Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

VODITE RAČUNA

Najbolja hrana za štitnu žlijezdu i kako sačuvati njenu funkciju

15.03.2023 18:20h

Foto: Pixabay

Ishrana igra bitnu ulogu u regulisanju rada štitne žlijezde, te je veoma važno koja namirnice treba konzumirati, a koje izbjegavati.

Hipertireoza – regulisanje putem ishrane

Kod osoba koje boluju od hipertireoze, štitna žlijezda radi ubrzano, tj. proizvodi veću količinu hormona nego što je normalno. Kao posljedica prevelike količine hormona štitne žlijezde, u organizmu se javlja stanje katabolizma, drugim riječima, dolazi do gubitka težine i mišićne mase. U ovom slučaju ishrana mora biti kalorična i uravnotežena, piše zdravismo.com.

Mlijeko, jogurt i sir

Pijte jogurt i mlijeko svakodnevno, kad god ste u prilici. Ove tri namirnice možete konzumirati i putem kolača, poslastica, voćnih šejkova, u kombinaciji sa kornfleksom ili muslijem itd. Svakog dana u blenderu umutite voćni šejk sa čašom mlijeka ili jogurta uz svoje omiljeno voće. Uključite sir u pripremu salata, jela od paste, peciva i dr.

Proteinska hrana: jaja, meso i riba

Kuvana jaja možete sitno sjeckati i dodavati u salate, pastu i druga jela. Unosite dosta ribe i mesa, ali sve u granicama normale. Jela sa mesom i ribom kombinujte sa dosta povrća. Umutite po jedno jaje i dodajte ga u pire, soseve, namaze, prelive itd.

Ulja i masti – konzumirajte pavlaku, maslac, majonez, maslinovo ulje…

Suvo voće – ne zaboravite da u svoju ishranu uključite suvo voće. Konzumirajte ga svakog dana, a možete ga koristiti i za pripremu raznih poslastica.

Šećer, med i hljeb – u umjerenim količinama konzumirajte šećer, bolje med. Med možete dodavati prilikom pripreme voćnih šejkova sa jogurtom ili mlijekom. Jedite hljeb od žitarica, za doručak i užinu, jer je zdraviji.

Hipotireoza – regulisanje putem ishrane

Hipotireoza je još jedna nepravilnost u radu štitne žlijezde. U ovom slučaju štitna žlijezda radi usporeno, tj. proizvodi manju količinu hormona nego što je potrebno za normalan rad i funkcionisanje organizma. Prate je simptomi kao što su umor, iscrpljenost, pospanost, uvećanje težine i gojaznost. Obratite se endokrinologu ukoliko sumnjate da patite od hipotireoze, on će vam prepisati određenu terapiju i pratiti vaše liječenje, a takođe će vam odrediti i kako da se hranite. Morate držati strogu dijetu koja uključuje mlječne proizvode, sirovo i bareno povrće, voće, namirnice bogate proteinima, žitarice.

Namirnice bogate vlaknima, bez mnogo masti – konzumirajte posno meso: piletinu, ćuretinu, govedinu. Jedite bijelu ribu (npr. oslić) i plavu ribu (npr. skuša, sardela, tuna). Plava riba je polumasna i bogata Omega 3 masnim kisjelinama, koje regulišu količinu hormona leptina. Ovaj hormon odgovoran je za regulisanje metabolizma i tjelesne težine. Ove namirnice konzumirajte u malim porcijama, 3-4 porcije nedjeljno. Možete konzumirati i jaja. Od mlječnih proizvoda koristite obrano mlijeko, jogurt i sireve sa malim procentom masti. Umjesto šećera koristite med.

Povećajte unos voća i povrća, posebno onog koje možete jesti sirovo. U umjerenim porcijama unosite žitarice, krompir, pirinač, pasulj, sočivo, pastu i dr. Konzumirajte dosta vode, čajeva i sokova, limuna i začina. U malim količinama upotrebljavajte maslinovo ulje.

Savjet:

Osobe koje boluju od hipotireoze treba da izbjegavaju prženu i pohovanu hranu sa dosta ulja. Poželjno je da hranu kuvaju, peku u rerni bez masti ili pripremaju na pari.

Ovo oboljenje zahtijeva povećanu fizičku aktivnost, što više šetnje, trčanja, penjanja uz stepenice, vožnju bicikla itd. Preporučuje se da u toku dana imate 4-5 manja obroka, između kojih izbjegavajte grickalice. Ali, obavezno morate imati glavni obrok.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT