Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

U PLANU POSTROJENJE ZA PRETVARANJE DEPONIJSKOG GASA U ELEKTRIČNU ENERGIJU

Crna Gora dobila tržišni kanal za izvoz stakla: Deponija izvezla 415 tona za dva mjeseca

18.04.2025 05:51h

Foto: Glavni grad/ Deponija d.o.o.

Podgoričko preduzeće Deponija izvelo je je u roku od dva mjeseca ukupno 415 tona staklenog otpada u Bugarsku, čime je prvi put uspostavljen tržišni kanal za izvoz ove vrste materijala, kazali su za Gradski portal. Do kraja godine planiraju realizaciju nekoliko ključnih projekata, jedan od najvažnijih je izgradnja postrojenja za pretvaranje deponijskog gasa u električnu energiju.

Iz Deponije ističu da reciklaža stakla donosi brojne prednosti u odnosu na njegovo odlaganje na deponijama.

„Prije svega, staklo je materijal koji se može reciklirati neograničen broj puta bez gubitka kvaliteta, što ga čini izuzetno vrijednim resursom. Reciklažom stakla smanjuje se količina otpada na deponijama, štedi se energija, smanjuje se emisija CO2 i drugih štetnih gasova u atmosferu, čuvaju se prirodni resursi, kao što su pijesak, soda i kreč, koji se koriste u primarnoj proizvodnji stakla“, navode iz Deponije.

Osim toga, navode da je i implementacija usluge mljevenje kablova i reciklaže folije protekla uspješno, te da predstavlja važan iskorak ka razvoju specijalizovanih usluga u oblasti reciklaže.

„Usluga mljevenja kablova omogućava  efikasno mehaničko odvajanje bakra od plastične izolacije, čime su se dobile čiste i korisne sirovine koje se dalje mogu plasirati na tržište sekundarnih sirovina.  Kada je riječ o reciklaži plastične folije, ona je organizovana kroz prikupljanje, selekciju i baliranje folije, nakon čega se materijal plasira partnerima koji se bave daljom preradom. Na ovaj način, značajne količine folije koje bi završile na deponiji, sada se vraćaju u cirkularni tok, čime se direktno doprinosi smanjenju ukupne količine komunalnog otpada“, objašnjavaju iz Deponije.

Zahvaljujući unaprijed dogovorenoj saradnji, ističu oni, sav materijal nalazi svoj put ka daljoj preradi.

U prvim mjesecima 2025, kažu, suočili su se sa nizom izazova.

„Uključujući i neriješeni problem otpadnih guma, koje predstavljaju ozbiljnu ekološku opasnost; ali je i ostvarila značajne rezultate koji potvrđuju kontinuirani napredak u modernizaciji sistema upravljanja otpadom i zaštiti životne sredine. Jedan od ključnih izazova bio je razvoj tržišnog kanala za izvoz stakla, budući da takva praksa prethodno nije postojala u Crnoj Gori. Uz posvećen rad i saradnju sa međunarodnim partnerima, uspješno je izvezeno 415 tona staklenog otpada u Bugarsku u roku od svega dva mjeseca, čime je napravljen važan iskorak ka razvoju cirkularne ekonomije“, ističu oni.

U ovom periodu uvedena je i nova usluga, šrederovanje kablova, dostupna kako pravnim, tako i fizičkim licima. 

„Ovim smo upotpunili uslugu otkupa i prodaje sirovina. Ova usluga omogućava bezbjedno i efikasno odvajanje vrijednih sirovina iz kablovskog otpada, čime se direktno doprinosi povećanju stope reciklaže i smanjenju otpada koji završava na sanitarnim kadama. Otkupna cijena ovako čistog bakra je visoka, što će nam omogućiti brz povrat investicije“, navode iz Deponije.

U toku je priprema organizovanog sistema za prikupljanje otpadnih jestivih ulja, što predstavlja važan ekološki iskorak. Upozoravaju da uspješna primjena ove inicijative zavisi od saradnje građana, ugostiteljskog sektora i nadležnih institucija.

Uprkos izazovima, postignuti rezultati, ističu oni, jasno ukazuju na snažnu posvećenost daljem unapređenju sistema upravljanja otpadom i očuvanju životne sredine.

Planovi za ovu godinu

Do kraja 2025, Deponija planira realizaciju nekoliko ključnih projekata usmjerenih ka modernizaciji infrastrukture, unapređenju ekoloških standarda i boljoj valorizaciji resursa iz otpada.

„Jedan od najvažnijih ciljeva je izgradnja postrojenja za pretvaranje deponijskog gasa u električnu energiju. Ovaj projekat ima za cilj da iskoristi potencijal metana, koji nastaje kao nusproizvod raspadanja otpada, za proizvodnju obnovljive energije“, navode oni.

Ističu da će se time ne samo smanjiti emisije štetnih gasova u atmosferu, već će se i ostvariti energetska dobit.

„Drugi strateški projekat je izgradnja sanitarne kade broj 5, koja je od presudnog značaja za proširenje kapaciteta deponije, kao i za bezbjedan prijem, odlaganje i obradu otpada. Pored ovih, do kraja godine planira se i nastavak razvoja usluga reciklaže, proširenje saradnje sa lokalnim zajednicama i jačanje svijesti građana o važnosti pravilnog upravljanja otpadom“, navode iz Deponije.

Kako su kazali za Gradski portal, nabavka nove opreme, granulatora kablova i pres kontejnera, predstavlja značajan korak ka unapređenju efikasnosti sistema reciklaže i smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu.

„Granulator kablova omogućava efikasnu separaciju vrijednih sirovina iz kablovskog otpada, prvenstveno bakra i plastike, koje se mogu ponovo koristiti. Na taj način smanjuje se količina otpada koji završava na sanitarnim kadama, dok se ujedno sprečava neadekvatno spaljivanje kablova koje često dovodi do ispuštanja štetnih gasova i zagađenja vazduha. Ova oprema direktno doprinosi povećanju stope reciklaže i očuvanju prirodnih resursa“, objašnjavaju oni.

Pres kontejner, sa druge strane, omogućava sabijanje otpada, što značajno smanjuje njegovu zapreminu.

„To rezultira efikasnijim transportom, manjim brojem odvoza i smanjenjem emisije ugljen-dioksida. Istovremeno, ova oprema olakšava rukovanje otpadom, doprinosi održavanju čistije okoline i štiti materijale pogodne za reciklažu“, kazali su oni.

Investicija u novu komunalnu opremu predstavlja korak naprijed ka modernizaciji sistema upravljanja otpadom, jačanju operativne efikasnosti i usklađivanju sa savremenim ekološkim standardima i ciljevima održivog razvoja.

Osim togaa, Deponija je nedavno započela realizaciju projekta ReWaste čiji je cilj modernizacija upravljanja otpadom, povećanje stope reciklaže i smanjenje otpada koji završava na deponijama, kroz njegovu ponovnu upotrebu kao resursa, u skladu sa evropskim standardima i obavezama iz Poglavlja 27.

Realizacija projekta je u početnoj fazi, ali kako navode, dosadašnji rezultati ukazuju na dobar temelj za dalji razvoj. 

„Tokom trodnevne posjete slovačkog stručnjaka Ivana Peschla Podgorici, održano je niz sastanaka sa ključnim akterima iz oblasti upravljanja otpadom i sprovedena je detaljna analiza postojeće infrastrukture i procesa na sanitarnoj deponiji “Deponija” d.o.o. Podgorica. Na osnovu prikupljenih podataka, biće izrađen sveobuhvatan izvještaj sa preporukama za unapređenje sistema, koji će poslužiti kao osnova za dalju implementaciju projekta“, kazali su iz Deponije za Gradski portal. 

Planiraju da u nastavku 2025. godine dodatno intenziviraju aktivnosti usmjerene na podizanje svijesti građana o važnosti reciklaže i selektivnog odlaganja otpada, kroz kombinaciju edukativnih, promotivnih i terenskih inicijativa. 

„Ključne aktivnosti uključuju: Edukativne kampanje u školama i vrtićima, informativne kampanje za širu javnost, saradnja sa lokalnim zajednicama i institucijama. Kroz sve ove aktivnosti, cilj je da se reciklaža i selektivno odlaganje otpada prepoznaju kao svakodnevna odgovornost svakog pojedinca, a ne kao dodatna obaveza. Samo kroz zajednički pristup građana, institucija i komunalnih preduzeća moguće je stvoriti održiv sistem koji dugoročno doprinosi zaštiti životne sredine“, zaključuju iz Deponije.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT