SRIJEDA
15. JANUAR 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Globus
NASTAVLJENE OPERACIJE
Vođa Hezbolaha: Eksplozije pejdžera predstavljaju objavu rata; Izrael izveo desetine napada na jugu Libana
Autor: dnevno.me
Izvor: RTS
20.09.2024 07:11h
Foto: EPA/EFE Mohammed Saber
Lider Hezbolaha Hasan Nasralah okrivio je Izrael za koordinisane eksplozije pejdžera i voki-tokija širom Libana, a ove napade nazvao je "terorističkim aktom", objavom rata narodu Libana i suverenitetu zemlje. Izraelski borbeni avioni pogodili oko 30 raketnih bacača Hezbolaha i drugu infrastrukturu u južnom Libanu, saopštava IDF.
Zvaničnik američke obavještajne službe rekao je za Ej-Bi-Si Njuz da je Izrael vjerovatno planirao 15 godina operaciju u kojoj su eksplodirale na hiljade uređaja koje Hezbolah koristi za komunikaciju.
Takva operacija bi iziskivala dugotrajan proces uspostavljanja fiktivnih kompanija, sa višestrukim slojevima podmetanja kako bi se agenti ubacili u lanac snabdjevanja, rekao je izvor.
Neki od uključenih ne bi bili svjesni da ih koristi izraelska obavještajna služba, dodao je zvaničnik.
Izvor je, takođe, rekao da je CIA izbjegavala da koristi takvu vrstu napada zbog onoga što se smatralo visokim rizikom za civile.
U Pojasu Gaze se nastavljaju operacije izraelske vojske, a IDF je ubila više Palestinaca tokom racije u gradu Kabatiji na Zapadnoj obali, u blizini Dženina.
Izraelske snage su izvele i talas hapšenja širom okupirane Zapadne obale, prenosi palestinska VAFA.
Na granici Izraela i Libana su borbeni avioni IDF-a su više puta prethodnog dana gađali vojne ciljeve – bacače raketa i infrastrukturu Hezbolaha.
Načelnik štaba Odbrambenih snaga Izraela, general-potpukovnik Herci Halevi odobrio je borbene planove za sjeverni front.
Izraelski avioni su izvodili i zvučne udare, probijajući zvučni zid iznad Bejruta, tokom trajanja govora lidera Hezbolaha Sajeda Hasana Nasralaha.
Stanovnici Libana su u panici jer strahuju od velike eskalacije.
Nasralah je u govoru okrivio Izrael za koordinisane eksplozije pejdžera i voki-tokija širom Libana, a napade nazvao "terorističkim aktom", objavom rata narodu Libana i suverenitetu zemlje.
Eksplozije radio-prijemnika i pejdžera u Libanu ove nedelje ozbiljno su poremetile krhki zdravstveni sektor zemlje, saopštava SZO.
Iako izraelske vlasti nijesu preuzele odgovornost za seriju eksplozija u Libanu, više izvora potvrdilo je da su tajne službe Mosad i Šin Bet ovu operaciju spremale još otkako je lider Hezbolaha Hasan Nasralah pristalicama zabranio da koriste mobilne telefone.
"Ukoliko me pitate gdje su izraelski agenti, reći ću vam da je to telefon koji držite u ruci, koji koriste vaše supruge. Telefoni koje koriste vaša djeca su agenti. Zakopajte ih, zatvorite u metalne kutije i zaključajte", upozorio je Nasralah u februaru.
Izraelska tajna operacija, međutim, počela je mnogo prije toga, jer su agenti Mosada otvorili međunarodnu kompaniju koja se predstavljala kao proizvođač pejdžera i voki-tokija.
Kompanija Bi-Ej-Si konsalting (B.A.C. Consulting) u Mađarskoj bila je vrh složene operacije smišljene kako bi se zamaskirala činjenica da pejdžere, u stvari, prave izraelski obavještajci. Iako je ova firma snabdjevala i ostale klijente, samo jedna mušterija bila je važna – Hezbolah.
Gotovo istovremeno, bugarska policija pokrenula je istragu o kompaniji Norta global, koja je takođe, navodno, bila uključena u prodaju komunikacionih uređaja klijentima u Libanu, tačnije Hezbolahu.
Kako piše Njujork tajms, u baterije je ubačena i mala količina eksploziva PETN, a prva isporuka ovih uređaja datira od ljeta 2022. godine. Operacija je dramatično ubrzana od trenutka kada je Nasralah naložio pripadnicima Hezbolaha da pobacaju mobilne telefone.
PETN, ili pentaritriol tetranitrat, visoko je eksplozivna materija, koja je koristi i za punjenje artiljerijskih zrna. Zbog visoke cijene, koristi se samo u posebnim uslovima.
Bacanje mobilnih telefona, za Hezbolah, bila je iznuđeno rješenje, pošto je Izrael prethodnih godina uložio ogromna sredstva pokušavajući da hakeriše mreže, ali i kamere i mikrofone na uređajima.
Umjesto telefona, Nasralah je operativcima i borcima Hezbolaha naložio da u slučaju sukoba, kakav već 11 mjeseci bijesni u Pojasu Gaze, neprestano pri sebi drže pejdžere.
U utorak, izdata je naredba da se pejdžeri aktiviraju. Poruka koja je izazvala talas eksplozija bila je na arapskom jeziku i smišljena tako da korisnici misle da potiče od lidera Hezbolaha.
Nekoliko sekundi kasnije, u Libanu je počeo haos.
Istorija "bombardovanja" telefona
Iako najveći napad ove vrste u istoriji, izraelska akcija u Libanu svakako nije prva te vrste. Amerikanci su prije više od pola vijeka načinili priručnik, nazvan 5-31, u kojem se na 130 stranica objašnjava kako postaviti eksploziv u telefon, ili kakvu sličnu napravu.
Osim telefona, opisani su i načini postavljanja eksploziva u stolove, televizore, krevete i kućanske aparate. Takođe, opisuju se i slušalice koje eksplodiraju u trenutku kada se uključe u komunikaciju.
Opisuje se i da sasvim mala količina eksploziva koja detonira blizu uha može izazvati ozbiljne povrede.
Izraelska tajna služba Šin Bet je 1996. godine na sličan način detonirala malu količinu eksploziva i ubila glavnog Hamasovog konstruktora bombi Jahju Ajaša.
U složenoj operaciji, Izraelci su telefon u kojem je postavljen eksploziv isporučili bliskom prijatelju Jahje Ajaša, koji je bio poznat po tome što je komunicirao koristeći telefone ostalih Hamasovih operativaca, rođaka i prijatelja.
Eksploziv je aktiviran iz aviona, nakon što su izraelski agenti identifikovali Ajašov glas.
Ovakvim diverzijama služila se i Al Kaida, pa je u priručniku iz 2010. godine, šef bombaškog odjeljenja ove organizacije Ikrima el Mudžahir opisao način na koji se eksploziv može neopaženo postaviti u štampače i aktivirati mobilnim telefonom.
Prošle godine, grupa novinara iz Ekvadora našla se na meti sličnog napada, pošto su im isporučeni USB-ovi u koje je postavljen eksploziv. Tom prilikom ranjena je jedna osoba.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari