
PETAK
9. MAJ 2025.
Vrijeme
Podgorica
°C
+
Najbolje iz Crne Gore
BUDUĆI MAGISTAR, ZNANJE STICAO I NA NAJSTARIJEM I JEDNOM OD NAJPRESTIŽNIJIH UNIVERZITETA NA SVIJETU
"Hoću da vjerujem da će Crna Gora omogućiti više prostora inženjerima robotike i mehatronike"
Autor: Jelena Ćetković
04.02.2022 11:09h

Foto: Privatna arhiva
Naš sagovornik Petar Knežević, mladić iz Nikšića, fasciniran tehnologijom, svoju strast usmjerio je prema nečemu što ga je od malih nogu interesovalo, a to je robotika. To ga je danas i dovelo do zvanja inženjera mehatronike.
Osnovne studije započeo je na Mašinskom fakultetu u Podgorici, gdje je proveo prvu godinu studija. Uspio je da bude i student najstarijeg i jednog od najprestižnijih univerziteta na svijetu - u Bolonji.
“Iz Podgorice, kroz prvi dodir sa akademijom, nosim lijepa iskusta i prijateljstva. Studije sam nastavio na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, gdje mi se dopao nastavni program, oblasti izučavanja i istraživanja. Iako sam se preselio u sredinu sa sličnim jezikom i društvenim mentalitetom, prvo odvajanje od kuće podstaklo je i ubrzalo moje sazrijevanje. Prema mom mišljenju, to je jedna od najvećih prednosti studija van Crne Gore”.
Studije u Novom Sadu bile su, kaže, neprocjenjivo iskustvo, prije svega zbog prijateljstava koje je stekao, a potom i akademskih dostignuća.
“Prvi semestar četvrte godine sam proveo na Univerzitetu u Bolonji, kao stipendista Erasmus+ programa. Tamo sam se upoznao sa italijanskim načinom studija, ali i njihovim jezikom, kulturom i načinom života”, priča Knežević.
Nakon završenih osnovnih studija, školovanje je nastavio na Politehničkom univerzitetu u Milanu. Osim master studija, imao je jedinstvenu priliku da paralelno pohađa program Alta Scuola Poltecnica (ASP), koji prima 150 najtalentovanijih master studenata sa Politehničkih univerziteta u Milanu i Torinu. Kroz ASP, bio je, takođe, član Pioneer programa, koji organizuje School of Entrepreneurship and Innovation iz Torina.
Petar Knežević; Foto: Privatna arhiva
Knežević je pri kraju master studija u Italiji i još nema radno iskustvo, ali siguran je da se inženjeri mehatronike mogu brzo i efikasno prilagoditi raznim radnim okruženjima i odgovoriti brojnim inženjerskim izazovima zahvaljujući znanju iz raznih oblasti.
“Mehatronika je multidisciplinarna inženjerska oblast koja obuhvata kombinaciju elektrotehnike, računarstva, mašinstva i automatskog upravljanja. Savremeni uređaji postaju sve složeniji, tako da ih je teško ili nemoguće razdvojiti na nezavisne cjeline, već ih je neophodno posmatrati kao integrisani, kompleksan sistem.
Samim tim, mehatronika postaje nezaobilazna u razvoju uređaja, kao i proizvoda. Spektar zanimanja inženjera mehatronike je jako širok i zavisni su od ličnih afiniteta i kompetencija”, kaže Knežević.
Od svih projekata u kojima je učestvovao, najponosniji je na osvojeno prvo mjesto na nacionalnom i Evropskom takmičenju iz robotike Eurobot 2019 sa studentskim timom PMG robotics.Iako je većina timova raspolagala sa mnogo većim sredstvima neophodnim za realizaciju robota, Kneževićev tim uspio je da se izbori sa svim problemima i osvoji takmičenje.
Petar Knežević; Foto: Privatna arhiva
“Cilj takmičenja bio je razvoj potpuno autonomnog mobilnog robota, sposobnog da samostalno izvršava zadatke definisane od strane organizatora takmičenja. Razvoj takvog robota zahtijevao je modelovanje mehanike robota, dizajn elektronike za komunikaciju i interfejs sa senzorima i aktuatorima, kao i razvoj softvera za upravljanje i autonomonu navigaciju. Evropski dio takmičenja organizovan je u Francuskoj, a učestvovali su timovi sa prestižnih evropskih univerziteta, kao što su RWTH Aachen i Skoltech”.
Sumirajući proces studiranja, Knežević kaže da je studije posmatrao kao jednu veliku avanturu.
“Savjetovao bih studente da iskoriste prednosti savremenog studiranja. Informacije su dostupnije nego ikada, a univerziteti i studentske organizacije nude razne vrste programa koji predstavljaju priliku za profesionalno, kao i lično usavršavanje. Sve to omogućava da se istaknete među veoma jakom konkurencijom. Siguran sam da naši ambiciozni, mladi inženjeri imaju dobru perspektivu za ostvarivanje uspješnih karijera”, kaže Knežević.
Petar Knežević; Foto: Privatna arhiva
Upoređujući proces obrazovanja u Crnoj Gori i inostranstvu, kaže da je sam proces izvođenja nastave i polaganje ispita sličan kao i u našoj zemlji.
“Smatram da je najveća razlika u odnosu prema studentu i univerzitetu. Postoji mnogo aspekata na koji univerziteti utiču na ekonomski razvoj države. Prema tome, neke od najrazvijenijih evropskih zemalja poklanjaju veliku pažnju svojim univerzitetima u cilju održavanja konkurentnosti kako u Evropi, tako i u svijetu.
Najbolji način dokazivanja kvaliteta jeste kvalifikovanost studenata. Iz tog razloga, univerziteti ulažu velika sredstva i trud kako bi od svojih studenata formirali vrhunske stručnjake i obezbijedili im perspektivnu karijeru”.
Petar Knežević; Foto: Privatna arhiva
Knežević, kako kaže, hoće da vjeruje da će vremenom i u našoj zemlji biti više prostora za inženjere robotike i mehatronike:
“Vjerujem da se na Univerzititetu u Crnoj Gori rade istraživanja iz raznih oblasti vezanih sa robotiku. Što se tiče industrije, nisam upoznat da se neka kompanija bavi konkretno robotikom ili sličnim disciplinama. Međutim, u svijetu se već nekoliko godina propagira koncept Industrije 4.0, koja predstavlja novu, četvrtu industrijsku revoluciju.
Zamisao industrije 4.0 su pametne fabrike, pametni gradovi, pametna proizvodnja bazirana na digitalizaciji i internetu stvari i usluga. Vjerujem da će vremenom i u Crnoj Gori ovaj trend omogućiti više prostora inženjerima robotike i mehatronike”.
Neophodno je, dodaje, pratiti razvoj novih tehnologija i biti spreman za novu eru industrijalizacije.
“Upravo zbog interdisciplinarnosti mehatronike, pratiti brz razvoj novih tehnologija je izazovno, ali i veoma zanimljivo. Inženjeri mehatronike mogu da primijene stečena znanja na raznim problemima, tj. sposobni su da razmišljaju inovativno. Iako sam tek na početku karijere, vjerujem da je konstantno usavršavanje ključno kako bismo bili u korak sa novim trendovima”..
Kneževića zanimaju mnoge oblasti i, kako nam kaže, zbog brojnih mogućnosti koje nudi moderan način života i poslovanja, trenutno karijeru ne ograničava na određenu putanju.
“Pored inženjerstva i tehnologije, veoma sam zainteresovan za preduzetništvo i startup.
Ono što mi je važno jeste da ću uvijek težiti ka stimulativnom, dinamičnom i inovativnom okruženju, gdje mogu unaprijediti svoje vještine”.
Želi da uči od stručnjaka, ali i iz svojih grešaka, iskren je Petar Knežević.
“Nakon završenih master studija planiram da nastavim dalje usavršavanje u inostranstvu. Smatram da je za uspješnu karijeru neophodno imati dugoročne ciljeve. Međutim, ukoliko radite u dinamičnom okruženju, otvaraju se nove prilike koje mogu otvoriti neočekivane puteve. Crna Gora je moj dom i veliki dio mog života je uvijek tu, gdje god ja bio”, zaključuje sagovornik našeg portala.
Poslednji komentari (0)
Svi komentari