
SRIJEDA
21. MAJ 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Kalendar zdravlja
VODITE RAČUNA
Najbolja hrana za štitnu žlijezdu i kako sačuvati njenu funkciju
Autor: dnevno.me
Izvor: Stil.rs
15.03.2023 18:20h

Foto: Pixabay
Ishrana igra bitnu ulogu u regulisanju rada štitne žlijezde, te je veoma važno koja namirnice treba konzumirati, a koje izbjegavati.
Hipertireoza – regulisanje putem ishrane
Kod osoba koje boluju od hipertireoze, štitna žlijezda radi ubrzano, tj. proizvodi veću količinu hormona nego što je normalno. Kao posljedica prevelike količine hormona štitne žlijezde, u organizmu se javlja stanje katabolizma, drugim riječima, dolazi do gubitka težine i mišićne mase. U ovom slučaju ishrana mora biti kalorična i uravnotežena, piše zdravismo.com.
Mlijeko, jogurt i sir
Pijte jogurt i mlijeko svakodnevno, kad god ste u prilici. Ove tri namirnice možete konzumirati i putem kolača, poslastica, voćnih šejkova, u kombinaciji sa kornfleksom ili muslijem itd. Svakog dana u blenderu umutite voćni šejk sa čašom mlijeka ili jogurta uz svoje omiljeno voće. Uključite sir u pripremu salata, jela od paste, peciva i dr.
Proteinska hrana: jaja, meso i riba
Kuvana jaja možete sitno sjeckati i dodavati u salate, pastu i druga jela. Unosite dosta ribe i mesa, ali sve u granicama normale. Jela sa mesom i ribom kombinujte sa dosta povrća. Umutite po jedno jaje i dodajte ga u pire, soseve, namaze, prelive itd.
Ulja i masti – konzumirajte pavlaku, maslac, majonez, maslinovo ulje…
Suvo voće – ne zaboravite da u svoju ishranu uključite suvo voće. Konzumirajte ga svakog dana, a možete ga koristiti i za pripremu raznih poslastica.
Šećer, med i hljeb – u umjerenim količinama konzumirajte šećer, bolje med. Med možete dodavati prilikom pripreme voćnih šejkova sa jogurtom ili mlijekom. Jedite hljeb od žitarica, za doručak i užinu, jer je zdraviji.
Hipotireoza – regulisanje putem ishrane
Hipotireoza je još jedna nepravilnost u radu štitne žlijezde. U ovom slučaju štitna žlijezda radi usporeno, tj. proizvodi manju količinu hormona nego što je potrebno za normalan rad i funkcionisanje organizma. Prate je simptomi kao što su umor, iscrpljenost, pospanost, uvećanje težine i gojaznost. Obratite se endokrinologu ukoliko sumnjate da patite od hipotireoze, on će vam prepisati određenu terapiju i pratiti vaše liječenje, a takođe će vam odrediti i kako da se hranite. Morate držati strogu dijetu koja uključuje mlječne proizvode, sirovo i bareno povrće, voće, namirnice bogate proteinima, žitarice.
Namirnice bogate vlaknima, bez mnogo masti – konzumirajte posno meso: piletinu, ćuretinu, govedinu. Jedite bijelu ribu (npr. oslić) i plavu ribu (npr. skuša, sardela, tuna). Plava riba je polumasna i bogata Omega 3 masnim kisjelinama, koje regulišu količinu hormona leptina. Ovaj hormon odgovoran je za regulisanje metabolizma i tjelesne težine. Ove namirnice konzumirajte u malim porcijama, 3-4 porcije nedjeljno. Možete konzumirati i jaja. Od mlječnih proizvoda koristite obrano mlijeko, jogurt i sireve sa malim procentom masti. Umjesto šećera koristite med.
Povećajte unos voća i povrća, posebno onog koje možete jesti sirovo. U umjerenim porcijama unosite žitarice, krompir, pirinač, pasulj, sočivo, pastu i dr. Konzumirajte dosta vode, čajeva i sokova, limuna i začina. U malim količinama upotrebljavajte maslinovo ulje.
Savjet:
Osobe koje boluju od hipotireoze treba da izbjegavaju prženu i pohovanu hranu sa dosta ulja. Poželjno je da hranu kuvaju, peku u rerni bez masti ili pripremaju na pari.
Ovo oboljenje zahtijeva povećanu fizičku aktivnost, što više šetnje, trčanja, penjanja uz stepenice, vožnju bicikla itd. Preporučuje se da u toku dana imate 4-5 manja obroka, između kojih izbjegavajte grickalice. Ali, obavezno morate imati glavni obrok.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari