Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

STRUČNJACI OBJASNILI RAZLOGE

Budite se u kasnim noćnim satima? Niste jedini – evo zašto

30.07.2022 12:05h

Foto: Pixabay

Ukoliko imate problem sa buđenjem u kasnim noćnim satima, naročito oko tri sata, znajte da niste jedini i da nema razloga za brigu, naročito ako nakon toga možete normalno da zaspite.  

Kako prenosi N1.hr, vrijeme, iako može biti iznenađujuće predvidljivo, zapravo nije značajno, kaže psihološkinja i stručnjakinja za spavanje Aleksa Kejn.

U jednom trenutku ste možda imali razlog da se probudite u to vrijeme, možda kao odgovor na apneju za vrijeme spavanja ili plač bebe.

Postoje četiri razloga zašto se budite noću o kojima treba da razmislite prije nego što dijagnostikujete nesanicu:

Nizak nivo šećera

Stručnjak za spavanje Majkl Brius ističe da mu pacijenti često dolaze s problemom buđenja u toku noći.

– Prvo što ih pitam je „Kad ste posljednji put jeli?”. Odgovor je obično oko 19h. Ako se probudite oko tri, to znači da je tijelu nestalo goriva, rekao je Brius za Sleep.

On dodaje da kad mozak prepoznaje gubitak energije, on pojačava lučenje kortizola kako bi ubrzao metabolički proces

Šta učiniti?

– Nemojte ići gladni na spavanje, poručuje Brius.

Ipak, to ne znači da treba obilno da jedete pred spavanje, već da pojedete užinu od oko 250 kalorija 30 minuta prije spavanja. Ona bi trebalo da se sastoji od 70 posto složenih ugljenih hidrata i 30 posto proteina. Jabuka s malo maslaca od orašastih plodova bila bi savršena vrsta obroka pred spavanje.

Napomena: ako imate dijabetes, svakako bi trebalo sa svojim ljekarom da provjerite da li vam je nivo šećera u krvi pod kontrolom u toku noći. Često buđenje može ukazivati na to da vaši hormoni ili nivo glukoze u krvi variraju.

Prebacujete se iz dubokog u laki san

Noćno spavanje uključuje višestruke cikluse spavanja koji se odvijaju tokom sedam do devet sati sna, koliko je obično potrebno odraslim ljudima. Kada spavate, vaše tijelo prolazi kroz nekoliko faza sna:

prelaz iz budnog stanja u spavanje
lagan san
dubok san
REM (takođe lagani san)

Jednom kad prođete fazu dubokog sna (prva četiri do četiri i po sata) i uđete u lakši san (REM), lakše ćete se probuditi.

Dakle, ako zaspite oko 23 sata, u lagani san prelazite oko tri sata ujutro, navodi Džejms S. Findli, klinički direktor Programa bihejvioralne medicine spavanja u Pen Slip Centru u Filadelfiji. Budući da je vaš mozak aktivniji tokom REM faze, veća je vjerovatnoća da ćete se probuditi.

Šta učiniti?

Tokom faze lakog sna, mnogo je lakše probuditi se usled spoljnih faktora – buke, svijetla, vrućine… Zbog toga je važno da svoju spavaću sobu dobro zamračite i da je držite hladnom. Osim toga, možete koristiti čepiće za uši ili maske za oči.

Anksioznost i stres

Ako postoji nešto u vašem životu što uzrokuje tjeskobu, to bi vrlo lako mogao biti uzrok buđenja.

Kortizol, koji je najpoznatiji kao hormon stresa, takođe može uticati na naš san. Istraživanja našeg cirkadijalnog ritma, pokazala su da nivo kortizola počinje da se povećava između dva i tri ujutro. Ako ste već pod stresom ili anksiozni, a nivo kortizola vam prirodno raste, nije ništa neobično da se probudite. Kada se simptomi simpatikusa pokrenu, povećan broj otkucaja srca i viši krvni pritisak takođe mogu spriječiti san.

Šta učiniti?

Tehnike opuštanja, poput dubokog disanja i pravilne higijene spavanja mogu vam pomoći da utišate svoj um i ponovno zaspite.

Problemi sa spavanjem u starijem dobu

Starenje takođe utiče na naše cikluse spavanja. Kako starimo, manje vremena provodimo u dubokom snu, pa smo skloniji buđenju zbog stvari poput buke i svijetla. Osim toga, naše vrijeme spavanja i buđenja takođe se može promijeniti: obično, kako starimo, odlazimo u krevet i budimo se ranije nego što smo to činili u mlađim godinama. Takođe, možemo razviti određeno zdravstveno stanje koje utiče na naš san ili uzimati ljekove koji mijenjaju naše obrasce spavanja.

Šta učiniti?

Razgovarajte sa svojim ljekarom o bilo kakvim značajnim promjenama tokom sna, posebno o nesanici ili neobičnim buđenjima u snu. Isto tako, važno je da isključite medicinske probleme kao što su apneja, valunzi povezani s menopauzom, dijabetes ili nepravilan rad štitne žlijezde, koji mogu uzrokovati noćna buđenja, prenosi Gloria.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT