Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

PROČITAJTE ISKUSTVO PORODILJA

Za četiri godine u KCCG 954 porođaja uz epidural; Dr Šimun: Ima dovoljno anesteziologa za sprovođenje te procedure

01.05.2022 05:00h

01.05.2022 05:00h

Foto: Pixabay

Nakon radosne vijesti da će postati majke, za trudnice nastupa lijep ali i izazovan period. Pored privikavanja na novonastalu situaciju, slijede i brojna straživanja, edukacije, pripreme za porodilište ali i brojne odluke...

Jedna od njih, sve popularnija među budućim porodiljama, je i da li se opredijeliti za epiduralnu anesteziju - vrstu regionalne anestezije, koja je u akušerstvu našla značajno mjesto.

Iako epidural kod nas nije novitet, još se „lome koplja“. Neki smatraju da treba iskoristiti mogućnost bezbolnog porođaja kad nam je već dostupna, dok ima i onih koji tvrde da sve treba prepustiti prirodi.

O tome kakva je anestezija u pitanju, koliko se žena u Kliničkom centru Crne Gore porodilo na taj način, ali i koji su preduslovi za dobijanje epidurala, za Dnevno.me govorio je doktor Vojislav Šimun, specijalista ginekologije i akušerstva u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Crnoj Gori. Sa druge strane, svoja iskustva su podijelile i dvije majke koje su se odlučile za bezbolnu metodu porođaja.

Nerma Markišić Halilović kaže da se za epidural opredijelila iz jednostavnog razloga – nije željela da trpi bolove tokom porođaja. Bila je upoznata sa svim što slijedi, pa nije imala dilemu u vezi toga šta da radi kada dođe trenutak da na svijet donese novi život.

„Budući da sam i sama ljekar, većinu informacija o samoj proceduri sam već znala. Razgovarala sam sa anesteziologom koji je nakon pregleda utvrdio da nema kontraindikacija za epidural, te da se mogu poroditi uz tu vrstu anestezije“, počinje priču za naš portal Markišić Halilović.

Ne krije da je za nju to bilo zaista odlično iskustvo.

„Kada uporedim bolove koje sam trpjela kad je dan porođaja uslijedio, do momenta kad je anestezija počela da djeluje, to je nevjerovatna razlika. Nakon anestezije bilo mi je mnogo lakše, bolje sam se osjećala, bila sam smirena...“, kaže naša sagovornica.

Ova ponosna mama ističe da je porođaj prošao odlično.

„Nije dugo trajalo. Jedino sto sam osjećala je blagi pritisak, ali bola nije bilo. U postoperativnom toku sam nekoliko sati osjećala utrnulost nogu, ali to je prošlo brzo. Budući da sam se porodila u kasnim satima, već sam ujutru samostalno stala na noge i mogla da se krećem“, navodi Markišić Halilović.

Nije imala ni dilemu kada smo je upitali šta bi, iz sopstvenog iskustva, poručila budućim porodiljama.

„Svima bih preporučila epiduralnu anesteziju, jer ja imam pozitivno iskustvo. Planiram da se i u narednoj trudnoći porodim tako. Živimo u 21. vijeku, gdje je medicina toliko napredovala da nema potrebe da neko trpi bolove, koji su pritom neizdrživi“ zaključila je naša sagovornica.

Za bezbolni porođaj prije dvije godine odlučila se i Tijana S. iz Podgorice, koja je željela da ostane anonimna.

Kaže da se uveliko pripremala za taj trenutak, te da pamti samo pozitivna iskustva.

 „Trudila sam se da imam realnu sliku, da čitam i pozitivne i negativne strane. Tako da sam se edukovala. Odradila pripremu, preglede i nalaze tokom devetog mjeseca, da bi sve već bilo spremno kada dođe termin porođaja“, navodi Tijana za naš portal.

Odgovarajući na pitanje zašto se odlučila za epiduralnu anesteziju, naglašava da to prvenstveno nije bilo zbog umanjenja bola, koliko zbog želje da sačuva snagu za taj prvi, posebni, susret i korak sa bebom.

„Zaista nisam imala nikakave bolove, sve je prošlo okej, dejstvo je postepeno popuštalo.  Čula sam od žena da su gubile osjećaj u nogama i slično, ali ja to zaista nisam imala“, kaže naša sagovornica.

Za četiri godine u KCCG 954 porođaja uz epidural

Nerma i Tijana su među skoro 1000 porodilja, koje su se u posljednje četiri godine odlučile za taj način porođaja u Kliničkom centru Crne Gore.

Prema podacima koje smo dobili iz najveće zdravstvene ustanove u zemlji, od 2018. do 2022. na Klinici za ginekologiju i akušerstvo sprovedena su 954 porođaja uz epiduralnu analgeziju.

Specijalista ginekologije i akušerstva,  doktor Vojislav Šimun naglašava za naš portal da je u pitanju sasvim sigurna metoda, koja se može sprovesti nakon pregleda i saglasnosti interniste i anesteziologa, koji su dostupni u toj ustanovi.

„Uz prethodnu indikaciju i pregled anesteziologa ovo je potpuno bezbjedna procedura koja omogućava ugodniji tok porođaja i prijatnije iskustvo za porodilju“, ističe Šimun dodajući da se uz epiduralu analgezu porađa sve više naših sugrađanki.

Tokom ove metode, baš kao i kod svih drugih vidova porođaja, bitna je koordinacija svih  u sali.

Zato, kod budućih majki, donekle postoji i bojazan da baš kada dođe vrijeme za ovaj bitni trenutak, neće biti slobodnog anesteziologa koji bi dao epidural.

Sa druge strane, Šimun tvrdi da u Kliničkom centru Crne Gore posjeduju dobro organizovanu anesteziološku kliniku.

„Na raspolaganju je dovoljan broj adekvatno obučenih  tokom radnog vremena, kao i pripravnih tokom dežurstva za sprovođenje ove procedure“, zaključuje Šimun.

Podsjećamo, epiduralna anestezija u Crnoj Gori još nije besplatna. Tako, sve buduće majke koje se odluče za taj način porođaja, moraće da izdvoje oko 125 eura.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT