Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

DRI KONTROLISALA RADNE SPOROVE U MINISTARSTVIMA ODBRANE I UNUTRAŠNJIH POSLOVA OD 2020. DO 2023.

Zbog tužbi policajaca i vojnika iz budžeta isplaćeno 15,5 miliona eura

20.05.2025 20:43h

Foto: X/UP(arhiva)

U Ministarstvu odbrane (MO) se sudskim radnim sporovima upravlja djelimično uspješno, što nije slučaj u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) koji je ovom problemtikom upravljao neuspješno – ocijenila je Državna revizorska institucija (DRI) u reviziji koju je sprovela u ova dva Vladina resora.

Revizori su se fokusirali na evidenciju, institucionalne kapacitete, mehanizme mirnog rješavanja radnih sporova, saradnju sa Zaštitnikom imovinsko-pravnih interesa, analizu uzroka sporova, korektivne mjere i izvršavanje sudskih presuda.

Potrebne korektivne mjere

Kolegijum kojim je rukovodio senator dr Branislav Radulović, sa predsjedavajućim Senatom Zoranom Jelićem, ocijenio je da MO ima uspostavljene osnovne mehanizme za praćenje i upravljanje sudskim postupcima, ali da rast broja radnih sporova ukazuje na potrebu za odlučnijim i efikasnijim sprovođenjem korektivnih mjera. MUP, s druge strane, kako ukazuju u izvještaju, pokazuje ozbiljne sistemske nedostatke, jer nema pisanih procedura, evidencija je loša, mehanizmi za mirno rješavanje slabi, analiza nema kao ni stručnog kadra, dok saradnja sa Zaštitnikom nije odgovarajuća. Osim toga, kako su utvrdili revizori, oba resora ne planiraju adekvatno sredstva, pa se presude uglavnom izvršavaju prinudno, što stvara dodatne troškove za državni budžet.

- Od 2020. do 2023. godine pokrenuto je gotovo 6.000 sudskih postupaka po osnovu radnih odnosa protiv ova dva ministarstva. Putem prinudne naplate iz budžeta MO je u tom periodu isplaćeno 3.924.841,49 eura, a iz budžeta MUP-a čak 11.647.504,68 eura i za sudske sporove po svim osnovama (radni sporovi, neplaćene fakture, naknade štete i dr.). Analiza ograničenog uzorka pokazala je da, kod sudskih sporova po osnovu radnih odnosa, sporedni troškovi - kamate, parnični troškovi, izvršenja, čine i do 40 odsto ukupnih izdataka – navodi se u reviziji.

Za isti period, od 2020. do 2023, u MO su mirno riješeni sporovi sa 3.064 lica što je ukupno koštalo 1,72 miliona eura. S druge strane, MUP je okončao veoma mali broj sporova na miran način. Razlog tome je, kako navode, to što su samo dva službenika zadužena za to.

Isti advokati i vještaci

Zaposleni u MO najviše tuže zbog neisplaćenih prekovremenih, noćnog i prazničnog rada i po osnovu dežurstva pripadnika Vojske Crne Gore. Ono što su revizori utvrdili jeste da sve tužioce, bivše i sadašnje zaposlene u MO, zastupaju tri ista advokata, a za sporove se angažuju stalno četiri ista vještaka. MUP, u više od 90 odsto slučajeva, tuže policijski službenici, pa je od 2020. do 2023. godine to učinilo njih 3.981, dok je državnih službenika bilo 280. Tužbe se odnose na faktički, prekovremeni, noćni i rad u vrijeme praznika, neiskorišćeni odmor, tople obroke te granični poseban dodatak. Utvrđeno je da nadležne službe MUP-a ne vode ažurno evidenciju o prisustvu na radu, niti o prekovremenim satima, dok u personalnim dosijeima često nedostaju dokazi o uručenju rješenja podnosiocima tužbi.

Revizori su uočili i da se veliki broj tužbi podnosi retroaktivno zbog ranijeg zakonskog rješenja, koje nije predviđalo zastarjelost potraživanja, a dio zaposlenih je pokretao višestruke tužbe po godinama, uključujući i simbolične iznose, što je dodatno opteretilo sistem, kako revizori ocjenjuju, u korist advokatskih kancelarija. Pojedine tužbe su se podnosile i na 2,50 eura, što je državu u konačnom, zbog troškova, koštalo deset puta više.

- Zabrinjavajuće je što je MUP izgubio gotovo sve radne sporove, dok MO povremeno uspijeva zahvaljujući angažmanu interne službe i saradnji sa Zaštitnikom – navode iz DRI.

Zaključak je da je neophodna sistemska promjena u načinu upravljanja sudskim sporovima odnosno dosljednija primjena propisa, jačanje internih procedura i kontrola, bolja koordinacija sa nadležnim institucijama i unapređenje kapaciteta zaposlenih.

- Efikasan sistem upravljanja sudskim sporovima predstavlja ne samo zaštitu interesa države, već i osnov odgovornog odnosa prema javnim sredstvima i zaposlenima – ukazali su revizori koji su izdali deset preporuka usmjerenih na jačanje institucionalnog okvira, unapređenje evidencije i analiza, smanjenje pravnog i finansijskog rizika, te racionalnije upravljanje budžetskim sredstvima.

Revizori ukazuju da su preduslovi za blagovremeno plaćanje po presudama da se sredstva planiraju budžetom koje Ministarstvo finansija treba da odobri, da Zaštitnik blagovremeno dostavlja presude državnom organu koji će sredstva isplatiti u roku naznačenom u presudi. Iako je, sudeći po dokumentaciji MUP-a, svake godine od Ministarstva finansija tražila sredstva u ovu svrhu, ona im nijesu odobrena, već su budžetom planirani iznos od po jedan euro, dok su izvršenja godišnje kretala između dva miliona i 2,8 miliona eura.

Revizori su utvrdili da je u MO od pet sistematizovanih radnih mjesta u direkciji koja se bavi ovim poslovima popunjeno četiri, dok je u MUP popunjena samo četvrtina sistematizovanih radnih mjesta. Osim kadrovskog pojačanja, DRI preporučuje i forsiranje mirnog rješavanja sporova, uspostavljanje bolje komunikacije za Zaštitnikom, analizu sporova i predlaganje korektivnih mjera.

Ovaj izvještaj DRI je uputila skupštinskim odborima za bezbjednost i odbranu te ekonomiju, finansije i budžet, dok i MUP i MO imaju rok da do polovine juna dostave plan, a do polovine novembra i izvještaj o realizaciji preporuka.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT