
SUBOTA
17. MAJ 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Kalendar zdravlja
NA VRIJEME SE OBRATITE LJEKARU
Strabizam ili razrokost: Uzroci, simptomi i liječenje
Autor: dnevno.me
Izvor: N1 Zagreb
14.07.2023 10:20h

Foto: Pixabay
Strabizam je zdravstveno stanje u kojem je položaj jednog oka drugačiji od položaja drugog oka. Može dovesti do razrokosti, bježanja oka i škiljenja, a najčešće se pojavljuje u dječjoj dobi.
Razrokost, škiljenje i bježanje oka – sve su to simptomi strabizma, odnosno stanja kada je jedno oko u drugačijem položaju od drugoga. Iako se strabizam najčešće pojavljuje kod djece, mogu ga razviti i odrasle osobe.
Uzroci strabizma
Kod odraslih ljudi do strabizma može doći uslijed moždanog udara ili fizičke povrede.
Može se dogoditi da je osoba u djetinjstvu patila od strabizma koji se nije pravilno liječio pa je uznapredovao u odrasloj dobi.
Većina slučajeva strabizma događa se zbog problema s neuromuskularnom kontrolom pokreta očiju, dakle u ovo stanje je uključen i mozak. U rjeđim slučajevima je problem vezan direktno i samo uz očne mišiće. Ovo stanje može biti i genetski nasljedno.
Oblici strabizma
Postoji nekoliko oblika strabizma, a najčešći su:
1. Akomodacijska ezotropija
Ovo se često događa kod neliječene dalekovidosti.
2. Isprekidana egzotropija
Kada se jedno oko fiksira na određeni objekat, a drugo oko je usmjereno prema vanjskoj strani oka.
3. Infantilna ezotropija
Ovaj oblik strabizma pojavljuje se kod dojenčadi u prvih šest mjeseci života kada se oba oka okreću prema unutarnjoj strani očiju i tu naočale ne pomažu, već je potreban hirurški zahvat na mišićima jednog ili oba oka.
Simptomi strabizma
Postoji nekoliko simptoma nastajanja strabizma, a to su:
– dupli vid
– zatvaranje ili pokrivanje jednog oka kada se gleda nešto u blizini
– naginjanje ili okretanje glave
– česte glavobolje
– poteškoće s čitanjem
– naprezanje oka
– zatvaranje jednog oka dok se gleda predmet koji je udaljen ili kada je oko izloženo jakom svjetlu
U kojoj dobi se pojavljuje strabizam?
Strabizam se obično javlja kod dojenčadi i djece, a najčešće se pojavljuje do djetetove treće godine života. Ipak, važno je napomenuti da je normalno da novorođenče s vremena na vrijeme ima neusklađene oči.
Vid kod novorođenčadi trebao bi se stabilizirati oko trećeg ili četvrtog mjeseca na male predmete u blizini, a sa šest mjeseci trebali bi bez problema moći fokusirati vid na predmete koji su u blizini, ali i u daljini. Kako roditelji ne bi unaprijed donosili zaključke, nužno je da se u četvrtom mjesecu djetetovog života posjeti dječji oftalmolog.
Iznenadna pojava strabizma kod starijeg djeteta ili odrasle osobe, osobito s duplim vidom, može upućivati na ozbiljniji neurološki poremećaj. Stoga je ključno, ako do toga dođe u kasnijoj dobi, obratiti se ljekaru.
Liječenje strabizma
Ako se strabizam ne tretira od njegove prve pojave, može dovesti do drugih ozbiljnijih posljedica, poput potpunog gubitka vida.
Može se liječiti na više načina, a neki od njih su:
– naočalre ili sočiva
– ortoptika – vježbe za oči
– ljekovi – kapi za oči, masti ili injekcije botulinum toksina tipa A
– operacija očnih mišića
Nužno je da se nakon svakog oblika liječenja napravi provjera koliko je uticaja ono imalo na samo stanje oka ili očiju. Strabizam se može izliječiti, ali može se i vratiti ako liječenje bude neuspješno.
Zaključak
Ako se djetetu rano otkrije strabizam, liječenjem se može znatno poboljšati kvaliteta vida, ali samim time i života. Ako se strabizam razvije u odrasloj dobi, nužno je posjetiti ljekara i utvrditi zašto je do toga došlo jer bi u pitanju mogao biti ozbiljniji neurološki poremećaj.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari