Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

UVIJEK PLAČU S RAZLOGOM

Šta se događa sa bebom kada ignorišete njen plač

02.02.2023 21:23h

Foto: Pixabay

Metoda ''Cry it out'' je kontroverzan način uspavljivanja koji mnogi roditelji još uvijek primjenjuju, a podrazumijeva takozvani trening spavanja koji uključuje puštanje bebe da plače dok se samostalno uspavljuje.

Iako postoje varijacije ove metode koje uključuju stalnu provjeru i umirivanje djeteta u određenim periodima, neki roditelji okreću se najekstremnijem načinu uspavljivanja u kom puštaju dijete da plače sve dok se samo ne uspava.

Kako upozorava savjetnica za spavanje, dr Rebeka Miči, ovakvo ignorisanje plakanja djeteta moglo bi da rezultira ozbiljnim posljedicama po njegovo fizičko, ali i psihološko zdravlje.

“Vaša beba uvijek plače s razlogom. Možda je umorna, gladna, uplašena ili joj je hladno. Bez obzira na to koji razlog bio, bebino plakanje često je jedino sredstvo komunikacije sa roditeljima. Kada ignorišemo te vapaje, vjerovatno imamo svoje razloge. Možda smo te noći već ustali pet ili šest puta, možda smo negdje pročitali savjet da je u redu dijete ostaviti da svaku noć malo plače, a možda mislimo da će svaka naša reakcija na plač djeteta odmah rezultirati pretjeranom zavisnošću i besanim noćima. Ali za bebu, sve to znači da njene potrebe nisu zadovoljene i ona ne razumije ništa više osim činjenice da je ignorisana“, objašnjava savjetnica dr Miči koja otkriva što se zapravo događa sa bebom ako ignorišemo njen plač.

Kako objašnjava doktorka, kada beba plače duže vrijeme, u njenom tijelu dođe do oslobađanja povećane količine kortizola, tačnije hormona stresa. On drastično povećava osjećaj teskobe kod djeteta i može da snizi hormone rasta koji takođe utiču na razvoj nervnog tkiva u mozgu.

“To takođe rezultira potisnutim rastom i slabljenjem imunološkog sistema kod djece, a naučnici su otkrili da će bebe koje se redovno ostavljaju da plaču duže vrijeme biti sklonije agresivnom i impulsivnom ponašanju u kasnijoj dobi“, napominje dr Miči.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT