Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

I DRUGI ŠAMAR PODGORICI IZ BRISELA ZBOG REZOLUCIJE O JASENOVCU

Nakon nedolaska Mišela, iz Deklaracije ES izbačen paragraf o Crnoj Gori

01.07.2024 18:07h

01.07.2024 18:15h

Foto: Pixabay

Izbacivanje paragrafa o Crnoj Gori iz deklaracije Evropskog savjeta, iako je bio predviđen, te otkazivanje posjete predsjednika Evropskog savjeta Šarla Mišela Podgorici su dva vidljiva čina kojima je Evropska unija poslala poruku da neće olako preći preko usvajanja Rezolucije o Jasenovcu u Skupštini Crne Gore, piše Jutarrnji list.

Slično kao Hrvatska, ni EU ne dovodi u pitanje zločine počinjene u Jasenovcu, ali trenutak koji je odabran, način kojim je uvrštena u dnevni red i izglasana te retoriku koja je tokom debate korištena više kao dokaz da se radi o široj priči i politizaciji koja će imati uticaj na odnose Crne Gore s Hrvatskom.

Evropska unija je očekivala da će poslije usvajanja Izvještaja o ispunjavanju prelaznih mjerila za poglavlje 23 i 24, što je za Crnu Goru najvažniji korak u pregovaračkom procesu s EU u posljednje četiri godine, vlasti ove zemlje iskoristiti ovaj trenutak za mobilizaciju za ubrzavanje puta prema eurointegracijama. Zato žale što se sve okrenulo prema raspravi o Jasenovcu, očito pod pritiskom Beograda, Srpske pravoslavne crkve, te prosrpskih i proruskih snaga u Crnoj Gori, čime je zamagljen velik uspjeh zemlje u ispunjavanju kriterijuma za napredak prema EU.

Brisel na oprezu

Od promjene vlasti u Crnoj Gori, EU je stalno bila na oprezu i pažljivo je pratila ponašanje nove vlade znajući da su neki od političara vladajuće koalicije tokom kampanje vodili prorusku politiku i bili pod uticajem Beograda. No nova vlada je, kako su govorili u EU, “100 odsto dokazala da ostaje privržena integraciji u EU kao vjerodostojan partner i dijeli s nama zajedničke vrijednosti”. Od petka su se stvari počele mijenjati i sada, kažu neke diplomate EU, raste broj onih koji misle da je uticaj Srbije u Crnoj Gori “veći nego što se vjerovalo”.

Iako izražavaju razumijevanje za reakciju Hrvatske, pa čak i pozdravljaju što je takva reakcija bila “odmjerena”, u EU bi željeli da Hrvatska ne blokira zatvaranje pregovaračkih poglavlja s Crnom Gorom.

“Time bi Hrvatska ugrozila proces za koji se inače zalaže snažnije od svih, a to je proširenje EU”, rekao je Jutarnjem listu jedan zvaničnik Evropske unije.

S druge strane, Hrvatska ima punu podršku u zahtjevu da Crna Gora počne ozbiljnije procesuirati ratne zločine i da se suzdrži od postupaka koji mogu narušavati dobrosusjedske odnose. Ti su zahtjevi stavljeni i kao mjerila za zatvaranje poglavlja 23 u pregovaračkom procesu Crne Gore s EU.

Oprez u EU prisutan je i zbog najave da će se u Crnoj Gori održati Sabor Srba, na kojem bi bili i gosti iz Srbije i entiteta Republika Srpska, i to uz vrijeme kada se obilježava godišnjica genocida u Srebrenici.

“Ovo je očito novi trenutak u našem odnosu prema Crnoj Gori i za unutrašnje odnose u toj zemlji, i nadamo se da će ipak prevladati razum te da će zemlja nastaviti na putu prema EU. Postupci koje viđamo posljednjih dana ne idu u dobrom smjeru”, rekao je zvaničnik EU.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT