni ne bave dovoljno ili ne na adekvatan način.
Foto: Pixabay
“Sve veća zastupljenost među djecom i omladinom”
Zvaničnih podataka o rasprostranjenosti snusa u Crnoj Gori veoma su, međutim, oskudni, ističu iz CAZAS-a.
“Stoga, ne možemo govoriti o broju onih koji ga koriste, ali možemo govoriti o onome što je iskustvo sa terena tj. što se svakodnevno primjećuje kroz rad na terenu. Ta opažanja definitivno ukazuju na veoma veliku zastupljenost snusa među djecom, mladima i odraslima. Činjenica je da je snus veoma jeftin i dostupan i da se uglavnom reklamira kao novi duvanski proizvod koji nije štetan. Time se mladi ljudi, ali i svi građani i građanke dovode u zabludu. Naime, snus spada u grupu novih duvanskih proizvoda koji nijesu dovoljno zakonski regulisani, nedostaju mehanizmi kontrole i efikasnog nadzora zbog čega se i ostavlja prostor za njegovu promociju i veoma laku dostupnost”, navode oni.
Konkretnih podataka o zastupljeni snusa među populacijom nemaju ni u Udruženju Roditelji, ali dodaju da na osnovu kontakata sa roditeljima i sa djecom, jasno je da je više nego zastupljen.
A da dođu do snusa, mladima je vrlo jednostavno. Samo se zapute ka najbližoj pumpi, tabako radnji, ili naruče dostavu na kućnu adresu.
“Maloljetnici ga po relativno pristupačnim cijenama, kupuju kako u radnjama specijalizovanim za prodaju duvanskih proizvoda (koji ga prodaju pod nazivom duvan za žvakanje, bez upozorenja na štetnost i moguće posljedice), tako i na drugim prodajnim mjestima. Do njega bez prepreka dolaze i posredstvom društvenih mreža, gdje postoji više profila i stranica koje se bave prodajom snusa”, navode iz Udruženja Roditelji.
Iz CAZAS-a dodaju da je proizvod dostupan i na crnom tržištu i online prodaji, čime se put do njega prilično olakšava.
Kako ograničiti njegovu upotrebu?
Udruženje je, kako navode, od Ministastva zdravlja u oktobru prošle godine tražilo da se spriječi dalja distribucija na tržištu duvanskog proizvoda snus, odnosno da se precizno reguliše na koji način se smije naći u prodaji, na kojim mjestima, uz striktnu zabranu da ga smiju konzumirati mlađi od 18 godina.
Glavni problem je što snus nije u Crnoj Gori evidentiran kao duvanski proizvod nego kao nikotinski, iako je Zakon jasan.
”Roditelji koji su se ovim povodom obratili Udruženju smatraju da su dodatne mjere opreza, ograničenja, pa i zabrana ukoliko je to moguće kada je riječ o prodaji snusa, kako legalnoj, tako i nelegalnoj, potrebne i iz razloga što je teže kontrolisati djecu kada je ovakva vrsta duvanskih proizvoda u pitanju (zbog diskretnijeg načina upotrebe u odnosu na pušenje djeca lakše sakriju to od porodice). Sa druge strane, naročito brinu zbog upozorenja ljekara, koji ističu opasne posljedice konzumiranja snusa, posebno za mlade i veliku zavisnost koju ovi proizvodi izazivaju“, ističu za Dnevno.
Zbog svega navedenog, Udruženje je Ministarstvu zdravlja predložilo da se od Ministarstva finansija traži potpuna zabrana uvoza tog proizvoda kako je to, inače, regulisano u EU, osim u Švedskoj.
Foto: Pixabay
“Jasno je koliko je štetan čim je zabranjen u EU. Uprkos tome, on se promoviše kao proizvod kojim se uspješno odvikava od pušenja, ali i kao nešto što je zdravija opcija za konzumaciju nikotina i te zablude moramo prekinuti. Konzumacija snusa, iako ne podrazumijeva sagorijevanje duvana, je duvanski proizvod koji prije svega može izazvati zavisnost, a potom i izaziva brojne druge zdravstvene posljedice koje su štetne. Istraživanja ukazuju na to da trogodišnjom upotrebom snusa može doći do malignih promjena u usnoj duplji, larinsu, želucu i drugim organima. Dakle, njegova upotreba ne samo da nije bezbjedna već naprotiv – štetna je i ima dugotrajne posljedice. Zato je važno da se razbijaju zablude i da se shvati opasnost od upotrebe snusa”, dodali su iz NVO CAZAS.
I jedni i drugi saglasni su u tome da država mora ozbiljnije da se pozabavi tim pitanjem.
“Od Skupštine i Vlade koji bi trebalo da kreiraju i usvoje efikasna zakonska rješenja i obezbijede sistem koji će dati efikasnu primjenu, preko zdravstvenog i obrazovnog sektora koji treba da obezbijedi edukaciju, preventivne programe i dostupne tretmane. Takođe, sektori ekonomije, finansija, pravde i medija, takođe, treba da se uključe u odnosu na akcizne i finansijske politike, mjere nadzora i primjene ali i kontrole promocije, oglašavanja i marketinga ovih duvanskih proizvoda naročito među mladima i djecom. Kako ovo pitanje targetira naročito djecu i mlade, važno je da se uključe i osnaže svi oni sektori i servisi koji rade sa ovom populacijom i kreiraju politike i programe za njih”, zaključili su iz CAZAS-a.
“Javnost o snusu malo zna”
Snus nije moguće zabraniti Zakonom o duvanu, jer je on već zabranjen, kazao je za Dnevno član radne grupe za izradu Zakona o duvanu, Jovan Dašić iz NVO Juventas. On je kazao da nikotinske kesice do kojih se jednostavno dolazi zapravo nijesu snus, iako ih svi tako nazivaju.
“Mnogi ljudi koji to konzumiraju nazivaju ga snus, ali mi imamo zapravo zabranu za snus u carinskoj administariciji. Snus je zapravo nikotinska vrećica sa duvanom. On ne može da bude dostupan kad je stavljena tarifna zabrana na njega. Ono što jeste problem je što se snus uvozi pod plaštom duvana za žvakanje. Sad, postavlja se pitanje kako carinik koji zna da postoji tarifna zabrana na snus, da razlikuje duvan za žvakanje od snusa”, kaže naš sagovornik.
Druga stvar, objašnjava, Dašić, što se taj proizvod ne može zabraniti, jer se duvan za žvakanje prodaje svuda u svijetu. Međutim, njegov predlog je da se na njega stavi visoka taksa kako bi ograničili njegovu dostupnost.
S obzirom na to da ne postoji zakonska regulative za nikotinske vrećice, one se mogu tumačiti kao proizvod za ishranu, kazao je naš sagovornik i dodao da prema njegovom mišljenu potrebno je izmijeniti Zakon o ograničavanju duvanskih proizvoda, jer “vapi” za izmjenama i dopunama.
“Rizik za nastanak brojnih bolesti”
“Duvanska industrija ga reklamira kao pomoć u odvikavanju od upotrebe duvana i kao proizvod koji ne izaziva komplikacije. Međutim, istraživanja daju drugačiju sliku, jer je dokazano da upotreba snusa izaziva zavisnost, jer sadrži vrlo visoke doze nikotina i djelovanje na centralni nervni sistem se izjednačava sa efektima ostalih psiho-aktivnih supstanci, a dokazana je i povezanost upotrebe različititih psiho-aktivnih supstanci”, kazala je za Dnevno dr Agima Ljaljević, direktorica Centra za promociju zdravlja u Institutu za javno zdravlje.
Objašnjava i na koji način se koristi.
“Postoje dvije opcije za korišćenje i to – suva (snif - prah koji se ušmrkava, odnosno unosi nazalno) i vlažna (snus - smjesa koji se savija u loptu i postavlja u usta između desni i usne i žvaće se). Ovaj proizvod se zadržava u ustima, kako bi kontinuirano snabdijevao organizam nikotinom. Pri tome, nikotin se iz proizvoda oslobađa u organizam, čime stvara očekivani doživljaj. Opasnost od upotrebe ovih duvanskih proizvoda je vrlo izražena, te je neophodno raditi na smanjenju prevalencije njihove upotrebe”, kazala je dr Ljaljević za Dnevno.
Prema njenim riječima, njegova upotrebe izaziva: euforiju, budnost, ubrzava puls, ugrožava funkcije vitalnih organa... Nikotin, sadržan u snusu uslovljava negativne efekte na kardiovaskularni i sistem organa za disanje, ali i ostale organe i organske sisteme, kao što su, prvenstveno zubi i ostali organi usne duplje. Česte su infekcije, krvarenja u usnoj duplji, stvaraju se i ranice.
Upozorava i da u periodu od nekoliko godina uzastopnog konzumiranja, upotreba snusa predstavlja rizik za nastanak maligne bolesti usne duplje, grla, ždrijela, želuca i pankreasa i ostalih organa.
Poslednji komentari (4)
Svi komentari
Extraordinary 05.09.2022 05:26h
Prijavi komentar
“I got a cigar, I got snus, and whiskey. I’m set for life baby...” -Jimmy Buffet
0
0
Odgovori
Lela 05.09.2022 05:45h
Prijavi komentar
Kao i mnogo cega losega u nasem drustvu, vrlo jednostavno je dostupno nasoj mladosti... zalosno, ali institucije u CG veoma rijetko djeluju oreventivno i edukativno. Svaka cast za temu. Valjda se neko i pokrene da pojasni neke stvari vezano za ovu ociglednu problematiku
0
0
Odgovori
Visnja 05.09.2022 08:06h
Prijavi komentar
Bravo, o ovome treba mnogo vise pisati i podici svijest medju omladinom!!!!
0
0
Odgovori