PONEDELJAK
16. SEPTEMBAR 2024.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Kalendar zdravlja
KORISNI SAVJETI
Kako se riješiti bolova u ruci ako stalno radite za kompjuterom ili laptopom?
Autor: dnevno.me
Izvor: zadovoljna.hr
19.11.2023 11:34h
Foto: Pixabay
Vrlo velik broj nas svoje radne dane provodi za računarom. Takav način života sa sobom donosi i posljedice koje vrlo često najčešće osjećamo u dominantnoj ruci, odnosno onoj kojom se najčešće služimo pri rukovanju mišem.
S obzirom na to da to postaje sve veća boljka modernog društva, odgovore donosi fizioterapeutkinja Ana Zakojč koja pojašnjava zašto dolazi do bolova u ruci i kako možemo pomoći umanjiti bolove, ali i dugotrajne posljedice.
Tokom svakodnevnog višesatnog rada na računaru dolazi do prekomjerne aktivnosti ruke, a svaka aktivnost tokom koje ponavljamo iste pokrete (npr. savijanje i ispružanje ručnog zgloba i prstiju dok držimo miš ili tipkamo po tastaturi ili rotacija podlaktice) može uzrokovati sindrome prenaprezanja.
Sindromi prenaprezanja su poremećaji koji uzrokuju bolove u zglobovima i mišićima, razvijaju se kroz duži vremenski period.
To su zapravo oštećenja tetiva, mišića i živaca, a glavni uzrok im je prekomjerna aktivnost i ponavljajući pokreti.
Sindromi prenaprezanja lakta i podlaktice liječe se PRICEMM tretmanom (protection, rest, ice, compression, elevation, medications i modalities), pojašnjava fizioterapeutkinja.
Kako dalje dodaje, najčešće oboljenje je sindrom karpalnog kanala. Nastaje usljed ponavljajućih pokreta u ručnom zglobu (rad na tastaturi i sl.) pritiskom na živac medianus u ručnom zglobu i manifestuje se poremećajem osjećaja (parestezije) koji se javlja u obliku pečenja, mravinjanja, trnaca i osjećaja probadanja, najčešće od palca do domalog prsta, a povremeno se širi i u dlan i prste ili prema laktu i ramenu.
Kako sebi možemo pomoći?
Spojem vježbi i adekvatnim predmetima u našem radnom okruženju možemo smanjiti bolove, ali i uticati na njihovu prevenciju još prije nego što se oni pojave.
Evo šta predlaže fizioterapeutkinja:
Vježbajte ruku svakih sat vremena na radnom mjestu
Preporučuje se primjenjivati program vježbi na radnom mjestu, svakih sat vremena, u trajanju 5 – 10 min, ustati, prošetati, napraviti vježbe istezanja i jačanja određenih mišića.
Tako poboljšavate cirkulaciju i opuštate mišiće. Ako je moguće, poželjno je raditi i češće pauze od 30 – 60 sekundi svakih 10 - 15 minuta pa, na primjer, malo istegnuti ručne zglobove i opustiti prste.
Dakle, možete naprosto stisnuti šaku na nekoliko sekundi pa opustiti prste, i tako u nekoliko ponavljanja. Takođe možete raditi vježbu u kojoj ćete svaki prst šake spojiti s palcem, takođe u nekoliko ponavljanja. Dobro je i kružiti ručnim zglobom, pa šaku usmjeriti prema gore, dolje, lijevo i desno. Može pomoći i stiskanje loptice.
Prilagodite svoje radno okruženje
Veoma je važno prilagođavanje i povećanje udobnosti radnog mjesta, a to uključuje ove aspekte
-Ergonomska stolica (podesiva) – kad sjedite, stopala neka budu ravno na podu ili na osloncu, kičma u uspravnom položaju, glava u liniji s torzom ili malo nagnuta naprijed, laktovi blizu tijela savijeni 90 do 120 stepeni, ramena opuštena. Pravilnim sjedenjem rasterećujemo zglobove i pozicioniramo ih u normalni položaj
-Ispravan nagib tastature – kad tipkate, podlaktice bi trebale biti paralelne s podom
-Adekvatan miš – ne prevelik, mora dobro ležati u ruci
Najbolji oblik zaštite je prevencija. Ispravnim preventivnim mjerama i usvajanjem zdravog načina života sprečava se nastanak oštećenja zdravlja i omogućava dijagnostifikovanje bolesti u početnoj fazi.
Zato je važno na vrijeme prepoznati simptome kao što su bol, slabost mišića, oteklina, ograničena pokretljivost zglobova i trnci, ispravno dijagnostifikovati bolest i krenuti s liječenjem kako bi se izbjegle dalje komplikacije, zaključuje fizioterapeutkinja Ana Zakojč, piše Zadovoljna.hr.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari