
ČETVRTAK
3. APRIL 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Društvo
"NADLEŽNIMA SU DALI ROK OD 30 DANA"
Protest: Nadležni ignorišu djecu sa autizmom, nije riješen nijedan problem
Autor: dnevno.me
Izvor: RTCG
02.04.2025 18:36h

Foto: Screenshot TVCG
Roditelji djece i mladih sa dijagnozom iz spektra autizma protestovali su ispred zgrade Vlade zbog, kako kažu, nebrige države i višegodišnjih problema s kojima se suočavaju. Roditelji poručuju da ih nadležni uporno ignorišu, te da država nije riješila nijedno goruće pitanje. Nadležnima su dali rok od 30 dana. U Crnoj Gori je između pet i šest hiljada djece s dijagnozom iz spektra autizma.
Roditelji djece s autizmom, neki samohrani, nezaposleni, na rubu egzestencije, iscrpljeni, ali izrevoltirani i u potrazi za rukom spasa okupili su se danas ispred zgrade Vlade. Poručuju da vapaje njihove djece nadležni ignorišu godinama i traže od njih da od nule počnu da grade sistem podrške.
"Želim da vam kažem da je nama prijeko potreban jedan centar s stručnjacima koji će raditi s našim djecom, gdje će naša djeca moći da borave i posle 27. godine života. Jer znate, ona sada ima samo 9, a zamislite sa 27 kakvo će biti njeno stanje. Znajte, a koliko ću ja tada imati godina i da li ću ja imati tada snage za sve ovo? ", rekla je Ivana Ramović.
Neće, svjesni su roditelji. Zato, između ostalog, traže uslugu roditeljski predah i uvođenje Zakona o roditelji negovatelju. Traže i da se napravi registar i savremeni centar za autizam.
"Mi imamo centar za rani rast i razvoj, mi sve nešto imamo. Ali kako je to što mi imamo? Imamo pet prostorija u kojima se dva puta mjesečno eventualno mogu održavati tretmani. Znate li vi šta je to za djecu s autizmom? Ništa!", rekla je Tamara Pejović.
"Jedinu opciju imamo van Crne Gore. Mi tražimo tretmane u Crnoj Gori, da se porodice ne razdvajaju, da se djeca ne odvajaju od braće i sestara i od drugog roditelja. Dakle, tražimo da se poboljšaju uslovi ovde u Crnoj Gori", kazala je Sabina Decević, iz Fondacije „Ognjen Rakočević“.
Bolji uslovi podrazumijevaju i više stručnog kadra, kao i osnivanje defektološke komore i Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
Slavica Raičević, psihološkinja kaže da prema nezvaničnim podacima danas imamo između 5.000 i 6.000 dece sa dijagnozom iz spektra autizma.
"A imamo sedamnaest stručnjaka. Kako da tih sedamnaest stručnjaka kvalitetno radi sa našom djecom? Vjerujte da je ovo za roditelje jako mučno, a ponekad i detektivski posao, naći pravo stručno lice za rad sa djecom.
Mora postojati adekvatna obuka, mora postojati praktična obuka, a ne samo teorijska.Mi imamo situaciju da kada dijete s autizmom krene u vrtić ili u školu, to bude asistent koji nikad nije vidio dijete s autizmom", navela je Decević.
Osim obučenih asistenata, vaspitno-obrazovne ustanove treba da imaju i senzorne sobe, napominju roditelji. Pozivaju nadležne da, umjesto što ih ignorišu, obuju njihove cipele i vide kako izgleda život nedostojan čovjeka i djeteta. Ukoliko se ćutnja nastavi, najavljuju novi protest.
Goran Laković, iz NVO „Niste sami“ poručuje da imaju rok od 30 dana.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari