
ČETVRTAK
15. MAJ 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Politika
PREDLOŽIO PET POTPREDSJEDNIKA, BIĆE 19 MINISTARSTAVA
Spajić dostavio ekspoze Parlamentu: Naša vizija Crna Gora kao Švajcarska Balkana i Singapur Evrope
Autor: dnevno.me
26.10.2023 15:10h

Foto: Printscreen
Lider Pokreta Evropa sad i mandatar za sastav nove vlade Milojko Spajić dostavio je danas Skupštini Program i predlog za sastav 44. vlade Crne Gore - ekspoze mandatara.
Cijeli dokument pogledajte na OVOM LINKU.
Spajić je predložio sljedeći sastav Vlade:
Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, unutrašnju politiku, evropske i vanjske poslove – Aleksa Bečić
Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju – Momo Koprivica
Potpredsjednik Vlade za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalu – Srđan Pavićević
Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja – Nik Đeljošaj
Potpredsjednik Vlade za demografiju i mlade i ministar sporta i mladih – Dragoslav Šćekić
Ministar vanjskih poslova – Filip Ivanović
Ministar saobraćaja i pomorstva – Filip Radulović
Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine – Janko Odović
Ministarka evropskih poslova – Maida Gorčević
Ministar finansija – Novica Vuković
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija – Anđela Jakšić Stojanović
Ministar pravde – Andrej Milović
Ministarka rada i socijalnog staranja – Naida Nišić
Ministar zdravlja – Vojislav Šimun
Ministar energetike i rudarstva – Saša Mujović
Ministar unutrašnjih poslova – Boris Bogdanović
Ministar odbrane – Dragan Krapović
Ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera – Vladimir Martinović
Ministarka kulture i medija – Tamara Vujović
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Vladimir Joković
Ministar javne uprave – Maraš Dukaj
Ministar ljudskih i manjinskih prava – Fatmir Đeka
"Naša vizija Crna Gora kao Švajcarska Balkana i Singapur Evrope"
U uvodu Spajić navodi da se na vanrednim parlamentamim izborima održanim u junu ove godine, Crna Gora jasno opredijelila da želi odgovorne političare i državnike, kojima će na prvom mjestu biti oporavak i prosperitet našega društva i koji će posvećeno raditi na ekonomskim reformama, poboljšanju životnog standarda svakog pojedinca, vladavini prava i što skorijem pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji.
"Građani su, na izborima, poslali i još jednu izuzetno važnu poruku koju svi mi moramo imati na umu tokom svog djelovanja - žele promjenu političke paradigme, odnosno načina na koji se politikom bavimo i koje vrijednosti zastupamo. Socijalne i etno-nacionalne podjele i tenzije, kojima smo nažalost svjedočili prethodnih godina i decenija, moraju ostati za nama. Mandat koji smo dobili moramo iskoristiti da gradimo društvenu koheziju, jačamo nacionalno jedinstvo i Crnu Goru učinimo, za svakog njenog građanina najljepšim mjestom za život, u kome se različiti identiteti shvataju kao bogatstvo, a ne povod za diskriminaciju, u kome su znanje, sposobnost i integritet mjera ličnog i kolektivnog uspjeha, a država i njena administracija mehanizam u službi građana i razlog njihovog istinskog ponosa. Naša vizija je Crna Gora kao Švajcarska Balkana i Singapur Evrope", poručio je Spajić.
Četiri glavna spoljnopolitička prioriteta
U programu rada vlade se, između ostalog, navodi da će Crna Gora svoju vanjsku politiku tokom mandata 44. Vlade sprovoditi rukovodeći se strateškim nacionalnim interesima, kroz četiri glavna spoljnopolitička prioriteta: punopravno članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji, aktivno i kredibilno članstvo u NATO savezu, unapređenje dobrosusjedskih odnosa i jačanje uloge naše države u multilateralnim organizacijama.
"Dinamika geopolitičkih kretanja, uzrokovanih agresijom Rusije na Ukrajinu i sukobima na Bliskom istoku, uslovila je pojavu novih izazova na globalnom planu, ali i stavila u fokus nužnost jedinstva na evropskom kontinentu, te oživjela politiku proširenja Evropske unije. Sada se, jasnije nego ikada prije, Crnoj Gori ukazuje realna prilika da postane prva sljedeća članica Unije i tako ostvari svoj glavni spoljnopolitički cilj. U tom smislu, vrijedi ponoviti da će Crna Gora nastaviti da bude stoprocentno usaglašena sa vanjskom i bezbjednosnom politikom Evropske unije", kaže Spajić.
Imenovanja u pravosuđu
Između ostalog, navodi da su u svjetlu geopolitičkih dešavanja, narušene bezbjednosne ravnoteže i aktuelnog političkog momenta na nivou Evropske unije, koji je ukupno gledano povoljan za Crnu Goru i njen integracioni put, a u tijesnoj komunikaciji s Evropskom komisijom, definisani ključni prioriteti u oblastima od značaja, čija realizacija vodi do ispunjenja preostalih privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24.
"Naime, ključni preduslov za nastavak i okončanje procesa realizacije neispunjenih privremenih mjerila je imenovanje najvažnijih nosilaca pravosudnih funkcija (sedmi sudija Ustavnog suda, preostali članovi Sudskog savjeta, predsjednik Vrhovnog suda, vrhovni državni tužilac), kojim će se, s jedne strane, stvoriti preduslovi za ukupnu konsolidaciju sistema vladavine prava, a, s druge, odblokirati reformski procesi u oblasti pravosuđa i doprinijeti efikasnijoj borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala", kaže Spajić.
Nakon imenovanja u pravosuđu, potrebno je dovršiti i preostale reformske procese u oblasti pravosuđa, dodatno se posvetiti konsolidaciji bilansa rezultata u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala te unaprijediti ukupni medijski ambijent i do kraja istražiti napade na novinare, ali i intezivirati napore na razrješenju brojnih afera i neriješenih ubistava, što je preporuka Evropske komisije koja se u kontinuitetu adresira Crnoj Gori.
"Ministarstvo evropskih poslova imaće zadatak da unaprijedi koordinaciju, a odgovornost za sprovođenje preuzetih obaveza u vezi s pristupanjem Crne Gore Evropskoj uniji biće u narednom periodu podignuta na još viši nivo", dodaje Spajić.
Vodeći računa o državnim interesima, u konsultaciji s učesnicima pregovaračkog procesa koji uključuje javnu upravu i civilni sektor, "Vlada će usmjeravati sve aktivnosti iz pregovaračkog procesa, vodeći računa o dinamici ispunjavanja obaveza prema EU i načinu prihvatanja vrijednosti, prava i obaveza na kojima se zasniva ova nadnacionalna međunarodna organizacija".
"Članstvo ne smije biti posmatrano kao konačni cilj, već kao prilika za pristupanje porodici naroda i država ujedinjenih u različitostima, koje baštine ideje i vrijednosti na osnovu kojih društvo postaje slobodnije, bogatije i stabilnije", kaže Spajić.
"Integracija EU sada realnija nego ikada"
Spajić navodi da je integracija EU sada realnija nego ikada jer imamo priliku da kroz najavljeni Plan rasta za Zapadni Balkan i prije samog pristupanja EU omogućimo građanima da osjete benefite jedinstvenog evropskog tržišta.
"Pomenuti Plan podrazumijeva sprovođenje reformi i ispunjavanje standarda EU, ali istovremeno i omogućava pristup Jedinstvenom evropskom tržištu u ključnim oblastima kao što su: elektronska trgovina, beskontaktno plaćanje, drumski transport, električna energija itd. što će omogućiti da se crnogorski građani i privreda približe EU. Sprovođenje reformi biće praćeno značajno većim finansiranjem od strane EU koje podrazumijeva paket investicija od 6 milijardi eura i to 2 milijarde eura donacija i 4 milijarde eura kredita, što predstavlja veliki potencijal koji ova Vlada treba da iskoristi", kaže Spajić.
Ističe da je konstituisanje Crne Gore kao države pravde i prava, jedan od imperativa rada 44. Vlade.
"Formiraćemo specijalni sud za borbu protiv organizovanog kriminala, visoke korupcije, pranja novca i ratnih zločina; transformisaćemo specijalno policijsko odjeljenje Uprave policije u nezavisnu specijalnu policijsku agenciju, a formiraćemo i stalno i funkcionalno odjeljenje za finansijske istrage u okviru SDT-a", navodi, između ostalog, Spajić.
U strateškom dijelu, a shodno preporuci iz Non papera Evropske komisije za 2023. godinu, donijeće, kaže, i novu Strategije za borbu protiv korupcije, kao i Strategiju za transnacionalni organizovani kriminal.
Evropa sad 2
Navodi da Vlada ima konkretan cilj koji se odnosi na unapređenje standarda naših građana i to kroz sprovođenje programa Evropa sad 2.0.
"Navedeni cilj postići ćemo oslobađanjem investicionog potencijala Crne Gore, razvojnim projektima koji će dati zamajac novim poslovnim prilikama u Crnoj Gori, sveobuhvatnom poreskom reformom, oslobađanjem poslodavca dijela troškova rada kao najznačajnijeg fiksnog troška u njegovom poslovanju, što će pospješiti otvaranje novih radnih mjesta, kao i eliminisanjem biznis barijera, uz drastično smanjenje „sive ekonomije“. Vlada će biti posvećena većoj transparentnosti javnih finansija kroz dalje unaprjeđenje programskog budžeta i veću dostupnost podataka o trošenju javnih sredstava", kaže Spajić.
Navodi da će poseban fokus 44. Vlade biti na: reformi penzionog i zdravstvenog sistema u cilju što adekvatnije socijalne zaštite građana, reformi sistema socijalne zaštite u cilju usmjeravanja socijalnih fondova onima kojima je to potrebno, te optimizaciji javne uprave kroz sprovođenje funkcionalnih analiza koje treba da identifikuju oblasti u kojima je neophodno izvršiti racionalizaciju broja zaposlenih i onih oblasti koje zahtijevaju dodatno kadrovsko jačanje u kontekstu zahtjeva iz EU agende i kvalitetnijeg pružanja javnih usluga.
"Moderan, efikasan i inkluzivan obrazovni sistem"
Spajić kaže da, imajući na umu činjenicu da obrazovanje predstavlja temelj svakog društva, cilj je da u narednom periodu izgradimo moderan, efikasan i inkluzivan obrazovni sistem.
"Vjerujući da je obrazovan pojedinac građanin svijeta i zalog trajnog prosperiteta cjelokupnog društva, a znanje fundamentalna komponenta prevazilaženja socio- ekonomskih nejednakosti, afirmisaćemo napredovanje i usavršavanje nastavnog kadra, uz konstantnu brigu o ekonomskom i socijalnom položaju prosvjetnih radnika, čime ćemo vratiti dostojanstvo ovom pozivu i motivisati najkvalitetnije mlade ljude da se za njega opredijele", navodi, između ostalog, Spajić.
Radiće, kaže, na kontinuiranom unaprjeđenju kvaliteta obrazovne infrastrukture i realizovati velike infrastrukturne projekte u ovoj oblasti koje podrazumijevaju izgradnju novih i rekonstrukciju postojećih vrtića, škola i fakulteta, kao i izgradnju adekvatnih pratećih sadržaja koji mogu dodatno unaprijediti kvalitet obrazovnog procesa na svim nivoima.
"Borićemo se protiv birokratizacije obrazovanja i sprovesti mjere koje će afirmisati profesionalizaciju, autonomnost i transparentnost svih obrazovnih ustanova kako bismo ostvarili našu viziju, a to je izvanredni obrazovni sistem za izvanrednu Crnu Goru", navodi Spajić.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari