Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

"ŠTO IMA OGRANIČAVAJUĆI EFEKAT NA POTREBNI ŠIRI DIJALOG"

CGO: Dio demokratske političke kulture je držanje datih obećanja i odgovoran pristup, to hronično izostaje u Crnoj Gori

15.09.2024 18:18h

Foto: CGO

Povodom 15. septembra, Međunarodnog dana demokratije, iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) poručuje da je neophodno sadržajno unapređenja demokratskih procesa u Crnoj Gori, ali i upozoravaju na zabrinjavajuću otuđenost vlasti od građana i građanki i posljedičnu krizu povjerenja u institucije

“Posljednje istraživanje CG Pulsa, zajedničke inicijative CGO-a i instituta Damar, ukazuje na pretežnu percepciju okrenutosti Vlade partijskim interesima u odnosu na interese građana i građanki, nepovjerenje u institucije sistema i njihove reprezente, a što sve opominje na ozbiljnu krizu legitimiteta institucija i nosioca vlasti. Izostanak autoriteta i integriteta institucija i donosilaca odluka otežava sprovođenje neophodnih ključnih reformi i politika za napredak društva, ali i utiče na kvalitet procesa demokratizacije i evropezacije koji nijesu tehničkog karaktera”, ocjenjuje  asistentkinja na projektima u CGO Itana Gogić.

Kako je istakla, nažalost, sadržajne reforme, koje su osnova za funkcionalnu vladavinu prava i poštovanje ljudska prava, potisnute su partijskim i ličnim interesima, izostala je depolitizacija državne uprave i uspostavljanje sistema zasnovanog na zaslugama, dok odgovornost za neispunjena obećanja uglavnom izostaje.

“CGO ističe da je dio demokratske političke kulture držanje datih obećanja i odgovoran pristup, a što hronično izostaje u Crnoj Gori, uz trajuću polarizaciju u društvu, što ima ograničavajući efekat na potrebni širi dijalog i uvođenje demokratskih standarda”, navodi Gogić.

Izgradnja demokratije je, kako poručuje, dugotrajan proces koji zahtijeva odlučne donosioce odluka usmjerene ka javnom interesu, jake institucije i aktivne građane i građanke.

“Posebno je važno da vlast razumije potrebe građana i građanki i da osigura da njihova pitanja i zahtjevi budu adresirani tokom cijelog mandata vlasti, a ne samo u trenucima kada se očekuje podrška na izborima. Na osnovu odluke Generalne skupštine Ujedinjenih od 2007. godine 15. Septembar od 2007. godine se obilježava kao Međunarodni dan demokratije u cilju afirmacije principa demokratije”, zaključila je Gogić.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT