PETAK
6. DECEMBAR 2024.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Ekonomija
SAOPŠTIO MINISTAR ENERGETIKE
Mujović: Naredne godine može doći do većeg računa za struju zbog stavke koju utvrđuje regulator
Autor: dnevno.me
Izvor: Mina business
04.11.2024 13:59h
Foto: Vlada
Od januara naredne godine neće doći do povećanja cijene aktivne energije, ali može doći do uvećanja ukupnog računa za struju za iznos za koji je nadležan regulator, saopštio je ministar energetike Saša Mujović.
„Do povećanje cijene struje tokom naredne godine može da dođe samo u slučaju ispunjavanja obaveza Crne Gore prema Evropskoj uniji (EU). Sve ostalo ćemo pokušati da držimo pod kontrolom, ali ono što nije pod našom ingerencijom su regulatorno dozvoljeni prihodi koji su u ingerenciji Regulatorne agencije za energetiku (REGAGEN)“, saopštio je Mujović u Skupštini odgovarajući na pitanja poslanika.
On je građanima poručio da, ipak, nemaju razloga za brigu, odnosno da će naredna godina biti teška, ali da je siguran da ćemo je na pravi načun prebroditi.
U slučaju da dođe do nepovoljnih scenarija, Mujović je objasnio da resorno Ministarstvo i Vlada planiraju određene mjere, među kojima je i uvođenje tarifnih paketa.
On je, odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), Mihaila Anđušića, da li se u narednoj godini može očekivati povećanje cijena struje za krajnje potrošače, odgovorio da na računu postoji stavka nad kojom ingerenciju nema ni resorno Ministarstvo, ni Vlada, a to su troškovi korišćenja prenosnog i distributivnog sistema.
„To je takozvani regulatorno dozvoljeni prihod za Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) i Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES), koji definiše REGAGEN, koji je nezavisan“, rekao je Mujović.
REGAGEN će sjednicu održati 18. novembra, i ako se, prema riječima Mujvića, desi da odobre veći regulatorno dozvoljeni prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara računi budu uvećani za tu stavku.
„Što se tiče aktivne energije, što je pod ingerencijom Elektroprivrede (EPCG) i što možemo kontrolisati, potpuno je istinita tvrdnja premijera da od 1. januara neće doći do povećanja aktivne cijene električne energije“, kazao je Mujović.
On je rekao da će, prema onome što je čitao u štampi, regulatorno dozvoljni prihod CGES-a biti manji, dok će CEDIS-u biti dozvoljeno povećanje koje je bilo na nivou prošle godine, pa kad se sve to podvuče, može se doći do zaključka da bi to povećanje trebalo da bude oko tri odsto.
„Ako to zaista bude tako, onda bi povećanje koje građani mogu očekivati na prosječnom januarskom računu, koji iznosi 30 EUR, bilo reda jednog EUR“, precizirao je Mujović.
On je saopštio da Crna Gora, dokle god nije dio EU, može električnu energiju tretirati kao socijalnu kategoriju, odnosno Vlada ima mehanizam da cijenu drži u većoj ili manjoj mjeri pod kontrolom.
„Onog dana kada postanemo dio EU, ta socijalna kategorija postaje tržišna roba, koja se mora povinovati zakonima tržišta i čiju cijenu dominantno određuje tržište. Jedna od obaveza Crne Gore na putu ka EU je da do 1. januara 2027. godine postepeno povećava cijenu električne energije, kako bi ona bila bliska tržišnoj vrijednosti. Da li ćemo povećavati tokom naredne, ili ćemo možda više raditi 2026. ili 2027. godine, to je krajnje otvoreno pitanje“, rekao je Mujović.
Cijena električna energija u Crnoj Gori danas iznosi deset centi po kilovat satu (kWh), što, prema riječima Mujvića, znači da crnogorski građani plaćaju možda i najnižu cijenu električne energije u Evropi.
Prosječna evropska cijena električne energe iznosi 27 centi.
„Naša obaveza je da se postepeno, do 1. januara 2027. godine, približavamo tom pragu od 27 centi, a postepeno znači da povećanje cijena struje mora biti praćeno i nekim drugim mjerama koje će ublažiti to povećanje, kao što su na primjer mjere energetske efikasnosti“, objasnio je Mujović
On je rekao da će naredna godina biti vrlo izazovna. Planirana je glavna faza ekološke rekonstrukcije Termoelektrane (TE) Pljevlja, pa se očekuje nedostatak električne energije od nekih 600 do 800 gigavat sati (GWh), koji će se morati nabaviti.
Dodatni izazov biće hidrologija, cijene struje na tržištu i stepen uspješnosti implementacije projekta Solara.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari