
SRIJEDA
24. JUN 2026.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Ekonomija
"PROBLEMI U UPRAVI CARINA UGROŽAVAJU POSLOVANJE, MOGUĆA OBUSTAVA RADA"
Udruženje prevoznika CG: Obezbijediti rad tokom 24 sata na GP Debeli Brijeg
Autor: dnevno.me
24.06.2026 08:09h
24.06.2026 09:49h

Foto: Pixabay
Udruženje prevoznika Crne Gore zahtijeva hitno preduzimanje mjera kako bi se na graničnom prelazu Debeli Brijeg obezbijedio nesmetan i efikasan rad tokom 24 sata dnevno, u interesu crnogorske privrede i međunarodnog transporta.
Crnogorski prevoznici su, kako je saopšteno iz Udruženja, ukazali na problem funkcionisanja graničnog prelaza Debeli Brijeg, koji predstavlja jedini drumski granični prelaz Crne Gore sa Evropskom unijom.
„Iako potrebe privrede i međunarodnog transporta zahtijevaju neprekidan rad, u praksi se carinski postupci na ovom prelazu realizuju samo u periodu od sedam do 22 sata, jer špediterske kompanije koje obavljaju neophodne procedure zatvaraju svoje poslovnice u 22 sata i sa radom ponovo počinju tek narednog dana u sedam sati“, precizira se u saopštenju, prenosi Mina business.
Dodatni problem, kako su naveli, nastaje tokom ljetnje turističke sezone, kada se za teretna vozila uvode ograničenja zbog kojih se rad na ovom graničnom prelazu faktički svodi na period od sedam do 19 sati. Posljedica takvog režima rada su višesatna zadržavanja, pa kamioni nerijetko čekaju 15 i više sati kako bi završili neophodne carinske procedure i nastavili put prema Evropskoj uniji.
„Takva praksa ozbiljno ugrožava konkurentnost domaćih prevoznika, povećava troškove poslovanja i stvara nepotrebne zastoje na najvažnijem međunarodnom transportnom pravcu Crne Gore“, rekli su iz Udruženja prevoznika.
Oni su kazali da su ozbiljno zabrinuti zbog stanja u Upravi carina, koje direktno ugrožava poslovanje domaćih prevoznika i konkurentnost crnogorske transportne privrede.
„Već duži vremenski period suočavamo se sa učestalim kvarovima informacionih sistema, izuzetno sporim radom carinskih službi, kao i nedovoljnim brojem službenika na ključnim graničnim prelazima i carinskim ispostavama. Posljedice takvog stanja su višesatna čekanja, povećani troškovi poslovanja, kašnjenja u isporukama i gubitak poslova na međunarodnom tržištu“, navodi se u saopštenju.
Prevoznici smatraju neprihvatljivim da država koja teži punopravnom članstvu u Evropskoj uniji dozvoli da njen najvažniji granični prelaz za međunarodni transport funkcioniše na način koji ograničava protok robe i usporava privredne aktivnosti.
Posebno zabrinjava činjenica da su pojedini podzakonski akti koji regulišu povraćaj akcize na gorivo, kako smatraju, neusaglašeni sa zakonskim rješenjima. Takvim propisima stvoreni su uslovi zbog kojih velika većina crnogorskih prevoznika nije u mogućnosti da ostvari pravo koje im zakon garantuje.
„Smatramo da je neophodno hitno izvršiti usklađivanje podzakonskih akata sa zakonom i omogućiti ravnopravan tretman svih privrednih subjekata“, dodali su iz Udruženja.
Takođe, instrukcija Uprave carina za izradu tabele potrošnje goriva po kvartalima nije propisana zakonom, ali se u praksi nameće prevoznicima uz poruku da će zahtjevi za povraćaj akcize biti odbijeni ukoliko tabela ne bude dostavljena.
„Problem je u tome što takvu tabelu nije moguće precizno i tačno popuniti, jer nijedan prevoznik ne može sa sigurnošću utvrditi tačnu potrošnju goriva po pojedinačnom pravcu i relaciji“, rekli su iz Udruženja.
Time se, kako se dodaje, prevoznici dovode u apsurdnu situaciju da unose procjene umjesto egzaktnih podataka, što može otvoriti brojna pravna pitanja u vezi sa vjerodostojnošću dostavljene dokumentacije.
„Podsjećamo da su crnogorski prevoznici među privrednim granama koje su najviše pogođene globalnom energetskom krizom. Cijena dizel goriva, kao osnovnog energenta bez kojeg nije moguće obavljati djelatnost drumskog prevoza, porasla je za približno 30 odsto, dok su cijene naših usluga porasle svega oko deset odsto. Takav nesrazmjer doveo je do drastičnog pada profitabilnosti sektora, zbog čega veliki broj prevoznika danas posluje sa značajnim gubicima ili na samoj granici održivosti“, navodi se u saopštenju.
U takvim okolnostima posebno je neprihvatljivo da se domaćim prevoznicima kroz administrativne prepreke i nezakonite uslove faktički uskraćuje pravo na povraćaj dijela akcize na gorivo koje im po zakonu pripada. Umjesto da institucije pomognu očuvanju konkurentnosti domaće transportne privrede, stvara se dodatni finansijski pritisak na sektor koji je već suočen sa enormnim rastom troškova poslovanja.
„Zbog toga pozivamo nadležne organe državnog tužilaštva da ispitaju zakonitost ovakve prakse i utvrde odgovornost svih osoba koje učestvuju u kreiranju i sprovođenju procedura koje nijesu zasnovane na zakonu. Takođe, pozivamo tužilaštvo da uzme izjave i informacije od predstavnika Udruženja prevoznika Crne Gore, koji su spremni da dostave sva saznanja i dokumentaciju kojom raspolažu“, saopšteno je iz Udruženja.
Oni su naveli da iz pojedinih država Evropske unije ostvaruju povraćaj dijela plaćene akcize na gorivo bez komplikovanih i teško sprovodivih procedura, iako su nerezidenti tih država.
Među prevoznicima postoje ozbiljne sumnje u pogledu pojedinih poslovnih odnosa između određenih struktura povezanih sa carinskim postupcima, vlasnika carinskih terminala i špediterskih kompanija. Zbog toga zahtijevaju od nadležnog tužilaštva da hitno ispita sve navode i utvrdi da li postoje elementi zloupotrebe službenog položaja, sukoba interesa ili drugih nezakonitih radnji koje štete privredi i crnogorskim prevoznicima.
„Takođe, pozivamo predstavnike Evropske unije u Crnoj Gori da se aktivno uključe u sagledavanje i rješavanje ovog problema, imajući u vidu da efikasna, transparentna i profesionalna carinska administracija predstavlja jedan od ključnih uslova na evropskom putu Crne Gore“, navodi se u saopštenju.
Crnogorski prevoznici traže efikasnu, profesionalnu i transparentnu Upravu carina koja će biti servis privrede, a ne prepreka njenom razvoju. „Očekujemo hitnu reakciju nadležnih institucija, povećanje kapaciteta carinske službe, stabilizaciju informacionih sistema i uklanjanje svih administrativnih barijera koje ugrožavaju domaće prevoznike“, rekli su iz Udruženja.
Oni su upozorili da je stanje u sektoru postalo neodrživo. Ukoliko u najkraćem roku ne dođe do konkretnih pomaka i vidljivih aktivnosti na rješavanju navedenih problema, biće primorani da organizuju obustavu rada i druge zakonom dozvoljene oblike borbe za zaštitu interesa crnogorskih prevoznika i hiljada porodica koje žive od ove djelatnosti.
„Naš cilj nije sukob sa institucijama, već uspostavljanje sistema koji će biti pravedan, efikasan i u službi građana i privrede Crne Gore“, zaključuje se u saopštenju.








Poslednji komentari (0)
Svi komentari