Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

"MOŽE DA SE UVOZI, IZVOZI I TRANZITIRA"

UPC: Vještačko đubrivo iz Rusije nije obuhvaćeno restriktivnim mjerama

19.12.2022 10:23h

Foto: Dnevno/Igor Milić

Uprava prihoda i carina (UPC) reagovala je na medijske navode koji su objavljivani prethodnih dana, tvrdeći da vještačko đubrivo proizvedeno u Rusiji nije obuhvaćeno restriktivnim mjerama i može nesmetano može da se uvozi, izvozi i tranzitira. 

"Uprava prihoda i carina, počev od 2014. godine kada je prvi put donesen Zakon o medjunarodnim restriktivnim mjerama, kontinuirano i bez odlaganja sprovodi sve zakonom propisane obaveze u cilju poštovanja i sprovođenja medjunarodnih restriktivnih mjera, u saradnji sa drugim nadležnim državnim organima.

Uprava prihoda i carina, primjenjuje mjere iz svoje nadležnosti, i u odnosu na mjere koje je utvrdila Vlada Crne Gore odlukama o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera Savjeta Evropske unije, prema Rusiji, kao odgovor na njeno djelovanje u odnosu na Ukrajinu", navodi se u saopštenju.

Kako su kazali, odluke o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera i njihove izmjene i dopune, objavljuju se u ”Službenom listu Crne Gore” i javno su dostupne.

"Iz razloga čestih izmjena i specifične materije koju pokrivaju, UPC je u stalnoj komunikaciji sa Ministarstvom vanjskih poslova, kao i drugim organima nadležnim za sprovođenje restriktivnih mjera, a radi njihove pravilne primjene.

Restriktivne mjere se, između ostalog odnose na zabranu uvoza u Crnu Goru robe porijeklom iz određenih područja, kao što su recimo Donjeck i Luganjsk koje nijesu pod kontrolom Vlade Ukrajine, određena pravna i fizička lica koja su na listama, na sprovođenje određenih carinskih postupaka i dr., što ne znači potpunu zabranu uvoza i izvoza svih roba.

Dakle, nije na snazi ekonomski embargo na proizvode iz Ruske Federacije, kako se to u navedenom tekstu plasira. Roba koja nije obuhvaćena restriktivnim mjerama nesmetano može da se uvozi, izvozi i tranzitira", navodi se u saopštenju.

Kako dalje navode, odlukom o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera utvrđenih odlukama savjeta EU 2014/512/ZVBP s obzirom na djelovanja Rusije kojima se destabilizuje situacija u Ukrajini (“Službeni List Crne Gore”, br. 003/16 od 15.01.2016, 008/16 od 05.02.2016, 041/16 od 06.07.2016, 011/22 od 01.02.2022, 040/22 od 14.04.2022) kojima se Crna Gora pridružila, u skladu sa vanjskopolitičkim prioritetom usaglašavanja sa Evropskom unijom, u oblasti zajedničke vanjske i bezbjednosne politike, nije zabranjen tranzit robe – vjestačko djubrivo, pa iz tog razloga nije bilo zakonskog osnova da UPC zabrani tranzit ove robe preko teritorije Crne Gore.

"Vezano za navode da su tokom vikenda kamioni sa ovom robom sa graničnog prelaza preusmjeravani na unutrašnju robnu ispostavu CI Terminal Podgorica (Zetatrans), ističemo da se ne radi o presedanu, već se ove mjere carinskog nadzora i kontrole sprovode u cilju vršenja analize rizika i ubrzanja tranzitnog postupka na graničnom prelazu, a kako bi se izbjegle gužve i zadržavanje roba na samom graničnom prelazu u pretprazničnom periodu.

U odnosu na neprovjerene i neistinite navode iz pomenutog teksta, obavještavamo javnost da se restriktivne mjere koje je donijela EU i koje su transponovane u crnogorsko zakonodavstvo, ne odnose na tranzit vještačkog đubriva porijeklom iz Ruske Federacije, kao ni na tranzit pšenice, te da UPC, a samim tim ni Crna Gora iste nije prekršila", kazali su u saopštenju.

Napominju da u devetom paketu restriktivnih mjera koji je EU usvojila u petak, 16.12.2022. godine, vještačko đubrivo nije obuhvaćeno, kao što nije ni bilo obuhvaćeno prethodno usvojenim mjerama.

"Naime, zabrane za uvoz i izvoz prehrambenih proizvoda i đubriva se i ne uvode od strane Savjeta EU iz razloga što bi iste povećale nestabilnost na tržištu i ugrozile prehrambenu sigurnost na globalnom nivou, posebno kod onih zemalja koje su već u teškoj situaciji i koje se uveliko suočavaju sa siromaštvom", kazali su iz UPC.

Kako kažu, sve gore navedeno javno je dostupno na svim zvaničnim web adresama EU institucija i lako provjerljivo. Odluke o međunarodnim restriktivnim mjerama nalaze se na zvaničnom sajtu EU: https://eur-lex.europa.eu/legal-content.

 

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT